mor renkli outdoor ayakkabi

Trekking Ayakkabısı ve Botu Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Sevdiklerinle Paylaş:

On günlük sıra dışı bir aradan sonra hepinize merhaba! Bugün epey zamandır sizlerle paylaşmayı düşündüğüm “trekking ayakkabısı ve botu seçerken nelere dikkat etmelisiniz?” konulu paylaşımımla karşınızdayım. Yılbaşında yeni yıl hedefleri arasında koşuya başlamak olanlarınız henüz o meşhuuuur “pazartesi” gelip de bir türlü başlamadınızsa veya “Koşu zor geldi bana Aslı” diyorsanız alternatifiniz hazır: Trekking ayakkabısı ve botu. 

turkuvaz renkli kadın trekking botu modeli
outdoor-ayakkabi-kadin-trekking-botu-modelleri

Bu paylaşımımda sizlerle trekking ayakkabısı ve botu nasıl olmalı, trekking ayakkabısı günlük giyilir mi gibi başlıkları beraber konuşalım istiyorum.

Malum bahar kapıda, doğa sporları tutkunlarının şehrin kaosundan kaçışları sıklaştı; biz ofislere tıkılıp toplantılarla boğuşurken her yerden karşımıza çıkan kampçı arkadaşların insafsız ve eğlenceli YouTube videoları da revaçta😩 Runatolia’da maraton koşmak bana uymaz ama şöyle popüler doğa sporları rotalarına doğru kendimi yollara vursam da bir huzur bulsam diyenler, outdoor ayakkabı alışverişinizi yapmadan şuradan şuraya gitmeyin sonra taban ağrısından eve dönemezsiniz benden söylemesi.) Hazırsanız buyurun “Trekking ayakkabısı ve botu seçerken nelere dikkat etmelisiniz?” paylaşımıma.

Trekking Ayakkabısı ve Botu Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 • Sezonu dikkate almayı unutmayın. Trekking ayakkabısı ve botu seçerken en çok düşülen hataların başında o botun 4 mevsim kullanılabileceği yanılgısı gelir. Yağmurlu, fırtınalı, karlı-buzlu dönemlerde giyeceğiniz outdoor ayakkabı ile yazın kullanacağınız tamamen farklı.

 

 • Trekking ayakkabısı ve botu giyerken doğru çorapla yürüyün. Günlük veya farklı spor dalları için üretilmiş çoraplar trekking ayakkabısı ile giyildiğinde sizi donma riskinden koruyamaz. Örneğin ter emici özelliği olan koton çoraplarla trekking botu giyerseniz ayaklarınız havasız kalacak; koton çorapla sert tabanlı trekking ayakkabısı ve botu ile yapacağınız yarım saatlik bir tırmanış ayaklarınızın su toplamasıyla sonuçlanacaktır.

 

 • mor renkli outdoor ayakkabi
  trekking-ayakkabisi-bayan-modelleri-arazi-ayakkabisi

  1,5 numara büyük tercih edin. Halk arasında dağ ayakkabısı olarak da anılan trekking ayakkabısı ve botu tüm doğa sporu ekipman ve malzemesi içinde en kritik önemde olanıdır. Outdoor ayakkabıyı kalın, yün outdoor çoraplarınızla giydiğinizde dahi ayak parmaklarınız sıkışmamalı; botun içinde donma riskine karşı kolayca hareket edebilmelidir. Spor ayakkabı seçerken normal ayakkabı numaramızın 1 numara büyüğünü alıyorken, outdoor ayakkabı ve botta 1,5 numara büyük modele yönelmenizi öneririm.

 

 • Tıpkı koşu ayakkabıları konusunda olduğu gibi zemini dikkate almayı atlamayın. Detay gibi gözükse de trekking ayakkabısı ve  botu arasında müthiş bir fark var. Eğer ağırlıklı olarak kayalık arazide, engebeli parkurlarda yürüyecekseniz ayakkabı versiyondan ziyade yüksek bilekli- boğazlı outdoor bot modelleri seçmeniz denge kaybı, burkulma ve şişmeleri önler.

