Ayakkabı Topuk Boyu Nasıl Ölçülür?

Ad Blocker Kullanıyorsunuz Galiba:)

Shoepera.com'a hoş geldiniz.Ad Blockerınızı shoepera.com için devre dışı bırakarak sitemde gezintinize hemen başlayabilirsiniz.Anlayışınız ve desteğiniz için şimdiden çok teşekkürler.

Sevdiklerinle Paylaş:

Ayakkabı topuk boyu kararı vermek çoğu kez kafa karıştırıcı olabiliyor. Hem çok sevdiğimiz yüksek ökçeli bir ayakkabıya sahip olmak hem bel, ayak ve omurga sağlığımızı korumak istiyoruz ve bu iki hedefi aynı anda tutturmak hayli güç olabiliyor.

Ayakkabıların gerek numaraları gerekse ayakkabı topuk boyu ölçüleri farklı birimlerle ifade edilince özellikle internetten ayakkabı alırken hatalı seçimler yapabiliyoruz. Olası karışıklıkları önlemek ve belimizi ayak tarağımızı zorlamadan ağrısız sızısız keyifle gezebilmek için buyurun topuk boyu ölçmenin ve doğru boyu bulmanın püf noktalarına:

Ayakkabı Topuk Boyları Nelerdir?

ayakkabı pont ölçümü

ayakkabi-topuk-boyu-nasil-olculur?

Ayakkabı topuk boyu ölçülürken kullanılan ölçü birimi “pont”tur. Ayakkabı pontları sadece topuk boyunda karşımıza çıkmıyor; Avrupa’da ve ülkemizde geçerli olan ayak numaraları da “pont” hesabıyla tasarlanıp üretiliyor.

Hem ayak numaranız hem de topuk boyunuz için pont hesabı yapmak ayak sağlığınız açısından kritik bir önem taşıyor.

Ülkemizde ayakkabı seçerken genellikle cm cinsinden ifade edildiği için topuğun kaç cm olduğu ve kaç pont olduğu birbirine karıştırılabiliyor. “1 pont kaç cm?” diye soracak olursanız  6 mm’dir.

Bir diğer söyleyişle 0,6 cm ayakkabı topuk boyunda 1 ponta eşittir. Pontlar belirli bir düzende topuğun yüksekliğine göre artan özelliktedir.

6 pont, 9 pont, 11 pont, 15 pont, 17 pont ve 21 pont olarak piyasada yaygın şekilde sunulur. Sahne sanatlarında, düğünlerde ve benzeri özel etkinliklerde giyilmek üzere 27 pont, 24 pont ölçülerinde devasa topuk boyları da var ama bu ölçüler bel, ayak ve omurga sağlığı açısından hiç önerilmediği için ağırlıklı olarak sipariş üzerine üretilirler.

17 pont genellikle dolgu topuk olarak üretilir çünkü ortalama 15 pont yükseklikten sonrası ince ve çivi topuklular çok ciddi yaralanma riski taşır.

Ara sıra hepimiz yapmışızdır: “Daha zarif gözüksün; daha feminen dursun.” diyerek kendi fiziğimize, ayak yapımıza aykırı, bizi fazlaca zorlayan ayakkabı topuk boyları seçmişizdir. “Topuk boyu yükseldikçe feminite artar.” denkleminin cazibesi bizi esir alıverir.

Eğer siz de bir ayakkabı sever olarak Türk ayakkabı sektörü neden batıyor; ayakkabı üreticileri neden sürekli konkordato ilan ediyor merak ediyorsanız buradaki yazımda okuyabilirsiniz.

Ayakkabı Topuğu Nereden Ölçülür?

Malum, ayakkabıyı ekrandan veya vitrinden seçmekle işimiz bitmiyor. 🤔“Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılır?” içeriğimizdeki maddeleri gözden geçirdik.

Beğenmesine beğendik de modeli, “yorgun ayakta 20 dakika” formülümüzü de uyguladık. Baktık tastamam! Geldik meşhur doğru topuk boyu meselesine.

Ayakkabı topuk pontları bazı satış danışmanlarının tarif ettiği gibi topuğun iç yüzeyinden değil, ayağınızın topuk kısmını kavrayan dış arka yüzeyin bitip ayakkabı ökçesinin başladığı ve topuk ucuna dek uzanan bölümden ölçülür.

Bize bu ayakkabı “şu pont” diye verilen yükseklik bu kısımdır. Peki bu bilgi ne işimize yarayacak? Kendi fiziğimize ve ayağımıza göre en doğru ayakkabı pont ölçüleri ne olmalı?

