ayakkabi-temizligi-ayakkabi-dezenfeksiyonu

Ayakkabı Dezenfeksiyonu Nasıl Yapılır?

Sevdiklerinle Paylaş:

Ayakkabı dezenfeksiyonu tahmin edebileceğiniz gibi şu günlerde beni en uğraştıran meselelerden bir tanesi. Günde 20 kez el yıkama, evi çamaşır suyuna CİF’lere bulama, anti bakteriyel sabun üstüne kolonyalar sürünmekten timsah derisi olmuş eller yetmiyor efendim.

Sokağa çıkma yasağı olan günler hariç, kişisel ve ailevi zorunlu ihtiyaçlar için bin bir törenle dışarı çıkarken astronot gibi zırhlarımızı kuşanıyoruz. Gel gelelim çoğu kez ayakkabı dezenfeksiyonu konusunda yeterince temkinli davranılamadığını görüyorum çevremde.

Aslı bir de pabuç temizleme işi mi çıktı başımıza demeyin; mazallah dezenfekte edilmemiş bir ayakkabı teki çok üzücü ve geri dönüşü olmayan sonuçlara yol açabilir ne yazık ki.

Günlük ayakkabı temizleme işini artık daha profesyonelce yapmak durumunda kaldığımız zorlu zamanlardayız. Peki, dört başı mamur, içimizin %100 rahat olacağı bir ayakkabı dezenfeksiyonu nasıl yapılır diyorsanız, toplaşın efendim, a’dan z’ye Corona paronayası sonucu geliştirdiğim “Coronayak ayakkabı temizliği” bu yazıda…

AYAKKABIDAN CORONAVİRÜS BULAŞIR MI? 

ayakkabi-corona-bulastirir-mi
ayakkabi-corona-bulastirir-mi

Ayakkabı temizlemede profesyonel çözümlere gitme fikri nereden çıktı derseniz, anımsayın: Bu yüzyılın Kara Vebası bu illet Coronavirüs ilk patlak verdiğinde doğrudan solunum yollarını etkilediği sürekli vurgulanıyordu.

Bu sebeple ellerin aşırı temiz tutulması, eldivenlerin cerrahların yöntemiyle takılıp çıkartılması, mümkün olduğunca yüze, saçlara, ağız-buruna dokunulmaması uyarıları yapılıyordu.

Gel gelelim sosyal mesafeye aşırı dikkat eden, özel anti-corona giysiler giyen yoğun bakım çalışanı doktorlar peş peşe bu virüsten kaybedilmeye başlanınca bunca dikkate önleme rağmen bulaşma nerelerden gerçekleşiyor diye etraflıca araştırılmaya başlandı.

Araştırmalar sonucunda Corona virüsünün bulaşmasında göz ardı edilmiş 3 yer tespit edildi: Çöp kutu ve poşetleri, yastık kılıfları ve evet, ayakkabı tabanları. 

Ellere ve yüze o denli odaklanılmıştı ki, ayakkabı tabanlarımızdaki dev tehlikeyi saptayana dek maalesef global ölçekte çok sayıda insanı kaybettik.

ABD merkezli Salgın Kontrol Altına Alma ve Engelleme Merkezi araştırmaları sonucunda virüsün yayılmaması için 2 kritik tavsiyede bulundu: 1. Ayakkabıların Corona bulaştırdığı 2. Sosyal mesafenin 4 metre olması gerektiği, evet.

Ayakkabıların Corona taşıyıp taşımadığı konusundaki araştırmada Çin’in Wuhan kentinde görev yapan doktorlardan toplanan ayakkabı örneklerinde ayakkabı tabanlarının virüsü saatlerce taşıdığı ve bulaşma hızını arttırdığı ortaya çıktı.

Madem öyle, bizim de elimiz armut toplamıyor ya, bilim insanlarının tavsiyelerini dikkate alarak a’dan z’ye anti corona ayakkabı dezenfeksiyonu yapmayı da öğreniriz biz de..

