Eskrim Ayakkabısı Nasıl Olmalı-Eskrim Nedir-Tarihçe ve Tüyolar

Ad Blocker Kullanıyorsunuz Galiba:)

Shoepera.com'a hoş geldiniz.Ad Blockerınızı shoepera.com için devre dışı bırakarak sitemde gezintinize hemen başlayabilirsiniz.Anlayışınız ve desteğiniz için şimdiden çok teşekkürler.

Sevdiklerinle Paylaş:

Merhaba Sevgili Shoepera’ lılar,

Hem iş hayatındaki hareketlilik hem de üzerinde çalıştığım projeler nedeniyle yayın takvimimde ufak bir kayma oldu.

Bu aksama için üzgünüm; hem çalışıp hem ekipsiz tek başına blog yönetmek bazen gerçekten aksaklıklara yol açıyor.

Bir hafta gecikmeli olarak bugün de “Eskrim ayakkabısı nasıl olmalı?” içeriğimle sizlerleyim.

 

6 ay önce paylaştığım golf ayakkabısı konulu içeriğimin hala sıralamadaki yerini koruduğunu görünce bir kez daha anladım ki, kamuoyuna ayakkabılar konusunda gerçekten e-ticaret dışında fazla bir bilgi sunumu yapılmamış.

Blogosferimiz hala küçük ve bu nedenle de birbirimizin çalışmalarına destek vermemiz çok önemli.

Ayakkabılar alanındaki bilgi sunumu eksikliğini giderebilmek için elimden geldiğince tüm canlı, yazılı, görsel kaynaklardan araştırmalar yaparak siz ayakkabı severlerin alışveriş deneyimini kolaylaştırmaya çabalıyorum.

 

Bu defa da tıpkı golf sporu konusunda olduğu gibi yine toplumumuza fazlaca tanıtılmamış özel bir spor dalı olan eskrim sporunun ayakkabılarına şöylece bir bakalım beraber.

Belli mi olur? Bir anda kılıcı elinizde buluverirsiniz; o gün geldiğinde bilin ki “Eskrim ayakkabısı nasıl olmalı?” içeriğim hala sizi bekliyor olacak.😉😉

Eskrim Ayakkabısı Nasıl Olmalı?

"eskrim-ayakkabisi"

Eskrim ayakkabısı konusu tüm ayakkabı evreninin en tartışmalı konularından biridir.

Neden derseniz, her spora özgü, o sporun bedene, omurgaya ve ayaklara etkisine göre tasarlanmış özel ayakkabılar giyilmesi gerektiği tüm dünyada önerilen ve kabul edilen gerçek.

Ama gel gelelim eskrim ayakkabısı nasıl olmalı denince dünyada diğer sporlarla benzeşen yönleri dikkate alınarak eskrim ayakkabısı olmadan da eskrim yapılabilir şeklinde bir görüş var.

 

Özellikle “Hentbol ve voleybol ayakkabılarını eskrimde kullanalım.” diyen bir kesim var ama bu benim sıcak baktığım bir düşünce değil. Çünkü eskrim sporuyla voleybol ve hentbolun ayaklara, omurgaya etkileri, hamleler, vuruşlar, duruşlar bazı benzer hareketler olmakla birlikte çok farklı. Bu riski niçin alalım? 

Ben bu görüşün bu sporun yeterince tanıtılmamış ve aşırı yaygınlaşmamış olduğu için, (dünyada aşırı sayıda eskrim ayakkabısı satılmazsa kaygısıyla) öne sürüldüğünü düşünüyorum.

“Eskrim ayakkabısı olmasa da olur.” görüşü eskrim severlere epeyce pahalıya mal olabiliyor çünkü eskrim karşıdan bakıldığında kolay görünen ama yanlış ayakkabıyla oynandığında özellikle arkadaki ayakta ve topuklarda ciddi sakatlanma riski olan çok özel bir spor.

 

Özellikle önde tuttuğunuz, hamle yaptığınız ayakta eskrim ayakkabısı yoksa, postürünüzü ve dengenizi korumak çok güçtür.