 

 • Dağcı Tabanı da denilen vibram taban outdoor botu tercih edin. Bir outdoor bot ya da ayakkabıyı dağcı ayakkabısı yapan en önemli detay tabandır. Outdoor bot veya ayakkabınızın tabanı öyle olmalı ki, kayalıklarda ayağınızın alacağı darbeyi kontrol ederken çamurlu, bataklıklı arazide de kaymanızı ve düşmenizi engelleyebilsin. Tam bu noktada vibram taban özelliği imdadınıza yetişiyor. Vibram taban outdoor bot modelleri engebeli arazilerde ayaklarınızın yola tutunuşunu kolaylaştırırken, çamur, çakıllar ve taşların taban oluklarına dolarak dengenizin bozulmasını önler👌✔

 

 • Trekking ayakkabısı ve botu sınıflandırmalarını dikkatle inceleyin. Trekking ayakkabısı ve botu modelleri gerçek arazi koşulları, engebeli zeminler için dizayn edildikleri için özünde ağır ve sert, dayanıklı ayakkabılardır. Kendi içlerinde trekking out serileri A’dan başlayıp E’ye dek sınıflandırılır. A harfiyle başlayan seriler en yumuşak trekking ayakkabılarını, E harifiyle başlayan seriler ise en sert ve en ağır trekking ayakkabılarını ifade eder. Harfler yerine ayakkabının sertliğini numaralarla belirten trekking botu markaları da vardır. Numara ne denli yüksekse o trekking botu ve ayakkabısı o derece sert anlamına gelir. Bunaldınız farkındayım ama doğru botu seçip de enfes outdoor hafta sonları geçirirken bana dua edeceksiniz😉

 

 • Yaz aylarında trekking sandaleti modellerini tercih edebilirsiniz. Kalın yün trekking çoraplarından kurtulup da yaz yüzünü gösterdiğinde, hele de ağırlıklı olarak düz zeminlerde yürüyecekseniz trekking sandaleti havadarlığı, terletmezliği ve beton zemindeki yol tutuşuyla kurtarıcınız olacaktır👍 Trekking ayakkabısı ve botu seçmenin kolay olmadığını söylemiş miydim?😉

Trekking Ayakkabı Günlük Giyilir Mi?

trekking-botu-modeli-arazi-ayakkabisi
trekking-ayakkabisi-outdoor-ayakkabi-modelleri

Trekking ayakkabısı ve genel olarak tüm outdoor ayakkabı modelleri terletmez üşütmez, kolay kolay eskimez ve dayanıklı yapılarıyla birçok kişi için can simididir. Özellikle akademisyenlik, mimarlık, mühendislik ya da muhabirlik, film seti görevliliği gibi alanlarda çalışanların daha rahat ve dayanıklı outdoor ayakkabı ve trekking botlu giymekten yana oldukları bir gerçek.

Ama trekking ayakkabı günlük giyilir mi derseniz, hayır demek durumundayım. Gerçek trekking ayakkabısı ve botu modelleri kar buz kayalık ve engebeli arazi koşulları için üretildikleri ve çok sert ve ağır oldukları için günlük yaşamda ve beton zeminlerde, asfaltta giymenizi önermiyorum.

Trekking ayakkabısı dayanıklılığını seviyorsanız, günlük kombinlerinize, mesleğinize, hayat tarzınıza uygunlarsa şehir içinde günlük yaşamda giyilmek için üretilmiş “city outdoor” özelliği olan hafif ve esnek outdoor ayakkabıları tercih edebilirsiniz rahatlıkla.

Gore-Tex Teknolojisi ve Trekking Ayakkabıları

Outdoor sporlarına ilk defa yönelecek olanların ilk sorduğu soruların başında “Outdoor ayakkabı su geçirir mi?” sorusu gelir. Doğa sporlarının gediklilerinin ise trekking ayakkabısı ve botu botu seçerken özellikle ve ısrarla sordukları özellik o botun gore-tex özelliği olup olmadığıdır. Gore-tex arazi ayakkabılarında su geçirmeme garantisi verirken aynı zamanda ayakların nefes almasını da sağlayan özel bir teknolojidir.

Gore-tex teknolojisi outdoor ayakkabı markaları tarafından kullanıldığında o trekking botu/trekking ayakkabısı yağmur, çamur, fırtına, kar ve buzda dış koşulları kesinlikle ayaklarınıza hissettirmez; suyu geçirmez ve aynı zamanda terleme sonrası oluşan buharı saniyede dışarı vererek ayaklarınızı kuru ve tam gereken ısıda tutmayı başarır. Mecburi hizmet veya askerlik görevi sırasında ülkemizde kışın çok sert geçtiği bölgelere giden erkeklerin de mutlaka edindiği botlar gore-tex özellikli olanlardır.

