Leopar Deseni Ayakkabı: Bir Aşk ve Çekince Nesnesi

Ad Blocker Kullanıyorsunuz Galiba:)

Shoepera.com'a hoş geldiniz.Ad Blockerınızı shoepera.com için devre dışı bırakarak sitemde gezintinize hemen başlayabilirsiniz.Anlayışınız ve desteğiniz için şimdiden çok teşekkürler.

Sevdiklerinle Paylaş:

Leopar deseni ayakkabı trendler ne kadar değişirse değişsin tıpkı bir boomerang gibi dönem dönem hep karşımıza çıkıyor. Her kadının leopar deseni ile ilişkisi neredeyse radikal: Ya çok seviyoruz ya nefret edip uzak duruyoruz; arası yok.

Leopar deseninden çok hoşlanan kadınlar evlerinde dekoratif olarak kullanıyor; leopar store perdeler, leopar nevresim takımları, leopard benekli biblolar ev yaşamındaki iddialarını ortaya koyuyor.

Gardroblarında, ayakkabı dolaplarında ise leopar ayakkabı, leopar clutch, leopar bikini, leopar fular, leopard desenli spor çorapları gibi aklınıza gelebilecek her şekilde leopar desenine yaşamlarında yer veriyor.

İkinci grupta ise leopar ayakkabılar başta olmak üzere leopar deseni hiçbir şeyi görmeye dahi tahammülü olmayanlar, cüzdan, clutch gibi minik kişisel eşyalarda bile leopar deseni görmek istemeyen kadınlar yer alıyor.

Gelin bugün bu çok tartışmalı leopar deseni ve leopar ayakkabılar konusuna biraz daha yakından bakalım birlikte.

Neden Aslan Ya Da Kaplan Değil De Leopar Deseni?

Öyle ya, kedigiller familyasının tüm üyeleri birbirinden şahane ve çok özel canlılar. Aslanlar, kaplanlar, vaşaklar, jaguarlar, pumalar, çitalar her vahşi yaşam belgeselinde bizi büyülemiyor mu? Saatlerce hinotize olmuşçasına hayran hayran bu “büyük kediler”i izlemiyor muyuz?

Neden diğerleri değil de leopar deseni bir fetiş simgeselliğine büründü hiç düşündünüz mü? Bu konuda pek çok görüş ortaya atılıyor. Bana kalırsa bunun nedeni leoparları diğer büyük kedilerden ayıran özelliklerde saklı.

yalnız leopar görseli

leopar-neyi-simgeler

Kedigiller familyasında (famille féline)  temel olarak 4 büyük kedi grubu yer alıyor: Aslanlar, kaplanlar, parslar ve jaguarlar. Leopar pars olarak da bildiğimiz 4. büyük kedidir.

Aslan (Leo) ile panterin(Pard)  en güçlü özelliklerini bünyesinde topladığı için “Leopar” olarak tanınır.

Leoparı diğer kedilerden ayıran özellikler nedir derseniz en önemli farklardan biri leoparın “yalnız” dolaşmayı sevmesidir bence.

Aslanlar, kaplanlar ve jaguarlar sürü yaşantısından çok hoşlanırlar; etraflarında daima yavruları olur ve yeme-içme-uyuma-avlanma her şeyi beraber yaparlar.

Leopar ise “tek tabanca”dır. Onu gündüz ve kalabalık içinde görüntülemek çok güçtür. Leopara aynı zamanda “gece avcısı” dendiği de olur.

Özel bir leoparı izlemek isteyen vahşi doğa fotoğrafçıları günlerce pusuya yatsalar da bir türlü onu gündüz çekemezler; göstermez kendini.

Ne zaman ki ay yüzünü gösterir ve gece çöker, leoparın zamanı başlar. Karanlıkta dolaşırken sessizliğin içinde keskin ve ışıltılı bir çift göz görürseniz işte o, leopardan başkası değildir.

leopar görseli

leopar-deseni-vahsi-doga

Bir diğer sebep de yalnız avlanması ve avını asla kimseyle paylaşmaması olabilir. Gündüz bir leopara yakalanmamak evet bir avantajdır ama geceleri acıkmış ve çevreyi kolaçan etmeye çıkmış bu yalnız kedi karşısında kimsenin şansı yoktur.

Ayrıca leopar avlarını diğer kedilerin aksine tek başına ağaçların tepelerine taşıyabilir. Onca efor sarf edip yakaladığı avını sırtlanlara bırakacak göz yoktur leoparda.

Kimseyle paylaşmaz; dev ağaçların en üst dallarına rahatça avını taşır ve yalnız başına gururla yer leopar. Eh bunca özgün, güçlü ve bireysel duruşu olan bir güzelliğe kayıtsız kalınamaması ve kadınların leopar deseni ile aşk-nefret ilişkisi yaşaması olağan değil mi?

