Trekking Ayakkabısı ve Botu Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

On günlük sıra dışı bir aradan sonra hepinize merhaba! Bugün epey zamandır sizlerle paylaşmayı düşündüğüm “trekking ayakkabısı ve botu seçerken nelere dikkat etmelisiniz?” konulu paylaşımımla karşınızdayım. Yılbaşında yeni yıl hedefleri arasında koşuya başlamak olanlarınız henüz o meşhuuuur “pazartesi” gelip de bir türlü başlamadınızsa veya “Koşu zor geldi bana Aslı” diyorsanız alternatifiniz hazır: Trekking ayakkabısı ve botu. 

turkuvaz renkli kadın trekking botu modeli

outdoor-ayakkabi-kadin-trekking-botu-modelleri

Bu paylaşımımda sizlerle trekking ayakkabısı ve botu nasıl olmalı, trekking ayakkabısı günlük giyilir mi gibi başlıkları beraber konuşalım istiyorum.

Malum bahar kapıda, doğa sporları tutkunlarının şehrin kaosundan kaçışları sıklaştı; biz ofislere tıkılıp toplantılarla boğuşurken her yerden karşımıza çıkan kampçı arkadaşların insafsız ve eğlenceli YouTube videoları da revaçta😩 Runatolia’da maraton koşmak bana uymaz ama şöyle popüler doğa sporları rotalarına doğru kendimi yollara vursam da bir huzur bulsam diyenler, outdoor ayakkabı alışverişinizi yapmadan şuradan şuraya gitmeyin sonra taban ağrısından eve dönemezsiniz benden söylemesi.) Hazırsanız buyurun “Trekking ayakkabısı ve botu seçerken nelere dikkat etmelisiniz?” paylaşımıma.

Trekking Ayakkabısı ve Botu Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 • Sezonu dikkate almayı unutmayın. Trekking ayakkabısı ve botu seçerken en çok düşülen hataların başında o botun 4 mevsim kullanılabileceği yanılgısı gelir. Yağmurlu, fırtınalı, karlı-buzlu dönemlerde giyeceğiniz outdoor ayakkabı ile yazın kullanacağınız tamamen farklı.

 

 • Trekking ayakkabısı ve botu giyerken doğru çorapla yürüyün. Günlük veya farklı spor dalları için üretilmiş çoraplar trekking ayakkabısı ile giyildiğinde sizi donma riskinden koruyamaz. Örneğin ter emici özelliği olan koton çoraplarla trekking botu giyerseniz ayaklarınız havasız kalacak; koton çorapla sert tabanlı trekking ayakkabısı ve botu ile yapacağınız yarım saatlik bir tırmanış ayaklarınızın su toplamasıyla sonuçlanacaktır.

 

 • mor renkli outdoor ayakkabi

  trekking-ayakkabisi-bayan-modelleri-arazi-ayakkabisi

  1,5 numara büyük tercih edin. Halk arasında dağ ayakkabısı olarak da anılan trekking ayakkabısı ve botu tüm doğa sporu ekipman ve malzemesi içinde en kritik önemde olanıdır. Outdoor ayakkabıyı kalın, yün outdoor çoraplarınızla giydiğinizde dahi ayak parmaklarınız sıkışmamalı; botun içinde donma riskine karşı kolayca hareket edebilmelidir. Spor ayakkabı seçerken normal ayakkabı numaramızın 1 numara büyüğünü alıyorken, outdoor ayakkabı ve botta 1,5 numara büyük modele yönelmenizi öneririm.

 

 • Tıpkı koşu ayakkabıları konusunda olduğu gibi zemini dikkate almayı atlamayın. Detay gibi gözükse de trekking ayakkabısı ve  botu arasında müthiş bir fark var. Eğer ağırlıklı olarak kayalık arazide, engebeli parkurlarda yürüyecekseniz ayakkabı versiyondan ziyade yüksek bilekli- boğazlı outdoor bot modelleri seçmeniz denge kaybı, burkulma ve şişmeleri önler.

 

 • Dağcı Tabanı da denilen vibram taban outdoor botu tercih edin. Bir outdoor bot ya da ayakkabıyı dağcı ayakkabısı yapan en önemli detay tabandır. Outdoor bot veya ayakkabınızın tabanı öyle olmalı ki, kayalıklarda ayağınızın alacağı darbeyi kontrol ederken çamurlu, bataklıklı arazide de kaymanızı ve düşmenizi engelleyebilsin. Tam bu noktada vibram taban özelliği imdadınıza yetişiyor. Vibram taban outdoor bot modelleri engebeli arazilerde ayaklarınızın yola tutunuşunu kolaylaştırırken, çamur, çakıllar ve taşların taban oluklarına dolarak dengenizin bozulmasını önler👌✔

 

 • Trekking ayakkabısı ve botu sınıflandırmalarını dikkatle inceleyin. Trekking ayakkabısı ve botu modelleri gerçek arazi koşulları, engebeli zeminler için dizayn edildikleri için özünde ağır ve sert, dayanıklı ayakkabılardır. Kendi içlerinde trekking out serileri A’dan başlayıp E’ye dek sınıflandırılır. A harfiyle başlayan seriler en yumuşak trekking ayakkabılarını, E harifiyle başlayan seriler ise en sert ve en ağır trekking ayakkabılarını ifade eder. Harfler yerine ayakkabının sertliğini numaralarla belirten trekking botu markaları da vardır. Numara ne denli yüksekse o trekking botu ve ayakkabısı o derece sert anlamına gelir. Bunaldınız farkındayım ama doğru botu seçip de enfes outdoor hafta sonları geçirirken bana dua edeceksiniz😉