Bugün de “Trekking ayakkabısı ve botu seçerken nelere dikkat etmelisiniz?”, vibram taban nedir, gore-tex teknolojisi nedir gibi trekking botu alışverişinizi kolaylaştırabilecek pratik bilgilerin üstünden geçtik beraber.

Sizin alıp çok severek kullandığınız/ hiç memnun kalmadığınız trekking botlarınız oldu mu? Olduysa o trekking botu deneyiminizi yorumlarda paylaşırsanız hepimiz için yararlı olur.

Bu içeriği yararlı bulduysanız sosyal medyada paylaşarak trekking ayakkabısı ve botu alacak doğa sporcusu adaylarına destek verebilir, Shoepera’yı şu sosyal medya mecralarından takibe alabilirsiniz👇👇👇👇

Pinterest

Twitter 

Instagram 

P.S. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bir kadın ayakkabısı blogu işletip tam da o hafta WordPress güncellemesi azizliğine uğrayıp sitesinin tipi komple dağılan tek kişiyim sanırım 😩😩Olacak şey mi şimdi bu? Ama oldu mu, oldu. Lütfen bu ara bana iyi davranın; o günü ıskaladığım için yeterince bunalımdayım zaten😯 Bu vesileyle tüm emekçi kadınların geçmiş Dünya Kadınlar Günü’nü de kutlamış olayım.

Trekking ayakkabısı ve botu alışverişinizi tamamlayıp da outdoor yürüyüş ve tırmanışlara başladığınızda Shoepera’ya selfielerinizi gönderirseniz şahane olur👍😊

“Ayakkabı Ruhun Arabasıdır”

Sevdiklerinle Paylaş:Comments

 1. Aslı Hanım öncelikle güzel bir yazı olmuş ve teşekkür etmek istedim. Trekking yapmayı seven biriyim. Ama bu kış çok vakit ayırıp da yapamadım. Dağlarda yürüyüş yapmak ilgi alanım. Çok tırmanma vs. işlerine girmiyorum. Sanırım biraz da yüksekten korkum var 🙂 Trekking ayakkabı için güzel bir yazı olmuş. Şu an bende Adidas Gore-tex var ve çok memnunum. Hem rahat hem de kullanışlı ve sağlam. Öneririm. Sadece alırken ayağınıza bir beden büyük alın. Çünkü kalıpları dar ve ayakta açılana kadar süre alıyor ve ağrı yapabiliyor. Gore-tex alacaklar bir beden büyük ayakkabı alsınlar.

  1. Ziyaret ve yorumunuz için ben teşekkür ederim.
   Açıkçası ben de çok koyu bir tırmanış tutkunu ve tipik bir outdoor insanı sayılmam.
   Sadece kampçı çok yakın bir arkadaşımın davetleriyle outdoor spor etkinliklerine katılıyorum.
   Çok engebe, aşırı kayalık, bataklık v.b. çok benlik de değil ama uzun ve yorucu doğa yürüyüşleri
   gerçekten bedeni açık havada şahane çalıştırıyor, seviyorum iyiden iyiye.

   Adidas Gore Tex’den memnun kalmanıza çok sevindim. Adidas’ı trekking için henüz denememiştim,
   sizin deneyiminizi öğrenmem iyi oldu.
   Ben de Salomon larımı çok sevdim. Çok dayanıklılar ve karda hiç su almadan ve tabanlarımı ağrıtmadan
   şahane iş çıkardılar. Şehir içinde giyebileceğim bir model daha arayışındaydım.
   Onu ararken Adidas Gore Tex leri de deneyeyim.
   Deneyiminizi paylaştığınız için çok teşekkürler. Her daim beklerim.
   Selamlarımla

 2. Trekking ayakkabı ve botu seçiminde dikkat edilmesi gereken amma detay varmış… Aslında tam da sıkı bir trekking programı hazırlığında olduğum şu dönemde çok iyi oldu bu bilgileri öğrenmem. Keyifli ve sağlıklı bir trekking için ve özellikle çok çabuk şişen hassas ayaklarım için en uygun trekking ayakkabısı seçimini yapmam lazım. Bilgilendirme için çok ama çok teşekkür ederim. Sevgiler 🙂