Dünden Bugüne Leopar Deseni

Leopar deseni ve moda tarihindeki yerine baktığımızda karşımıza önce 1940’lı yıllarda Pinup kızları ilerleyen dönemdeyse Punk ekolü çıkıyor.

Pinup kızları leopar deseni mayolarını yine leoparlı pufidik tüylerle süslenmiş topuklu terliklerle giyerken, punkçılar büyük ve iddialı leopar deseni parçalar giyerek fanzinlerini yazıyorlardı.

Pinup kızları leopard deseni ile çekiciliklerini toplumsal açıdan daha kabul edilebilir bir biçimde yansıtırken punkçu topluluk leoparlı içgiyim eşyaları ve leopar deseni deri montlarıyla toplumu şoke etmeyi tercih ediyordu.

leopar tattoo görseli

leopar-deseni-dövme-leopar-dövme-desenleri_mini

Birbiriyle gün ile gece kadar farklı bu iki topluluğun tek ortak noktası vardı: İki grup da “ana akım”ın, “yaygın norm”ların çok dışındaydı. Bambaşka motivasyonlarla, bambaşka yaşam felsefeleriyle tanınan bu iki topluluğun kendilerini ifade etmede belirli bir dönem boyunca leopar deseni tercih etmesiyle leoparın sıra dışı ve sistem dışı olmayı temsil ettiğini söyleyebiliriz.

Hayvan severler, kürk karşıtları, hayvan hakları aktivistleri leoparın gücüne, bireyselliğine ve sürü dışındalığıne duydukları güçlü hayranlığı bedenlerine leopar desenli dövme yaptırarak ifade ediyor.

Leopar Deseni Neyi Simgeler?

Çok çok eski çağlara uzandığımızdaysa, bu defa karşımıza Afrika kabilelerinin hayvan postundan giysi ve ayakkabı tercih edişleriyle yüzleşiyoruz.

Özellikle büyük kedilere ait derileri giyenler Afrika kabilelerinde hem statü olarak kabiledeki “diğerlerine” karşı üstün ve seçkin olmayı temsil ediyordu hem de Afrika’daki kadim inançlar doğrultusunda, öldürülen güçlü ve vahşi hayvanın derisinden yapılma eşyalar giyince o vahşi hayvanın tüm gücünün o giysiyi giyene geçtiğine inanıyorlardı.

Leopar giysi veya leopar ayakkabı giymek ta kadim zamanlarda bile bir güç, üstünlük ve başkalarına benzemeyişi ifade ediyordu.

Bugün de farklı açılardan leopar deseni her kadının dolabında yerini alan bir seçim değil. Daima biraz “riskli”, biraz “çekince yaratan” bir tercih olarak görülüyor leopar deseni giymek.

Leoparın kendine özgü o meşhur bireyselliği, sürüyle yaşamayı reddedişi, kimseye aldırmadan güçlü, mağrur ve yalnız duruşu, kolay görüntülenemez, kolay yakalanamaz oluşu, anaç ve bir dolu minikle uğraşan aslandan çok farklı ve daha “kendine dönük” oluşu hem büyük bir hayranlık hem de biraz ürkü yaratıyor ve moda dünyasına ilham vermeye devam ediyor.

Siz ne dersiniz, Afrikalı topluluklar gibi biz de leoparın gücüne, kolay yakalanamazlığına ve bireyselliğine mi bürünmek istiyoruz leopar deseni giyerek?

ARVE Error: Invalid URL https://www.shoepera.com/wp-content/uploads/2018/09/Leopar-Deseni-Ayakkabı-Bir-Aşk-ve-Çekince-Nesnesi_Small.mp4 in mp4

Leopar Ayakkabı Nasıl Kombinlenir?

leopar deseni stiletto modeli

leopar-ayakkabı-modelleri-leopar-desenli-stiletto

Gelelim birçok kadının leopard deseni ayakkabıları çok beğense bile aklını kurcalayan soruya: “Leopar ayakkabı neyle giyilir?”

Leopar deseni tutkunları hariç, beraber alışverişe çıktığımız çoğu arkadaşımda gördüğüm şey leopar bir ayakkabıyı alıp almama konusunda kararsızlık ve çekingenlik. “Çok iddialı mı kaçar? Cazip gözükeyim derken sahne sanatçısı gibi kalmayayım ortamda?” gibi sayısız sorular…

İşin gerçeği leopar ayakkabı gerçek bir kurtarıcıdır. Özenli kullanılmış tek parçayla tüm geceyi şahane geçirmenizi sağlar.

 

Ama minik 1 püf noktasıyla: Saçlarınızdan ayak uçlarınıza dek tüm bedeninizde sadece tek 1 parça leopar deseni olmalı. Bunu tıpkı “dekolte verme mantığı” gibi de düşünebilirsiniz. İddianızı tek 1 yerde (ayaklarda) ortaya koyduğunuzda risksiz bir şekilde leopar deseni cazibesini üzerinizde taşıyabilirsiniz.