Nasıl yaparım da kendimin ve tüm ailemin ayakkabılarını steril tutarım diyorsanız hemen aşağıda.

AYAKKABI DEZENFEKSİYONU NASIL YAPILIR? ANTİ-CORONA AYAKKABI HİJYENİ

ayakkabi-temizligi-ayakkabi-dezenfeksiyonu
ayakkabi-temizligi-ayakkabi-dezenfeksiyonu

Ayakkabı temizliğinde normal zamanlarda uyguladığımız klasik yöntemler belli ki bu pandemide yetersiz kalıyor. Görünen o ki, daha epeyce uzun bir süre de yaşamımız “normale” dönmeyecek. 

Yıkılıp bunalımdan bunalıma koşmak yerine, bugün, burada ve bu anda neler yapabilirize odaklanmak hepimizin faydasına.

Gelelim virüsün yayılım hızını arttırmada başrol oynayan ayakkabılarımızı nasıl steril tutacağımıza. Eğer Corona harici zamanlarda ayakkabı temizliği için pratik çözümün nedir derseniz bu yazıma göz atabilirsiniz. 

1. Ayakkabılarımız ifadesi de yanlış olacak; virüs komple kontrol altına alınıncaya dek dışarı çıkarken kullanacağınız tek 1 ayakkabıyı seçin. Nereye gidiyor olursanız olun hep o aynı çift ayakkabıyı giyin, diğer ayakkabılarınızı işin içine katıp riski çoğaltmayın.

2.Olanaklıysa ayakkabılarınızı daire kapınızın dışında bir mini-ayakkabılıkta tutmayı tercih edin.

3. Ev içine aldığınız ayakkabılarınızı öncelikle 6 saat kadar balkon, teras v.b. açık havada havalandırın. Bunu yaparken ayakkabının taban kısmına temas etmemeye ve ayakkabıyı balkona v.b. çıkartırken medikal koruyucu eldiven takmış olduğunuzdan lütfen emin olun.

4. N11, HepsiBurada gibi e-ticaret portallarında kolayca bulabileceğiniz güçlü formüllü bir ayakkabı dezenfektanı edinin. Corona süreci tamamlandıktan sonra da her eve lazım diyeceğim türden bir ürün bu.

5. Dişlerim konusunda en güvendiğim ürün olan LİSTERİNE‘in olağanüstü etkili bir dezenfektan olduğunu biliyor musunuz? Her çeşidi değil ama implant cerrahisi geçirdiğim dönemden bu yana evden hiç eksik etmediğim klasik, yoğun alkollü, turkuvaz renkli Listerine ayakkabı dezenfeksiyonu konusunda da harika iş çıkarıyor.

Ağızda tutması hayli güç ve olağanüstü yakıcı olan bu sihirli iksir, ilk üretildiğinde cerrahi ekipmanların, endüstriyel ürünlerin dezenfekte edilmesinde kullanılıyordu. Evet.

Ağız içinde mikrop, bakteri ve virüslerin zerresini bırakmadığı gibi turkuvaz renkli LİSTERİNE‘İ banyo ve klozet temizliğinde de tercih edebilirsiniz.

Formülü aşırı güçlü olduğundan ayakkabı dezenfeksiyonu için de Listerine’e güvenebilirsiniz. 2 su bardağı temiz suya 2 ölçek (2 kapak) Listerine ekleyip oluşan sıvıyla tek kullanımlık nemli bir sünger yardımıyla (yine eldivenli olarak) ayakkabı tabanlarınızı tamamen steril tutmanız mümkün.

6.Tercihinize göre, dışarıdan geldikten sonra girişte ayakkabılarınızı dezenfekte etmek için bizim ailece çok memnun kaldığımız ayakkabı dezenfektan paspas ve ayakkabı tabanı dezenfektan banyo havuzu ürününü de güvenle kullanabileceğinizi düşünüyorum.