  1. Kolay şişebilen ayaklarda iyi bir trekking ayakkabısı can simidi görevi de görür.
   Ayakkabı alışverişinizi bu yazım ir tık bile kolaylaştırdıysa çok çok sevindim.
   Her daim sizi Shoepera’da görmekten mutlu olurum.
   Sevgiler

  1. Çok zorlarsanız 1 numara büyükle de 2-3 saat idare edersiniz.
   Sadece bayır aşağı inişlerde kalın trekking çorapları içinde ayaklar öne doğru fırladığı için ayak trekking botunun burnuna çok yükleniyor,
   parmaklarda zedelenme bazen de tırnak batmaları da olabiliyor, dikkat derim🤨

   Yakın zamanda doğa yürüyüşü yaparsanız selfielerinizi Shoepera’ya beklerim Engin Bey.
   Selamlar, sevgiler

 3. Trekking ayakkabısı ve botu seçimi konusunda harika bilgiler vermişsiniz Aslı Hanım. Evet aynen söylediğiniz gibi koşu yapmak benim için de son derece iddialı ama trekking, yapabileceğim bir şey. Tabii tırmanış kısmı değil, yalnızca yürüyüş kısmı. Böyle bir ayakkabı satın alırken 1.5 numara büyük olmasına dikkat etmek gerektiğini bilmiyordum. Evet dediğiniz gibi kalın çoraplarla rahatça giyilebilir böylelikle. Keşke günlük yaşamda da giyilse bu ayakkabılar diyeceğim ama uygun olmadığını söylemişsiniz. Tabii ağır olduklarından, rahatlık sunmazlar. Fakat modeli bunlara bezeyen rahat botlar ve ayakkabılar da var. Rahat ayakkabı candır benim için. Bu keyifli ve bilgi dolu paylaşımınız için teşekkür ederim size. Yine sayenizde ayakkabılar hakkında yeni bilgiler edinmiş oldum. Sevgiyle kalın.

  1. Şehir içinde giyilmek için tasarlanan outdoor botlar ve ayakkabılar da var Gülhan Hanımcım.
   Öyle rahatlar ki, insan çıkarmak istemiyor bazen:)
   Yazımı beğenmenize öyle seviniyorum ki, esas ben teşekkür ederim size.
   Yeni içeriklerde buluşmak üzere,
   Sevgilerimle

 4. Sevgili Aslı hanımcım ben güzel bir paylaşım olmuş trekking ayakkabıları hakkında yazdıklarınız.
  Daha geçen hafta büyük oğlum için Decathlon dan aldık . QUECHUA Trekking botlarını . Bu arada indirim var yarı fiyatına aldık biz. İhtiyaç var ise kaçmaz bir fırsat değerlendirin derim.
  Sevgiler 🌸🌸

  1. Seyhan Hanımcım Decathlon deneyiminizi paylaştığınız için çok teşekkürler.
   Kendime aldığım trekking botları deneyimlerimi ürün inceleme olarak paylaşırken
   sizlerin diğer markalarla deneyimlerinizi de öğrenmem çok isabetli oluyor.
   Paylaştığınız için çok teşekkürler.
   Oğlunuza botları şans ve şahane güler getirsin.
   Sevgilerimle

  1. Rica ederim. Sizin içerikleriniz de hepimize tası tarağı kenara koyup gönlümüzde gezilere çıkıp gitme arzumuzu pekiştiriyor.
   Botları seçip sizin gezi rotalarına yola koyulalım en iyisi:)
   Ziyaretiniz ve yorumunuz için çok teşekkürler.
   Selamlar, sevgiler

 5. Trekking hiç yapmıyorum ama çok koşuşturmacalı bir işim var ayaklarım rahat etmeli spor giyindiğim zamanlarda dediğiniz tür bir ayakkabı iyi olurdu.Alışverişe çıktığımda trekking ayakkabı modellerine göz atacağım yararlı bilgiler için teşekkürler.

