Spor Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalı?

Ad Blocker Kullanıyorsunuz Galiba:)

Shoepera.com'a hoş geldiniz.Ad Blockerınızı shoepera.com için devre dışı bırakarak sitemde gezintinize hemen başlayabilirsiniz.Anlayışınız ve desteğiniz için şimdiden çok teşekkürler.

Sevdiklerinle Paylaş:

kadın spor ayakkabısı

spor-ayakkabi-secimi-nasıl-olmali

Günümüzün tempolu, zorlu şehir yaşamı, sağlık, zindelik ve zarafet gerekçeleriyle spor yapmayı hepimize şart koşuyor. Ayakkabı alışverişi her zaman zorludur ama spor ayakkabı seçimi daha da dikkat ve titizlik istiyor.

Biz kadınlar için ayakkabıların özel önemini dikkate alınca görüyoruz ki, bizim için çoğu kez ayakkabının dizaynı, rengi, topuk modeli, sezon trendi olup olmaması, gardrobumuzdaki diğer parçalara uyması gibi bir dizi kriter ön planda geliyor.

Ama iş “Hangi spor ayakkabıyı almalıyım?” noktasına gelince tüm bu saydıklarım ikinci, üçüncü planda gelmeli. Ayak sağlığı ve genel sağlığımız söz konusu olunca bu aşamada “Hangi spor ayakkabı moda?” sorumuzu sona saklamalıyız.

Yanlış bir topuklu ayakkabı seçimi yaparsak, ökçe nedeniyle çok hızlı ve seri hareket etmediğimiz için yaralanma, ayak sağlığımızı bozma olasılığı spor ayakkabılara göre bir tık daha düşük. Spor ayakkabı ile vücudumuzu doğal ve kapalı ortam yürüyüşü konumundan çıkartıp ona hızla bir dizi zorlu hareket yaptırdığımız için yanlış spor ayakkabı seçimi yaparsak gelsin tendon zedelenmeleri, burkulmalar, gitsin taban çökmeleri, halluks valguslar…

Spor Ayakkabı Seçimi Neye Göre Yapılmalı?

kadın spor ayakkabı modeli

spor-ayakkabi-kadin-modelleri

Belki hayatınızda ilk defa spora başlamaya karar verdiniz belki de uzun yıllardır yaptığınız spordan sıkıldınız ve yeni bir dala geçmek istiyorsunuz. Spor endüstrisi o kadar devasa ki, sürekli yeni yeni spor dalları yaratılıyor ve bu dalların da kendine özgü giyimi, ayakkabısı, aksesuarı lanse ediliyor. Yanlış spor ayakkabı seçerseniz hem yaralanmalar yaşama olasılığınız var, hem seçtiğiniz spor dalında hedeflerinize ulaşamayacaksınız, hem de oldukça ciddi tutarlarda hatalı bir harcama yapmış olacaksınız.

Hem sağlığınız için doğru bir ayakkabı olsun, hem şık ve trendy olsun, hem kombinlerinize uysun hem de mantıklı bir fiyattan satılsın istiyorsunuz. Yüzlerce model ve sayısız marka arasından ne seçeceğinize bir türlü karar veremiyorsunuz. Celebrityler anlaşmalı oldukları spor ayakkabı markaları için paylaşımlar yapıyor; spor ayakkabı mağazalarında yapacağınız spor türünü bile sormadan size alelacele: “Kaç giyiyorsunuz; bakın şu modeller bu sezon çok trend.”diyen danışmanlarla karşılaşıyorsunuz.

Eğer renk renk, çeşit çeşit spor ayakkabı kadın modelleri içinden eleme yapmada zorlanıyorsanız, “Doğru spor ayakkabı seçimi nasıl yapılır?”, “Hangi spor ayakkabıyı almalıyım?” gibi sorularla boğuşuyorsanız umarım bu yazı işinizi bir parça kolaylaştırır.

Spor Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Diğer ayakkabı türlerinin aksine, spor ayakkabı seçerken önce en beğendiğinize değil, hangilerini elemeniz gerektiğine odaklanmalısınız. Çünkü bu ayakkabıda riskiniz yüksek. Adım adım ilerleyelim ve pratik bir check-list ile doğru spor ayakkabı seçimi nasıl olmalı üzerinden geçelim birlikte.

spor ayakkabı seçimi nasıl olmalı

spor-ayakkabi-secimi-nasıl-olmali

1.Yapacağınız sporun türüne net olarak karar vermiş olun. Spor ayakkabı markaları o kadar çekici modeller sunuyor ki, ayakkabının görüntüsünden, tasarımından etkilenip yanlış türde bir spor ayakkabı alabilirsiniz. Kararsız gözükürseniz müşteri olarak sizi kaçırmamak için size: “Şu modeli deneyebilirsiniz; genel amaçlı bir ayakkabıdır, birçok sporu bu ayakkabıyla yapabilirsiniz.” gibi söylemlerde bulunulabilir.