Skinny jean ve beyaz bir basic altına giyeceğiniz leopar deseni stiletto, sade bir pony tail ve no-make-up make-upla sokak modasını korkusuzca takip edebilirsiniz. Stiletto olması da şart değil; boyfriend jeanle leopar desenli babet kombinini denemediyseniz çok şey kaçırdığınızı söyleyebilirim.

Hepimizin gardrobunda bulunan “little black dress” (küçük siyah elbise) altına bir çift leopar deseni topuklu ayakkabı ve esnetilmiş iri dalga saçlarla harikalar yaratabilirsiniz. Leopar deseni en rahat siyahla kombinlenir ve 2 dakikada şahane gözükmenizi sağlar. Risksiz, garantili mutluluk👌😎

kayak botu modeli leopar deseni

leopar-desenli-kayak-botu

Ya da bembeyaz kayak giysilerinizin altına leopar desenli kayak botu tercih ederek saniyede pistin en ilham veren kadını olmanız işten bile değildir.

Leopar desenli loafer modelleri ise leoparın son derece sade ve çarpıcı kullanılabileceğini hatta ofiste dahi güvenle giyilebileceğini ortaya koyuyor.

Leopar ayakkabı kadın modelleri ve leopar ayakkabı fiyatları neredeyse sınırsız bir çeşitlilikte sunuluyor. Her gustoya, her bütçeye, her tarza uygun bir leopar ayakkabı var mutlaka. Siz yeter ki beğenin ve her giydiğinizde size mutlu etsin.👌

Leopar deseni yapay kürkler, pardösüler, leoparlı tunikler gözünüzü korkutuyor ama leopar desenini için için de beğeniyorsanız leopar deseni ayakkabı ile son derece modern ve trendy bir duruş elde edebilirsiniz.

Ülkemizde ton sür ton ve desen üstü desen uygulamaları çok görüldüğü için leopar ayakkabı abartılı ve vamp bir nesne olarak algılanıyor bazen. Eğer leopar desenli ayakkabı modelleri gibi bir ortama girdiğinizde anında fark edilmenizi sağlayan stiletto modelleri ilginizi çekiyorsa şu yazımı da okumaktan hoşlanabilirsiniz:“Efsane Yılbaşı Ayakkabı Modelleri” 

İşin tüm sırrı doğru dozu uygulamakta. Leopar deseni doğru kombinlendiğinde sizi bir New Yorker, bir Parizyen havasına sokabileceği gibi, leopar kürk, pasta topuz, iri gold detaylı takılar, leopar fular, leopar ayakkabı ve kırmızı ruju bir arada kullanırsanız geçmiş olsun.👀

Eğer çok cesursanız ve sadece tek 1 parça leopar deseni seçme kuralını bir yana bırakmak niyetindeyseniz, leopar etek-leopar stiletto kombinini deneyip harikalar da yaratabilirsiniz.

Başkasında iyi durmayan parçaları siz öyle bir seçer ve yakıştırırsınız ki, kurallar kaideler yerle bir olur. Unutmayın, yaşam dozunda bir cüretkarlığı daima ödüllendirir.😘 Cüretkarlık demişken, eğer leopar desenli stiletto modellerinin de çok ötesinde, daha marjinal ve avangard ayakkabılardan hoşlanıyorsanız şu yazımı da okumanızı önermek isterim:“Lady Gaga Ayakkabı Modelleri ve Düşündürdükleri” 

Sizler leopar deseni ayakkabı modelleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Çok beğenseniz de cesaret edip satın almadığınız, alsanız bile çekincelerle dolapta tuttuğunuz, “Fazla kaçar şimdi” dediğiniz  leopar deseni ayakkabılarınız var mı?

Leopar ayakkabılara bir şans ve yaşamınızda bir yer verin derim; leopar deseni stil yatırımına fazlasıyla değer; sonuçlar sizi şaşırtacak emin olun.😎👍

Leoparların büyüleyici gücü ve çarpıcı güzelliği daima sizlerle olsun.🐆🐆🐆🐆

Yorumlarda leopar deseni ayakkabılar hakkında hissettiklerinizi benimle paylaşırsanız çok mutlu olurum. “Leopar deseni neyi simgeler?” ve “Leopar ayakkabı nasıl kombinlenir?” sorularına birlikte cevap aradığımız bu içeriği sevdiyseniz sosyal medyada paylaşarak diğer ayakkabı severlere ulaştırırsanız daha da çok mutlu olurum.

“Ayakkabı Ruhun Arabasıdır.”

Sevdiklerinle Paylaş:

Yorumlar

Yorumunu Paylaş