Hamle avantajını da bir kez yitirdiniz mi, psikolojik üstünlük eskrimde rakibinize geçer.😲 

Dolayısıyla teknik özelliklere geçmeden önce eskrim ayakkabısı nasıl olmalı sorusuna seçeceğiniz ayakkabı lütfen bir voleybol veya hentbol ayakkabısı olmasın diyorum ve geliyoruz eskrim ayakkabısı teknik özelliklerine…

İdeal Eskrim Ayakkabısı Özellikleri 

İdeal bir eskrim ayakkabısı seçme aşamasında dikkate almanız gereken en temel unsurlar arasında:

1. Eskrimdeki düzeyiniz (Amatör sporcu musunuz yoksa müsabakalar için bir “eskrim performans ayakkabısı”na mı ihtiyacınız var)

2. Eskrim ayakkabısı, aksesuarları için ayırmayı planladığınız bütçe

3. Yaşınız ve genel kondisyonunuz (Miniklerde ayak gelişimi sürdüğünden düztabanlık v.b. özel durumlar varsa oyun sırasında mutlaka eskrim ayakkabısı giymeleri ) yer alıyor.✔

Eskrimde özellikle hamle açıları nedeniyle arkadaki ayağınız üzerine vücut ağırlığınızın tam 7 katı gücünde darbe oluşacağı için eskrim ayakkabısı seçerken özellikle “topuk destekli” olmasına çok dikkat etmelisiniz.✔

Sert metal zeminlerde oynayabilmeniz için  ayakkabılarınızda eskrime özel zemin tutuculuk, kayma önleyicilik özelliği olup olmadığını mutlaka sormalısınız.✔

Sıçrama ve geri çekilmelerde hızlı hareket edebilmeniz için ayakkabının üst ön yüzeyinin “eskrim hamle ve açılarına göre esnek olması” yine dikkate almanız gereken özelliklerden. ✔

Eskrim ayakkabısı denince olmazsa olmaz özellik ise ayakkabının “ince tabanlı” olması.

Zemini tamamen hissedebilmek ve hamlelerinizi çevikçe yapabilmek için kalın tabandan kaçının. ✔

 

Dikkat📢📢📢 Kendisini adı ve soyadıyla markalaştırmış ama spor ayakkabıda uzmanlaşmamış hazır giyim veya haute-couture tasarımcılarının “eskrim ayakkabısı” olarak lanse ettiği ayakkabıları tercih etmeyin.

Bu ayakkabılar eskrim ayakkabılarına benzemekle birlikte “şov ve lansman” adına tasarlanmışlardır.

Spor ve performans ayakkabısı değildirler.

Yüzlerce dolar ödeseniz de satın aldığınız ayakkabı tam olarak bir eskrim ayakkabısı olmaz; demedi demeyin😎😉

 

Dikkat 📢📢📢 Eskrim ayakkabısı alışverişinde kadınlar olarak bir dezavantajımız var.

Kadınlara asırlar boyunca eskrim sporuyla uğraşmak yasak olduğu ve kadın eskrimcilerin bu sporda varlık göstermesi görece çok yeni olduğu için dünyada eskrim ayakkabısı dizayn ve üretiminde hala erkek ayakkabı kalıpları baz alınıyor. (!) 🤔😠😒🙄

Hazin ama böyle.

Kadın eskrimciler olarak ayakkabılarınızı seçerken (ayağınızın yapısına ve taraklılık durumuna göre) ya yarım numara küçük ya da “dar kalıplı” eskrim ayakkabılarına yönelmeniz bu akıl almaz sorunu çözmeye yardımcı olur.✔

Eskrim Nedir? Eskrim Sporu Tarihçesi

Eskrim sözcüğü kökenine baktığımızda “savunma”, “korunma” şeklinde tercüme edilebilen Germen dilindeki “skerman” ve “sebermen” sözcüklerinden geldiğini görüyoruz.

Eskrim sporu da kılıç kullanımı pratikleriyle M.Ö. 2000’li yıllardan bu yana Çin’de başlayarak günümüze dek uzanıyor.

