Victoria Beckham ve Bir Öz Değer Paratoneri Olarak Topuklu Ayakkabı

Ad Blocker Kullanıyorsunuz Galiba:)

Shoepera.com'a hoş geldiniz.Ad Blockerınızı shoepera.com için devre dışı bırakarak sitemde gezintinize hemen başlayabilirsiniz.Anlayışınız ve desteğiniz için şimdiden çok teşekkürler.

Sevdiklerinle Paylaş:

Sevgili Shoeperalılar,

Bugün ne zamandır yazmak istediğim ve araya hep başka konuların girdiği yazımla sizlerleyim: Stiletto Kraliçesi Victoria Beckham ve ayakkabıları. Malum, Victoria Beckham dünya gündeminden inmek bilmiyor ve bunda kurduğu moda imparatorluğu kadar devasa topuklu stilettolarının da payı büyük.

Spice Girls Grubu’nun dağılması sonrası Victoria Beckham ’ı bugün bambaşka bir konumda ve duruşta görüyoruz. Ama Beckham’ın kaderi hiç de öyle kolay ve 1 gecede devrimsel şekilde değişmedi. Özellikle David Beckham’la evliliği sonrası dünya basını Victoria’yı sıkı markaja aldı: 4 evlat annesi oluşu, kurduğu moda markasıyla tutunup tutunamayacağı, niçin hep çok zayıf olduğu, hep durgun gözüken ve hiç gülümsemeyen bir kadın oluşu ve daha neler neler…Ama en çok haber olduğu konu meşhur ayakkabıları.

Beraber Victoria Beckam ayakkabılarından yola çıkıp biraz öz değer ve kişisel mutluluk konusuna bir el atalım diyorum; ne dersiniz?

Stil İkonu Victoria Beckham ve Stiletto Serüveni

victoria-beckham-topuklu-ayakkabi

Victoria-Beckham

Beckham çifti dünya basını tarafından yıllardır hiç rahat bırakılmıyor. David Beckham bu durumdan hiç yakınmazken yıllar boyunca çekilmiş tüm Victoria Beckham fotoğraflarında 2 şey hiç değişmiyor: Aşırı topuklu stilettolar ve sanki örtülü bir öfke saklarmış gibi gözüken ifadesiz bir Victoria Beckham yüzü.

Victoria müzik kariyeri boyunca ve aradan geçen yıllar zarfında milyonlarca kez fotoğraflandı ve fotoğraflarının hemen hepsinde stilettolu. Pazar sabahları ve markete giderken bile, evet!

Kurduğu moda markasının Victoria’ya yarattığı inanılmaz iş yükü, açılışlar, lansmanlar, sürekli uçak yolculukları, balolar, davetler, annelik, devamlı “stil ikonu” performansı vermek zorunda hissetmek derken 2011 yılında Victoria ayaklarından çok ciddi bir sağlık sorunu yaşadı. Yıllar boyunca günde 15 saat  giydiği çivi topuk stilettoların acısını ayakları Victoria’dan çıkarttı. Eğer kendi stilettolarınızı seçerken sizin için doğru topuk boyuna karar vermekte zorlanıyorsanız şu içeriğime de uğramanızı öneririm:”Ayakkabı Topuk Boyu Nasıl Ölçülür?

Ağır bir ayak kemiği deformasyonu yaşayan ve bağ dokuları zedelenen Victoria Beckham ‘a doktorlar çok uzun süre stiletto giymeyi yasakladı. O dönem verdiği röportajlarda Victoria niçin stiletto giymeyi “bu derece” abarttığı sorulduğunda “daha uzun duruyorum, daha zarif görünüyor” gibi cevaplarla durumu geçiştirse de sonunda şunları söyledi dünya basınına: “Ayaklarım çok iğrenç; midemi bulandırıyorlar. Onları görmeye tahammül edemiyorum. Ama stilettoların içindeyken daha kabul edilebilir gibiler. Onları giyince kendimi yüksekte, daha dayanıklı, daha güçlü gibi hissediyorum. Düz babetlerle kendimi güçsüz, yerden, basık ve çirkin hissediyorum.”😲🤔👎

Victoria Beckham kadar sorunlu şekilde olmasa da ısrarla stiletto tercihinde bulunan İngiliz Kraliyeti Düşesleri ve Stiletto Kombinleri konulu yazımı da okumaktan hoşlanabilirsiniz.

Topuklu Ayakkabı Öz Değer ve Kadınsal Mutluluk İlişkisi Sorunlu Bir İlişki Mi?

Victoria’nın ayakları hakkındaki nefret dolu düşünceleri ve sürekli stiletto giymesinin nedeni  beni hep düşündürmüştür. Ben de ayakkabı hastası bir kadın olarak topukluları çok severim ama haftada 7 gün günde 15 saat çivi topuk stilettoyla yıllarca dolaşıp ayaklarımı feda edecek kadar değil.

Topuklu ayakkabıların kadın psikolojisine olumlu etki yaptığı, giysilere, duruşa farklı bir hava kattığı bence inkar edilemez. İşim stratejik pazarlama ve marka yönetimi malumunuz. Bu noktada kendi mesleğime de eleştirel bir açıdan yaklaşacağım: Pazarlama dünyasının kadınlara uyguladığı inanılmaz bir baskı var: Daha zayıf olun, hep genç gözükün, ne kadar topuklu o kadar kadınsı, cildiniz sıkı olsun, saçınız uzun ve parlak olsun, dişiniz bembeyaz porselen gibi olsun, hem iyi anne olun hem şık bir plaza kadını gibi gibi.