 

 • Yaz aylarında trekking sandaleti modellerini tercih edebilirsiniz. Kalın yün trekking çoraplarından kurtulup da yaz yüzünü gösterdiğinde, hele de ağırlıklı olarak düz zeminlerde yürüyecekseniz trekking sandaleti havadarlığı, terletmezliği ve beton zemindeki yol tutuşuyla kurtarıcınız olacaktır👍 Trekking ayakkabısı ve botu seçmenin kolay olmadığını söylemiş miydim?😉

Trekking Ayakkabı Günlük Giyilir Mi?

trekking-botu-modeli-arazi-ayakkabisi

trekking-ayakkabisi-outdoor-ayakkabi-modelleri

Trekking ayakkabısı ve genel olarak tüm outdoor ayakkabı modelleri terletmez üşütmez, kolay kolay eskimez ve dayanıklı yapılarıyla birçok kişi için can simididir. Özellikle akademisyenlik, mimarlık, mühendislik ya da muhabirlik, film seti görevliliği gibi alanlarda çalışanların daha rahat ve dayanıklı outdoor ayakkabı ve trekking botlu giymekten yana oldukları bir gerçek.

Ama trekking ayakkabı günlük giyilir mi derseniz, hayır demek durumundayım. Gerçek trekking ayakkabısı ve botu modelleri kar buz kayalık ve engebeli arazi koşulları için üretildikleri ve çok sert ve ağır oldukları için günlük yaşamda ve beton zeminlerde, asfaltta giymenizi önermiyorum.

Trekking ayakkabısı dayanıklılığını seviyorsanız, günlük kombinlerinize, mesleğinize, hayat tarzınıza uygunlarsa şehir içinde günlük yaşamda giyilmek için üretilmiş “city outdoor” özelliği olan hafif ve esnek outdoor ayakkabıları tercih edebilirsiniz rahatlıkla.

Gore-Tex Teknolojisi ve Trekking Ayakkabıları

Outdoor sporlarına ilk defa yönelecek olanların ilk sorduğu soruların başında “Outdoor ayakkabı su geçirir mi?” sorusu gelir. Doğa sporlarının gediklilerinin ise trekking ayakkabısı ve botu botu seçerken özellikle ve ısrarla sordukları özellik o botun gore-tex özelliği olup olmadığıdır. Gore-tex arazi ayakkabılarında su geçirmeme garantisi verirken aynı zamanda ayakların nefes almasını da sağlayan özel bir teknolojidir.

Gore-tex teknolojisi outdoor ayakkabı markaları tarafından kullanıldığında o trekking botu/trekking ayakkabısı yağmur, çamur, fırtına, kar ve buzda dış koşulları kesinlikle ayaklarınıza hissettirmez; suyu geçirmez ve aynı zamanda terleme sonrası oluşan buharı saniyede dışarı vererek ayaklarınızı kuru ve tam gereken ısıda tutmayı başarır. Mecburi hizmet veya askerlik görevi sırasında ülkemizde kışın çok sert geçtiği bölgelere giden erkeklerin de mutlaka edindiği botlar gore-tex özellikli olanlardır.

Bugün de “Trekking ayakkabısı ve botu seçerken nelere dikkat etmelisiniz?”, vibram taban nedir, gore-tex teknolojisi nedir gibi trekking botu alışverişinizi kolaylaştırabilecek pratik bilgilerin üstünden geçtik beraber.

Sizin alıp çok severek kullandığınız/ hiç memnun kalmadığınız trekking botlarınız oldu mu? Olduysa o trekking botu deneyiminizi yorumlarda paylaşırsanız hepimiz için yararlı olur.

Bu içeriği yararlı bulduysanız sosyal medyada paylaşarak trekking ayakkabısı ve botu alacak doğa sporcusu adaylarına destek verebilir, Shoepera’yı şu sosyal medya mecralarından takibe alabilirsiniz👇👇👇👇

Pinterest

Twitter 

Instagram 

P.S. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bir kadın ayakkabısı blogu işletip tam da o hafta WordPress güncellemesi azizliğine uğrayıp sitesinin tipi komple dağılan tek kişiyim sanırım 😩😩Olacak şey mi şimdi bu? Ama oldu mu, oldu. Lütfen bu ara bana iyi davranın; o günü ıskaladığım için yeterince bunalımdayım zaten😯 Bu vesileyle tüm emekçi kadınların geçmiş Dünya Kadınlar Günü’nü de kutlamış olayım.

Trekking ayakkabısı ve botu alışverişinizi tamamlayıp da outdoor yürüyüş ve tırmanışlara başladığınızda Shoepera’ya selfielerinizi gönderirseniz şahane olur👍😊

“Ayakkabı Ruhun Arabasıdır”

Paylaş ki, Shoepera'yı Birlikte Büyütelim:

26 Comments

Bir Ses Verin:) Ne Diyorsunuz Bu Konuya?