Roma İmparatorluğu Dönemi’nde de kılıç sporunun gençler tarafından halk kutlamalarında, şenliklerde yaygın olarak yapıldığı yönünde bilgiler var.

 

Dönemin Roma İmparatorları kılıç sanatında ustalaşmanın yaygınlaşması için gladyatörleri de görevlendirmişler.

Fransa ise ilk eskrim turnuvasını inanılmaz şekilde ta 1066 yılında düzenliyor.

Eskrimin atası konumundaki kılıç mücadelelerinin yaygınlaşmasında Orta Çağ Fransız şövalyelerinin de büyük etkisi var elbette.

Eskrim için “kralların ve şövalyelerin sporu” denmesi eskrim ustası Fransız şövalyelerinden ileri geliyor.

 

Eskrim sporu tarihçesi ele alınırken İspanya’nın katkılarını da göz ardı edemeyiz.

Eskrim sporu konusunda ilk kurumsallaşma, eskrim eğitiminin verilmesi, okullarının açılması İspanya’da gerçekleşiyor.

Sonrasında ise İtalya üzerinden tüm Avrupa’ya eskrim sporu giderek yayılıyor.

Ama eskrimin yaygınlaşmasında düelloların olumsuz etkileri de oluyor.

 

Özellikle Fransa’da gerçekleşen müsabakalar ve düellolarda çok sayıda aristokrat hayatını kaybedince gerçek kılıçların kullanımında bir düzenlemeye gidiliyor.

Tanınmış Fransız eskrim eğitmeni Besnard’ın 1653 yılındaki önerisiyle, kılıçların ucuna kesici ve deliciliği önleyici minik bir aparat eklenmesiyle eskrim öldürücülükten ve düello silahı olmaktan çıkıp spor dalı halini alıyor yavaş yavaş.

Yüze, boyun ve baş bölgesine alınan darbelere karşı bugünkü gibi maske kullanımı 1700’lü yılların sonunda başlıyor.

19. yüzyıla gelindiğinde eskrimin artık gitgide kurumsallaştığı ve Fransa ile İngiltere’de eskrim federasyonu kurulduğu görülüyor.

 

1913’de Uluslararası Eskrim Federasyonu’nun kurulmasıyla eskrim geleneği bir “müsabaka sporu” halini alıyor ve kuralları, metotları günden güne geliştiriliyor.

Epe, flöre ve kılıç olmak üzere 3 farklı branşta uygulanabilen eskrim sporunda tıpkı golfün de kadınlara önceden yasak olduğu gibi ta 1990 yılına dek kadınların eskrimde epe kategorisinde yarışmaları yasak.

Gerçekten uluslararası spor camiası ve insanlık adına utanç verici bu durum 1990’da gideriliyor.

1924’den itibaren Olimpiyatlar’da kadın eskrim sporcuları epe branşı hariç olmak üzere yarışıyor ve kayda değer dereceler almaya başlıyorlar.

 

Golf sözcüğünün de kadınlara golf oynama yasağından geldiğini ve gentlemen-only-ladies-forbidden (yalnızca erkekler için; kadınlara yasak)  ifadesinin baş harflerinden oluşturulduğunu anımsarsak eskrim sporundaki kadınlara uygulanan cinsiyetçi, yasakçı, eril ve ayrımcı tutumu daha net görebiliriz.

Eğer golfe başlama düşünceniz veya golfe izleyici düzeyinde dahi ilginiz varsa şu yazımı da okumanızı özellikle öneririm: “Golf Ayakkabısı Nasıl Olmalı?İdeal Golf Ayakkabısı Özellikleri Nelerdir?” 

Osmanlı Türkiyesi’nde Eskrim Sporu

Günümüzde Türkiye’de eskrimin yaygınlaşmamış olmasını oldukça hayretle karşılıyorum açıkçası.

Neden derseniz topraklarımızda eskrim tarihi ta Orhan Gazi Dönemi’ne kadar uzanıyor!

Evet, doğru okudunuz.

Orhan Gazi tarafından askerlerimize yaptırılan düzenli kılıç ve eskrim talimleri özellikle Sipahiler ve Yeniçeriler tarafından da disiplinle uygulanıyor.