  1. 🙂 Slim fit takım elbiseler ve kösele ayakkabılarla çok rahat edemeyebilirsiniz.
   Şöyle en sağlamından trekking botlarıyla çok rahat ve keyifli çalışabilirsiniz belki de:)
   Yorumunuz için çok teşekkürler.
   Selamlar

 6. Yine bir öneride bulunuyormuş gibi yorum yapacağım ama ne yapayım bu bloğun benim için önemli alanı burası 🙂 son zamanlarda farklı modeller ön plana çıksa da benim favorim North Face. Sağlamlık ve parkur hakimiyeti açısından çok iyi bir tasarıma sahip. İnsanlar fiyatı yüzünden tercih edemiyor olabilir ama, eğer bir trekking tutkunuysanız paraya değil güvenliğe önem vermelisiniz.

  1. Bulunun elbette, Shoepera sadece benim düşüncelerimden oluşursa ne anlamı kalır?
   North Face lerle deneyiminizi paylaştığınız için çok teşekkürler. Fiyat evet maalesef Türkiye ekonomisinin çok sıkıntılı pozisyonu sebebiyle alışverişlerde belirleyici olabiliyor çoğu zaman. Ama trekking gibi risk seviyesi yüksek bir sporla ilgilenmek için sağlığa ve güvenliğe öncelik verilmesi gerektiğine yüzde 100 katılıyorum.
   Yorumunuz için çok teşekkürler.
   Selamlarımla

 7. İçeriği sevdim ve uzun uzadıya tüm ayrıntılarıyla Treking ayakkabısı seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğine vakıf oldum.Ben sadece sağlamlığına bakardım.Bundan sonra alacağım treking ayakkabısı ve botunu seçerken bu güzel ve ayrıntılı yazınız aklıma gelecek.

  1. Yazıyı beğenmeniz beni çok sevindirdi. Uzun süre ayakta çalışanlar, saha işlerinde yoğunlaşanlar, outdoor spor severler önce konfora bakıyor gerçekten. Uzun süre giyilebilecek sağlam ayakkabılar ödenen bütçeye fazlasıyla değiyor. Trekking botlarınızı keyifle güzel günlerde giyin:)
   Selamlarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aslı TUNCA

14 yıl deneyimli bir stratejik pazarlama ve marka yönetimi insanı. Yaşamı stratejiler, sunumlar, lansmanlar ve eventler arasında geçer. Pazarlamayı, markaların evrenini aşkla sever; mesleğine düşkündür, ayakkabılara da :) Aşırı araştırır, çok düşünür, pek gezer, az yazar. Güzelliklere, inceliklere ve güzelliğin ardındaki felsefeye inanır. Hayatta attığımız adımlarda, ayakkabıların simgesel bir anlamı olduğunu düşünür.

Devamı Gelsin Derseniz

SHOEPERA e-mailing grubuna kaydolun; ücretsiz kulüp üyeliğini ve ayakkabı havadislerini kaçırmayın!

SHOEPERA'lılara katıldığınız için teşekkürler. Bu mesajı Shoepera abonesi olarak kulübe ücretsiz üye olma ve içeriklerden haberdar edilme tercihiniz sebebiyle almaktasınız. Ayakkabıların nabzını birlikte tutmak ve Shoepera'da olmaktan keyif almanız dileğiyle:) Aslı TUNCA

Bir şey ters gitti.

Scroll Ad 300*250 (In Post – 5-10 ve 15 . paragraflar sonrası)


Tüm İçeriklerime Göz At
Okura Özel Not

Sevgili Shoeperalılar,

Shoepera Türkiye Yüksek Ökçeler Kulübü, yapılanması gereği ücretsiz kulüp üyeliklerini e-bülten abonesi olmanızla sunuyor.

Bu sebeple:

1.E-bültene abone olmanız,

2.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medyada paylaşmanız,

3. Shoepera’yı sosyal medyada beğenmeniz ve takibe almanız,

4. İçeriklere ilişkin yorumlarınızı paylaşmanız

5. Shoepera İçerik Planı’na katkı yapmanız benim için altın değerinde.

Bu sayede sizlere kaliteli çalışmalar sunup sunmadığımı görme fırsatı veriyorsunuz bana.

Zamanınızı ayırarak Shoepera’ya verdiğiniz tüm bu destekler için hepinize çok teşekkür ederim.

shares