Bir Ayakkabının Ortopedik Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Sevdiklerinle Paylaş:

Bugün sizlerle “Bir Ayakkabının Ortopedik Olduğu Nasıl Anlaşılır?” konusuna birlikte bir el atalım istiyorum. Shoepera Türkiye Yüksek Ökçeler Kulübü deyince çoğunuzda stilettolar, bootieler, salsa ayakkabıları çağrışım yapıyor biliyorum. Ama bir “Kadın Ayakkabıları Kulübü” inanıyorum ki, her türden kadın ayakkabısını ele almalı ve irdelemeli. Ortopedik Ayakkabı kategorisini Shoepera’ya mutlaka eklememi rica eden, özel ihtiyaçları olan ayaklara sahip dostlarıma ve tüm okurlarıma borcumdur bu diye düşünüyorum.

Binlerce kadın küçük yaşlardan itibaren ayak sağlığı ve konforuyla ilgili sorun yaşayabiliyor. Doğru zamanda gereken tedaviler uygulanamamışsa ömür boyu süren ağrılar, doğru ayakkabıyı bir türlü bulamamalar baş gösteriyor.

Kimi ayakkabı üreticileri de bu “ortopedik ayakkabı” sorununu bir “pazar fırsatı” olarak görüp bu alanda özel bir uzmanlıkları olmasa dahi çeşitli ayakkabıları biraz modifiye edip yüksek ücretlerle “ortopedik ayakkabı” adı altında pazara sürüyor maalesef. Yanlış bir alışveriş yapıp ayak sağlığımızı iyice riske atmamak için buyurun “Bir Ayakkabının Ortopedik Olduğu Nasıl Anlaşılır?” yazımıza…

Ortopedik Ayakkabı Özellikleri Nelerdir?

ortopedik ayakkabı nasıl olur?
Ortopedik-ayakkabi-ozellikleri-nelerdir?

Kamuoyunda ortopedik ayakkabı, ortopedi ve travmatoloji uzmanlarınca “anatomik ayakkabı” olarak da tanımlanabilen özel ortopedik ayakkabılar, ayaklardaki mevcut ve ilerlemekte olan çeşitli sorun ve ihtiyaçlara göre tasarlanarak üretilmiş; doğru basışı kolaylaştıran, varsa ayaklar arasındaki uzunluk farklılıklarını destekleyerek ayak kavisi, bilekler, bel ve omurları koruyan ayakkabılardır. Tipik bir ortopedik ayakkabı özellikleri nelerdir derseniz:

 • Ortopedik/anatomik ayakkabı modellerinin burun kısımları ayak parmakları ve tabanı desteklemek üzere yuvarlaktır. Bu cümle hepimizi stiletto aşkımızı yeniden düşünmeye sevk ediyor ama gerçek şu ki, burun ne derece sivriyse ayak sağlığımızı korumak için o kadar fazla titizlik göstermeliyiz.

 

 • Ayak tabanınızdaki kavisi destekleyen özel, ayakkabının iç tabanında yer alan yüksek ve özel bir bombe vardır. Bu özel bombe ayaklarınızda zorlanmaya bağlı ağrıların oluşmasını engeller ve size konforlu bir yürüme deneyimi sağlar.
 • Ortopedik ayakkabı modelleri çok büyük çoğunlukla topuksuz olarak tasarlanırlar. Belirli sayıda topuklu ortopedik ayakkabı üretilmekle beraber, topuk arttıkça ayakkabının anatomik/ortopedik destekleme özelliği azalır.

 

 • Ortopedik ayakkabılar içi ve dışıyla deriden üretilirler. Bu ayırdedici özellik ayaklarınızın rahat nefes almasını ve ayaklarınızda mantar ve benzeri rahatsızlıklar oluşmasını önleyerek size saatler boyunca sorunsuzluk sağlarlar.
 • Ortopedik ayakkabı tabanları kaymaz materyallerden üretilirler. Ayakkabı tabanı kayması ayaklarınız nasıl olursa olsun büyük ve bedeni oldukça zorlayan bir sorundur. Mevcutta ayaklarınızda çeşitli yapısal sorunlar yaşıyorsanız, altı kayan özellikle kösele ayakkabılar ayak sağlığınızı iyice zorlar ve ortopedik ayakkabı tercih etmezseniz ayak cerrahisine kadar varan sorunlarla karşılaşırsınız. Kaymaz tabanlı ortopedik ayakkabı modelleri ayaklarınızı tüm yönlerde kavrar; duruş bozukluklarını, denge kayıplarını engeller.