L’Oréal’in meşhur sloganını düşünün: “L’Oréal, çünkü ben buna değerim.” (Alt metin, bu fondöteni, bu ruju alıp sürmüyorsan değerli bir dişi değilsin.”)

Kadınlara öz değerlerinin görüntüleri, giyip kullandıkları nesneler üzerinden tanımlandığı mesajı veriliyor ki birçok kadın ne denli ünlü, başarılı, güzel ve değerli olursa olsun içinde bir yerlerde bir değersizlik taşıdığını düşünüyor. Değer kazanması için belli şeyleri giymesi, sürmesi, yapması gerektiği empoze ediliyor.

Bu korkunç baskının olumsuz etkileri fark edilmeye başlandı ve “pazarlama etiği” de M.B.A. Programları’na dahil edildi. Dove gibi markalar kadınlara dair “değerli” kabul edilen imajları bir yana bıraktı ve “kusurlu” kabul edilen, no name, caddelerde hep rastlayabileceğiniz yaşamın içinden kadın prototiplerine kampanyalarında yer vermeye başladı.

victoria-beckham-stiletto-ayakkabi

victoria-beckham-stiletto

Ayakkabılara dönersek, evet ben “ayakkabının ruhun arabası” olduğuna, ayakkabı seçimlerimizin iç dünyamızı yansıttığına inanan bir kadınım. Ama ayakkabıların “moral yükselten” etkisine sadece kişisel bir ilgi alanı ve kadınsı bir beğeni olarak bakıyorum.

Tüm dünyanın beğendiği Victoria Beckham gibi bir kadının hiçbir kusuru olmayan ayakları hakkındaki düşünceleri, sadece stiletto giyince kendini güçlü hissettiğini söylemesi bence çok düşündürücü.

Bir kadının öz değer duygusu aşağı yukarı sabit olmalı derim. Kendini olduğu haliyle mutlu, güçlü, değerli bulmayan bir kadını hiçbir ayakkabı bambaşka birisi yapamaz.

Victoria Beckham 2019 Sonbahar Ayakkabı Koleksiyonu Bize Ne Anlatıyor?

victoria-beckham-2019-koleksiyonu-leopar-ayakkabi

victoria-beckham-2019-koleksiyonu

Victoria Beckham moda endüstrisine ilk yöneldiğinde başarılı olur mu acaba diye epeyce sorgulandı. Beckmam tüm o yıllar boyunca adım adım moda imparatoriçesi, David Beckham’ın karizmatik eşi, dünyaca ünlü stil ikonu, 4 çocuklu en fit en klas anne gibi sayısız ünvana sahip oldu.

Markası çok beğenildi, tüm Hollywood “Bizi de giydir” diye Victoria’nın ofisine akın etti. Koleksiyonlarına bakıldığında genellikle bol kesimli gömlekler, geniş paça pantolonlar dikkat çekti. Çok az makyajlı maskülen görünümlü dağınık saçlı modellerce tanıtılan “cool” parçalardı hepsi.

Victoria Beckham 2019 Sonbahar Koleksiyonu ‘na  gelince Victoria’nın çok agresif neon renklere ve ayaklarını mahvetmiş stilettolara ısrarla yer vermekten kaçamadığını görüyoruz. Üstelik bu defa burnu açık, midi boy leoparlı çivi topuk bootieler bile hazırlamış bizlere.

Buna karşılık, modellerin çok sade, neredeyse makyajsız olduğu, giysilerin ise iddiasız dizayn edilip tüm dikkati ayaklara ve ayakkabılara çeken bir koleksiyon bu. Victoria Beckham bu konsepti “modern bir feminite” olarak tanımlıyor.

victoria-beckham-fall-2019-koleksiyonu

victoria-beckham-fall-2019

Mercan ayakkabı severim ben ama çivi topuklarla hafif öne kaymış ayaklardaki o fırlamış ayak parmakları görüntüsünü çok sevemedim açıkçası👎🤔🤔

Dilerim Victoria Beckham gücünün, öz değerinin, güzelliğinin farkına daha çok varır ve dilerim bir gün kendisini doyasıya kahkaha atarken, kendini ana bırakırken görürüz.

Her zamanki gibi en şahane ayakkabılar sizlerin olsun diyorum👠👢👟👌😎 Topuklu seviyorsanız doya doya giyin elbette ama sadece içinizden geldiğinde; bir zorunluluk olarak değil. Hiçbir zaman öz değerinizden şüphe etmeyin. Her koşulda, her durumda değerli ve biriciksiniz. Stilettolu veya stilettosuz.

Sizler ne düşünüyorsunuz bu konuda? Fikirlerinizi okumayı merakla bekleyeceğim.

Shoepera’nın gelecek içeriklerinden haberdar olmak için abone olmayı unutmayın✔

Shoepera’da ayakkabılarla ilgili görmek istediğiniz içerik konuları varsa bana İLETİŞİM sayfasından iletebilirsiniz.

Bir sonraki içerikte buluşmak üzere,

“Ayakkabı Ruhun Arabasıdır”

Sevdiklerinle Paylaş:

Yorumlar

  1. Deniz

Yorumunu Paylaş