Kılıç-kalkan oyunları ise halk arasında büyük kabul görüyor.

Ülkemizde eskrim sporunun kurumsal düzeyde yapılandırılması ise 1839 Tanzimat Fermanı ile başlayan döneme denk geliyor.

Osmanlı sultanlarından Abdülmecit’in eskrime özel önem verdiği ve askeri okullarda eskrim talimleri yaptırdığı yönünde kayıtlar da var.

 

Rüştiyelerde ileri eskrim çalışmalarında başarılı sonuçlar alınınca bu defa Sultan Abdülhamit’in izniyle Ömer Lütfi Bey ve Refik Bey’ler İtalyan eskrim ustası subaylarla yarışıyor ve galip geliyorlar.

Bu başarılı sonucun da etkisiyle eskrim Harp Okulları’nda ders olarak çalıştırılmaya başlanıyor.

 

Cumhuriyet Dönemi’nde Eskrim

1923’de Cumhuriyet’in ilanıyla birlikte Gazi Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde Türkiye Eskrim Federasyonu kuruluyor ve aynı yıl Uluslararası Eskrim Federasyonu’na da kabul ediliyor.

 

Yeni kurulan Eskrim Milli Takımımız 1924’de Paris Olimpiyatları’na katılıyor.

1936’da ise Türk Eskrim Tarihi’nin en heyecan verici gelişmesi yaşanıyor.

İlk defa 1936 Berlin Olimpiyatları’nda ülkemizi kadın eskrim sporcularımız Suat Aşeni ve Prof.Halet Çambel temsil ediyorlar.

Halk Evleri’nde eskrim sporuyla tanışan halkımız bu kadim ve asil spora büyük ilgi gösteriyor.

 

1971 yılında kadın eskrimcimiz Özden Ezinler Akdeniz Oyunları’ndan gümüş madalyayla dönmeyi başarıyor.

İlerleyen yıllarda sayısız kadın ve erkek çok başarılı eskrimcilerimiz yetişiyor ve çok sayıda başarı elde ediyorlar.👍✌👏

1995 yılından itibaren ise Türk eskrimciliği elde ettiği ivmeyi yavaş yavaş kaybediyor.

 

Bu asil spora yöneticilerin gereken ilgiyi göstermemesi, halkı bu spora devam etme yönünde hiçbir teşvik edici çalışma yapılmaması eskrime olan büyük ilgiyi öldürüyor.

Öyle ki, 2007 yılında 81 ilimizin sadece 12’inde eskrim faaliyeti sürdürülüyor ve toplamda sadece 247 eskrim sporcusuyla! 247. Gerçekten çok hazin veriler bunlar.😯🤔👎👎👎

2007’den itibaren başlayan yenilenme ve atılım çabaları az da olsa sonuç veriyor.

Eskrim sporcularımızın sayısı 750’lere, eskrim oynanan il sayımız 20’lere çıkıyor.

Avrupa Şampiyonaları’ndaki ilk büyük başarı ise 2012 yılında bronz madalyayla geliyor.

 

Türk Eskrim Tarihi’nde Yıldızlar ve Gençler Avrupa Eskrim Şampiyonası’nda ülkemize yıldızlar kategorisinde altın madalyayı getiren İbrahim Ahmet Acar. 

Ülkemize kadın eskrimcilerde altın madalyayı ve ilk Avrupa Şampiyonluğu’nu 2018’de getiren ise Deniz Selin Ünlüdağ.👏👏👏👌

📢📢📢📢Güncel verilere göre Türkiye Eskrim Federasyonu 12215 lisanslı eskrim sporcusuyla 53 ilimizde çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

 

Eskrim Sporu Faydaları Nelerdir?

Tarihçeye, nasıl oynandığına zaman ayırdık, inceledik, turnuvalar izledik ve eskrime başlamak için kulübümüzü seçip ayakkabılarımızı, aksesuarlarımızı alıp başladık eskrim öğrenmeye…

Peki “şöyalyelerin sporu” olarak da anılan eskrim sporu faydaları neler acaba?

Yapınca kendinizde ne tür değişimler göreceğiz?