Ortopedik ayakkabılarla ilgili ilk somut deneyimimi bu yazıda okuyabilirsiniz.

 • İhtiyacınıza göre ayakkabı içine farklı destekleyiciler yerleştirtebileceğiniz yapıdadır. Kimi ayaklarda düztabanlık, eklem ağrıları, halluks valgus gibi rahatsızlıklar aynı anda bulunabiliyor. Ayak sorunlarını vahimleştiren birden çok rahatsızlığın her birine yönelik farklı iç destekleyici aparat veya parçaları özel siparişle birarada kullanabilirsiniz. (İlave ortopedik tabanlık, burun genişleticiler, ayak kavisi destekleyiciler gibi)
 • Ortopedik ayakkabılar özellikle topuk kısmının sertliği ile ayağın dengeli hareketini destekler. Gerçek ortopedik ayakkabı özellikleri arasında bu ayakkabıların yürüyüş ve koşuda gerektiği ölçüde esnek olmakla beraber, ayakları kavrayıp denge kayıplarını engellemeleri dikkat çeker. Ayak topukları ortopedik problemlerde kritik önem taşıdığı için ortopedik ayakkabılarınızın topuk kısımları olağandan daha sert olarak üretilirler.
 • Ortopedik kadın ayakkabıları ayaklarınızın eklem hareketlerini kolaylaştırır. Özellikle ortopedi ve travmatoloji uzmanlarından, ayak cerrahisi uzmanlarından görüş alınarak dizayn edildiklerinde kaslarınıza binecek yükü dengeli dağıtan ve ayak kemiklerini destekleyip eklem hareketlerini daha rahat yapabilmenizi sağlayan özelliktedir.

Eğer ortopedik ayakkabı ihtiyacınızın ötesinde diyabetik ayaklara sahipseniz şu yazımı da okumanızı önermek isterim: “Diyabet Ayakkabısı Nedir?”

Bugün “Bir ayakkabının ortopedik olduğu nasıl anlaşılır?” konusunda işinize yarayacağını düşündüğüm kritik noktaları paylaşmaya çalıştım. Umarım ortopedik ayakkabı alışverişlerinizde bu yazı işinizi kolaylaştırır ve sağlıkla giyeceğiniz doğru ortopedik ayakkabılarla dünyayı keyifle adımlarsınız.👍✌

Bu içeriği yararlı bulduysanız lütfen sosyal medyada paylaşın ve ortopedik ayakkabı ihtiyacı olan ayakkabı severlere yardımcı olun. Ortopedik ayakkabılarla ilgili tüm soru, yorum ve görüşlerinizi ise yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Bir sonraki içerikte buluşuncaya dek şahane ayakkabılarla kalın.🤞✔

“Ayakkabı Ruhun Arabasıdır.”

Sevdiklerinle Paylaş:Comments

 1. Bu güzel bilgiler ve özenli hatırlatmalar için teşekkürler. Ayakkabılara olan ilgimden dolayı sizin yazılarınızı okumak okuma listeme renk katıyor bunun için ayrıca teşekkür ediyorum.

  1. Sevgili Şafak Hanım, ortopedik ayakkabılarda sektörel bazı boşluklar ve kaliteli ürünleri bulmada sıkıntılar var. Birçok ayakkabı sever bu içeriğin devamını isteyen e-postalar gönderdi. Önümüzdeki dönem ortopedik ayakkabılara dair daha özelleşmiş içerikler paylaşacağım. Umarım tam ihtiyacınıza ve beğeninize hitap eden ayakkabıları bulabiliriz beraber. Sevgilerimle

 2. Ayakkabı konusunda mecburi bir seçimim oluyor, Kadıköyde silahlı yaralanma sonucu ayağımda hasar olduğundan ortapedi ayakkabı giymek zorunda kalıyorum bazı ayakkabılar ortapedi densede ne yazıkki ortepedi olmuyor. Yazınız çok bilgilendirici teşekkür ederim.