Ayakkabı Topuğu Kaç Cm Olmalı?

ayakkabı pont ölçüleri

1-pont-kac-cm?

Ayakkabı topuğu seçimi de tıpkı kişisel stilimizde yaptığımız diğer seçimler gibi önce kendimizi yakından tanımaktan geçiyor.

Bazen sanat eseri gibi efsane modellerle karşılaşıyoruz ama işte o efsanelik çoğu kez çok iddialı topuk boylarıyla ortaya çıkıyor.

Bayılsam da sırf aşırı topuk boyu yüksekliğinden ürküp rafa geri bıraktığım çok ayakkabı oluyor maalesef.🤔

Gelelim ayak sağlığı uzmanlarının ağrısız sızısız, bel, omurga sorunu yaşamadan kullanabileceğimizi salık verdikleri ayakkabı pont hesaplama yöntemine:👀👀👀👀

Yere sereceğiniz bir beyaz A4 kağıt üzerine ayağımızı yerleştiriyoruz. Ayak parmaklarımızdan en uzun olanın bitim noktasından kağıdın enine doğru düz bir çizgi çekiyoruz.

Ardından ayağımızı kağıttan hiç kaldırmadan aynı işlemi ayağımızın topuk kısmında uyguluyoruz.

Topuğumuzun bitim noktasından kağıdın yine eni yönünde düz bir çizgi çekiyor ve aradaki mesafeyi cetvelle ölçüyoruz.

Ayağımızın boy ölçüsü olan bu değeri (kaç cm çıktı ise) 7’ye bölüyoruz. Çıkan sonuç cm cinsinden bizim ayağımızın rahat taşıyacağı ideal ayakkabı topuk boyudur.✔

Ayak sağlığı uzmanları (eğer tavsiyelerine uymamakta direnirseniz inanılmaz zonklayan bir adet kemik çıkması olayıyla ağlama noktasına gelebiliyorsunuz😢) günlük olarak ve uzun saatler giyeceğimiz ideal topuk boyunun 5 cm’yi aşmamasını hararetle öneriyorlar.

Bu 5 cm de çivi topukta 5 cm değil, dolgu veya kalın topuklar tercih etmemiz ayak taraklarımıza aşırı yük binmemesi açısından çok önemli.

Ama siz eğer “Aslı 5 cm topuk boyu bence biraz kısa, daha ökçeli seviyorum ben.” diyorsanız, 7 cm yüksekliğinde stilettolarınızla bakın hangi festivale katılabilirsiniz:) 👉👉👉“Runatolia 2019 Kadınları Topuklu Ayakkabı İle Koşturdu” 

topuk boyları nasıl ölçülür

topuk-boylari-pont-hesaplama

Eğer 5 cm’den  daha ökçeli bir ayakkabı giymişsek mutlaka rahat bir yedek ayakkabı almaya çalışalım yanımıza.

Sonra duruş bozuklukları, ayak estetiğimizi bozup ağrısıyla uyutmayan kemikler veya taban düşmeleriyle boğuşmayalım.🤦‍♀️

Beğendiğiniz ayakkabı topuk boyu seçimini yaptıysanız ikonik topuklu ayakkabı modellerine de göz atıp şu içeriğimi okumaktan hoşlanabilirsiniz: “Efsane Yılbaşı Ayakkabı Modelleri ile Yılbaşı Şıklığı” 

Bugün de ayakkabı aşkımızın bizi en zorlayan yanlarından ideal ayakkabı topuk boyu nedir, ayakkabı pont hesaplama, 1 pont kaç cm ve ayakkabı topuk boyu nasıl ölçülür gibi soruları cevaplamaya çalıştım.

Umarım ayakkabı alışverişlerinizde bir nebze olsun kolaylık sağlayabilmişimdir.

Sizlerin de ayakkabı topuk boyu nasıl hesaplanır, stiletto topuk boyları nelerdir, pont hesaplama sorunsallarına ilave tüyolarınız varsa lütfen aşağıda yorumlar kısmında paylaşın.

Bu yazıyı yararlı bulduysanız lütfen sosyal medyada paylaşarak dostlarınızın pont seçimine yardımcı olun.

Unutmayın, ne kadar çok sayıda doğru topuk boyu ve doğru model seçimi yaparsak dünyayı o kadar keyifle adımlarız. 👠👠👠👠👠👠👠

Daima şahane ayakkabılarla kalın.💖✔👠

“Ayakkabı Ruhun Arabasıdır.” 

Sevdiklerinle Paylaş:

Yorumlar

Yorumunu Paylaş