  1. Bedeniniz esneklik kazanacak.
  2. Refleksleriniz gelişecek.
  3. Zamanlamada ve karşıdan gelen hamleye göre kendinizi ayarlamada gelişeceksiniz ( Bu beceri hayatın her alanında işinize yarayacak.)
  4. Strateji geliştirmeye ve rakibinizin gelecek hamlelerini doğru tahmin etmeye başlayacaksınız. (Hayatı yönetmede bu da en kritik becerilerden.)
  5. Kendi güçlü ve zayıf yanlarınıza dair farkındalığınız artacak.
  6. İleri yaşlara kadar yapabileceğiniz uzun soluklu bir spor yaşamınız olacak.
  7. Sezgileriniz, yaratıcılığınız ve içsel disiplininiz gelişecek.
  8. Önyargılarla mücadele etmeyi deneyimleyeceksiniz. ( Çok güçlü sandığınız bir rakibi yenebileceksiniz veya çok hafife aldığınız bir rakibe yenileceksiniz.)
  9. İsterseniz turnuvalara katılarak yerli-yabancı çok sayıda eskrimciyle sosyalleşeceksiniz.
  10. Göz, el ve ayak koordinasyonunuz müthiş artacak.

E daha ne olsun? “Bunlar tam benim kendim için/çocuğum için istediğim şeyler.” diyorsanız şu adrese uğrayıp hemen iletişime geçebilir; doğru başlangıç için bilgi ve görüş alabilirsiniz 👉👉 Türkiye Eskrim Federasyonu 

Eskrim Ayakkabısı ve Sporu Son Söz

Evet, bugün de “Eskrim ayakkabısı nasıl olmalı?” sorusundan yola çıktık.

Çin’in kadim geleneğinden Orhan Gazi’ye, Sultan Abdülhamit’ten Büyük Atatürk Dönemi’ne ve yakın tarihimize uzanıp ülkece eskrimde ne durumdayız’a baktık.

Görünen o ki, burada tamamını sayamadığım sayısız başarılı ve madalyalı eskrim sporcumuzla, devlet politikası olarak bu tür stratejik önemdeki özel sporlara yatırım yapıldığında halkımız yeteneklerini, yatkınlığını ve spora ilgisini çok değerli başarılarla ortaya koyuyor.

👉 Sporda, sanatta, bilimde, ticarette, kültür-sanat dünyasında insanımız teşvik edildiğinde kendini göstermede sorun yaşamıyor.

Yeter ki, bu alanlar üzerinde stratejik çalışmalar yapılsın, “Türkiye’de spor sadece futboldur.” şeklindeki dünya görüşü terk edilsin; finansman, burs destekleri sağlansın ve halkımıza bu özel sporlar da tanıtılsın.

 

Açıkçası ben dans antrenmanlarım olmasa böyle özel bir sporla uğraşmayı isterdim.

Kadın eskrimcilerin başarıları da bu spora ne denli yatkın olduğumuzun ispatı.

Hiç yaşamınızın bir döneminde eskrimle uğraştınız mı?

Ya da “Bir denemek istiyorum.” der misiniz?

Varsa eskrim ayakkabılarınızla ilgili olumlu/olumsuz deneyimlerinizi okumak isterim.

 

Sizce ülkemizde futbol dışındaki spor dallarının daha etkili tanıtımı ve benimsenmesi için neler yapabiliriz; düşüncelerinizi yorumlarda paylaşırsanız çok sevinirim.

“Eskrim ayakkabısı nasıl olmalı?” yazımı sevdiyseniz ya da yararlı bulduysanız sosyal medyada paylaşarak potansiyel eskrim sporcularına ulaşmasını sağlayabilirsiniz.👍

Gelecek içeriklerde buluşana dek kılıcınız keskin, şansınız bol, pabucunuz çok sağlam ve havalı olsun.😎😉🗡🗡🗡🗡

 

“Ayakkabı Ruhun Arabasıdır”

Kaynak: Arseven, Rıza. Yayınlanmamış Ders Notları-1970-İstanbul

Sevdiklerinle Paylaş:

Yorumlar

Yorumunu Paylaş