Uygulama için yanında dezenfektan sıvı da satılıyor, o sıvıya da Listerine ekleyerek turbo bir koruma kalkanı elde edebilirsiniz ayakkabılarınız için.

Evet, bugün sizlerle turbo etkili anti-corona ayakkabı dezenfeksiyonu nasıl yapılır ritüelimi paylaştım. Dilerim hepinize faydalı olur.

Eğer kendinizin, yakınlarınızın uyguladığı başka ayakkabı dezenfeksiyonu tüyolarınız varsa lütfen yorumlarda paylaşın ki, hepimiz yararlanabilelim.

Gelecek içeriğime kadar sağlıklı, güçlü, steril ve olabildiğince huzurlu kalın.

“Ayakkabı Ruhun Arabasıdır”

Sevdiklerinle Paylaş:Comments

 1. Bu ara en büyük sıkıntılardan biri de ayakkabı temizliği ben genelde ya poşete koyuyorum ya da dışını komple islip içeri alıyorum ertesi günde başka ayakkabı giyiyorum ne bileyim işte kendi çözümleri üretmeye çalışıyorum. Hafta sonlar dağ evine gidince aten orada içeri almıyorum ayakkabıları kesin çözüm ama verdiğiniz bilgilerde bunda sonra ki etapta işimize yarayacak Bakım ve dezenfektan bu sıra çok önemli teşekkür ederiz.

  1. Sizin de epeyce titizlk gösterdiğiniz belli ayakkabılar konusuna.
   Her şeyimize dikkat edip de golü ayakkabıdan yememek için pandemi bitene dek maksimum dikkat gösterip dişimizi sıkacağız, ne yapalım..
   Yeter ki, daha fazla kayıp vermeyelim.

   Ziyaretiniz ve yorumunuz için çok teşekkürler.
   Selamlarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aslı TUNCA

14 yıl deneyimli bir stratejik pazarlama ve marka yönetimi insanı. Yaşamı stratejiler, sunumlar, lansmanlar ve eventler arasında geçer. Pazarlamayı, markaların evrenini aşkla sever; mesleğine düşkündür, ayakkabılara da :) Aşırı araştırır, çok düşünür, pek gezer, az yazar. Güzelliklere, inceliklere ve güzelliğin ardındaki felsefeye inanır. Hayatta attığımız adımlarda, ayakkabıların simgesel bir anlamı olduğunu düşünür.

Devamı Gelsin Derseniz

SHOEPERA e-mailing grubuna kaydolun; ücretsiz kulüp üyeliğini ve ayakkabı havadislerini kaçırmayın!

SHOEPERA'lılara katıldığınız için teşekkürler. Bu mesajı Shoepera abonesi olarak kulübe ücretsiz üye olma ve içeriklerden haberdar edilme tercihiniz sebebiyle almaktasınız. Ayakkabıların nabzını birlikte tutmak ve Shoepera'da olmaktan keyif almanız dileğiyle:) Aslı TUNCA

Bir şey ters gitti.

Scroll Ad 300*250 (In Post – 5-10 ve 15 . paragraflar sonrası)


Tüm İçeriklerime Göz At
Okura Özel Not

Sevgili Shoeperalılar,

Shoepera Türkiye Yüksek Ökçeler Kulübü, yapılanması gereği ücretsiz kulüp üyeliklerini e-bülten abonesi olmanızla sunuyor.

Bu sebeple:

1.E-bültene abone olmanız,

2.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medyada paylaşmanız,

3. Shoepera’yı sosyal medyada beğenmeniz ve takibe almanız,

4. İçeriklere ilişkin yorumlarınızı paylaşmanız

5. Shoepera İçerik Planı’na katkı yapmanız benim için altın değerinde.

Bu sayede sizlere kaliteli çalışmalar sunup sunmadığımı görme fırsatı veriyorsunuz bana.

Zamanınızı ayırarak Shoepera’ya verdiğiniz tüm bu destekler için hepinize çok teşekkür ederim.

shares