Bu cümleyi duyduğunuzda çantanızı alıp kapıya doğru yürüyün lütfen çünkü spor endüstrisinde “genel amaçlı spor ayakkabı” diye bir kavram gerçekte yoktur. Spor ayakkabılar çok gelişmiş ve sürekli de güncellenen mühendislik harikası ayakkabılardır ve her bir spor dalının ayağa yaptıracağı harekete, fizik kurallarına göre tamamen farklı şekillerde tasarlanırlar.

Yürüyüş ayakkabısı, koşu ayakkabısı, pilates ayakkabısı, tenis ayakkabısı, halter ayakkabısı, voleybol ayakkabısı, trekking ayakkabısı, cardio ayakkabısı, golf ayakkabısı…Her biri bambaşka birer evrendir bu ayakkabıların ve birbirlerinin yerine kullanılamazlar maalesef. Hazır golf ayakkabısı demişken, eğer aklınızın bir köşesinde golfe başlamak varsa şu içeriğimi okumaktan da hoşlanabilirsiniz: “Golf Ayakkabısı Nasıl Olmalı? İdeal Golf Ayakkabısı Özellikleri Nelerdir?” 

Biliyorum, “Aslı sen bizi batıracaksın bu gidişle!..” diyorsunuz içinizden ama gerçek bu. Spor ayakkabılarda İsviçre çakısı gibi “multitasker” bir ayakkabı yok ne yazık ki. Ne sporu yapacaksanız o sporun ayakkabısını seçmeniz kritik önemde.

 

2.Ayak tipinize ve yapınıza uygun spor ayakkabı seçimi tercih edin. Ayaklarınızın anatomik yapısıyla uyumlu, varsa çeşitli ayak rahatsızlıklarınızı (düztabanlık, ayak kemiği sorunları, geçmiş spor yaralanmalarından kalan yer etmiş tendon ağrıları, ilerlemiş halluks valgus v.b.) kronikleştirmeyecek modellere yönelmeniz sonradan dizinizi dövmenizi önleyecektir.

Ağırlıklı olarak dışa doğru basarak yürüyorsanız yastıklı modeller ayaklarınızı destekleyerek ağrı ve burkulma yaşamanızı önler. Tam aksine içe basarak yürüyen bir kişiyseniz ise bu defa “motion-control” (hareket kontrol) özelliği olan spor ayakkabı kadın modelleri size zorlanmasız ve keyifli bir spor deneyimi yaşatacaktır. Geçmişte ayak sağlığı sorunları yaşadıysanız ortopedi ve travmatoloji bölümü veya podoloji (ayak bilimi) uzmanlarına gözüküp tıbbi tavsiye almanız ayak sağlığınız açısından resmen hayat kurtarır.

kadın performans ayakkabısı

performans-ayakkabisi-kadin-modelleri

3.Spor yapacağınız zeminin özelliklerine göre spor ayakkabı seçimi yapın. Spor yaparken ayakucu-topuk etkileşiminiz ve zeminden gelen darbeyi emici özellikte (şok absorbe eden) ayakkabılar seçmeniz çok önemli. Asfalt zemin üzerinde ya da kapalı salon sporlarında kullanacağınız ayakkabılar ayakkabının topuk kısmında destekleyici özel yastıkçıklara sahip olmalı.

Sert zeminlerin yaratacağı burkulma ve ayak travmalarına karşı ayaklarınızı tümüyle saran, burnu geniş ve yuvarlak, esnek spor ayakkabılar seçmeniz hayat kurtarır. Çünkü sert zeminler eklemlerinize ve bağ dokularınıza haddinden fazla yük bindirdiği için daha sıklıkla spor yaralanmalarına neden olur.

Tenis ayakkabıları ayaklarınızın yan yüzeylerini güçlü bir biçimde desteklerken, crossfit ayakkabıları burun ve topuk destek mekanizmalıdır. İşte basit gözüken bu fark, tenis ayakkabılarıyla crossfit yapan spor severlerin başına gelenlerin sebebidir.

4.Spor ayakkabı seçimi yaparken, ayak parmaklarınızdan en uzun olanını dikkate alın. Farklı ayak tiplerinde parmakların uzunluğu kişiden kişiye değişiyor. En uzun ayak parmağınız ile spor ayakkabı burun bitimi arasında 1 parmaklık (1 cm) mesafe olmasına dikkat edin. Spor esnasında ayaklarınızda meydana gelecek esneme, terleme, çorap kullanımından kaynaklanan fark, zeminle etkileşim ve yayılma gibi nedenlerle her zamanki ayak numaranızdan 1 numara büyük spor ayakkabı tercih etmeniz sorun yaşamanızı önler.

kadın spor ayakkabı modeli

spor-ayakkabi-secerken

5. Spor ayakkabı seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında ayakkabının her 2 tekini birden denemek de yer alıyor. Çift olan organlarımız birebir simetrik olmadığı için, spor ayakkabı seçerken teklerden sadece birini denemeniz olası bir sıkma, bolluk, parmak bükülmeleri, ayak tarağını sarmama, denge yetersizliği, taban desteği eksikliği gibi çeşitli sorunları fark edememenize neden olabilir. Her iki teki denerken bir kritik nokta da ayakkabıları yaptığınız spora özel çoraplarla denemenizdir.

6.Spor ayakkabı seçimi yaparken tercihlerinizi vücut ağırlığınızı dikkate alarak gerçekleştirin. Vücut ağırlığınızın tüm yükü ayaklarınızda olduğu için, kilo artışları eklem ve kıkırdaklarınızın maruz kaldığı yükü tümüyle değiştiriyor. Herhangi bir rahatsızlığa bağlı ödem, hamilelik veya farklı nedenlerle büyük miktarlarda kilo artışı yaşanan durumlarda taban destek sistemi ve mikro-yastıkçıklarla darbe absorbe etme özelliği ön planda modellere yönelmeniz zedelenme ve yaralanmaları önlemede çok önemli. İnanması güç ama alınan 1 kilocuk eklemlere tamı tamına 8 kat fazla yük bindiriyor. 👀🙄😳

kadın ayakkabısı modeli

hangi-spor-ayakkabiyi-almaliyim

Farkındayım, “Aslı şöyle ağız tadıyla trendy bir spor ayakkabı alalım dedik; sen bize check-list vermişsin.” diyorsunuz ama spor ayakkabılar gerçekten de ayakkabı evreni içinde özel bir yere sahip. Çevremde spor ayakkabılarını ayakkabının modaya uygunluğuna, renklerine, o ayakkabıları tanıtan celebritylere göre seçen pek çok kişi ciddi ayak zedelenmeleri, ağrılar, burkulmalar, kemik deformasyonları yaşadı ve yaşıyor.

O nedenle yukarıda paylaştığım noktalar dilerim “Spor ayakkabı seçimi nasıl yapılır?”, “Hangi spor ayakkabıyı almalıyım?” diyenlerinizin doğru karar vermesine yardımcı olur. Elbette tüm bu kriterlerden bunalıp “Aslı ben bu kadar maddeyle boğuşamam; pilatesimi stilettolarımla yapmaya kadar verdim.” de diyebilirsiniz ama sonuna dek sabrettiğinizde sağlık, motivasyon, zindelik ve fitlik sizin oluyor. Değmez mi?😉✔👍👟 Spor ayakkabı seçimi yapmanın yanı sıra “ayakkabı seçimi nasıl yapılır”ı da okumak isterseniz şu içeriğime de göz atmaktan hoşlanabilirsiniz: “Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılır?”

Tüm bu maddeleri gözden geçirip ayak yapınıza, içe ya da dışa basış tarzınıza, ağırlığınıza ve yapacağınız spora en uygun ayakkabıya ana hatlarıyla karar verince işin %50’sini halletmiş oluyorsunuz. Sonrası mı? İşte orası artık “Hangi spor ayakkabı moda?” sorusunun başladığı eğlenceli bölüm. Spor ayakkabı kadın modelleri sundukları sağlık, konfor ve çekicilikle hayatımızda önemli bir yere sahip.

Spor yapmadığımız zamanlardaki sağlık ve beden imajımız büyük ölçüde doğru spor ayakkabı seçimi sayesinde şekilleniyor dersem sanırım abartmış olmam. E bunca önemli bir ayakkabı seçiminin bize alışveriş aşamasında biraz fazlaca mesai yaptırması da normal.😉 Eğer koşucu olma, düzenli şekilde koşu yapmaya başlama konusunda bir düşünceniz, isteğiniz varsa şu içeriğimi de okumanızı önerebilirim: “Koşu Ayakkabısı Nasıl Seçilir?En İyi Koşu Ayakkabısı Hangisi?”

kadın spor ayakkabı modeli

spor-ayakkabi-neye-gore-secilmeli

Bu içerikte genel hatlarıyla “Spor ayakkabı seçimi nasıl olmalı?”, “Spor ayakkabı seçerken nelere dikkat edilmeli?” sorularının üzerinden ilerledik. Sizlerin spor ayakkabı alışverişi yaparken özellikle üstünde durduğunuz özellikler neler; az kişinin bildiği spor ayakkabı seçme tüyolarınız var mı? Yorumlarda paylaşırsanız tüm ayakkabı severler için faydalı olur. İçeriği spor ayakkabı seçimi ve alışverişi yapacak dostlarınız için sosyal medyada paylaşırsanız da çok mutlu olurum.

Sonraki içerikte buluşuncaya dek sağlıklı, keyifli ve trendy kalın.👟👟👟😉

“Ayakkabı ruhun arabasıdır.”

 

Sevdiklerinle Paylaş:

14 Comments

Leave a Reply