  1. Büyük geçmiş olsun. Gerçekten ortopedik ayakkabılar konusunda tüketici yeterince bilgilendirilmiyor. Bu yazım üstüne çok sayıda e-mail gelince bu konudaki bilgi ihtiyacını daha net kavradım. Önümüzdeki dönem için ortopedik ayakkabılarla ilgili daha detaylı paylaşımlar hazırlamaya başladım. Umarım bir nebze olsun yardımcı olabilirim. Konforlu, sağlıklı ve güzel ayakkabılar giymek herkesin hakkı. Nazik yorumunuz için çok teşekkürler. Sevgiler

 3. Ayaklarım benim için çok önemli bu konuda titizimdir. Çok ayakkabım olsun istemem rahat ayakkabılarım olsun isterim. Evin içinde kullandığım terliklerim de ayagımı saran üzerinde saatlerce dursamda rahatsızlık vermez sonuçta 57 kilo taşıyor. Ayaklarımız değerli.

  1. Gerçekten ayak sağlığı başka şeye benzemiyor Seda Hanım.
   Ben zamanında tasarımına tutulup da epeyce rahatsız ayakkabılar almışımdır.
   Hala da bazen bile bile lades dediğim oluyor maalesef.
   Hem konforu hem görüntüyü bir arada arayınca ayakkabı alışverişi biraz uzayabiliyor.
   Önemli olan, her giydiğinizde beğenmeniz ve ayaklarınızı rahat ettirmesi.
   Ziyaretiniz ve yorumunuz için çok teşekkür ederim.
   Shoepera’da her daim görüş, yorum ve eleştirilerinizi beklerim.
   Sevgilerimle

 4. Az önce hakkımda bölümündeki yazınızı okudum. Bu kadar başarıdan sonra böyle bir blog açarak bilginiz olan bir konuda insanlara bilgilerinizi aktarmak gerçekten harika bir şey ve blog yazmak isteyip cesaret edemeyen bir çok kişinin örnek alabileceği güzel bir davranış. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Ayrıca diğer bloglarınız varsa onları da ziyaret ekmeyi çok istiyorum.

  1. Hakkımdaki onore eden sözleriniz için çok teşekkür ederim Gökhan Bey.
   Dilerim hep beraber daima daha iyi daha güzel işler yaparız ve yüz binlerce
   yeni blog açılmasına ilham verebiliriz.
   Bir gün Türk blogculuğunun da dünyadaki itibara, tanınırlığa kavuşmasını diliyorum.

   Şimdilik Shoepera dışında bana aiT başka bir blog yok ama hazırlıklarım var.
   İçerik planlarını v.b. taslakları hazırlıyorum.
   3-4 ay sonra yeni blog içeriklerle dolunca sizi yeni bloga davet edip görüşlerinizi almayı
   çok isterim.

   Yorumunuz için çok teşekkür ederim.

   Selamlarımla

 5. Çok güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş ama dediğiniz gibi ortopedik ayakkabı adı altında binlerce ayakkabı var çok iyi bir araştırma sonucu tedarik edilmesi gerekli bence ve umarım yazınızdan çok kişi fayda görür elinize kolunuza sağlık

  1. Beğenmenize çok sevindim.
   Ortopedik ayakkabı ihtiyacı olan tüketiciler uygun ayakkabıyı bulmada gerçekten çok zorlanıyor.
   Bu konuda bir araştırma ve inceleme dosyası hazırlıyorum.
   Umarım bir nebze olsun faydası olur.
   Çok teşekkürler yorumunuza.

   Selamlar, sevgiler

  1. Cidden iş dünyası ofis ergonomisi ve çalışan sağlığı konusunda yetersiz kalıyor çoğu kez. Minimum 8 saat görev yaptığınızı varsaysak ortopedik iş ayakkabısı tercihiniz ayak ve omurga sağlığınız açısından çok isabetli bir seçim olmuş.
   Shoepera’yı ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederim.
   Selamlarımla

 6. Ayaklarım büyük görünmesin diye genelde hep 1 numara küçük kalıbı küçük ayakkabılar seçiyordum. Fakat ayak baş parmağımda kireçlenme başladı. Doktorlar artık geniş burunlu ve ortopedik ayakkabı kullanmamı öneriyorlar. Burada okuduğum bilgilerde buna göre ortopedik bir ayakkabı seçeceğim artık.

  1. Çok geçmiş olsun Can Bey. Ayakların hacimli olması genelde kadınlar tarafında biraz kaygı yaratır. Erkek basketçilerle yapılan röportajlarda ayak numarası ortalamalarının tam 46 olduğunu öğrendiğimde epeyce şaşırmıştım açıkçası. Dar ince uzun sivri burunlu ayakkabılar gerçekten çok şık duruyor ve önemli bir stil yatırımı olarak değerlendirebiliriz onları. Ama hiç olmazsa geniş, yuvarlak burunlu ortopedik ayakkabıları daha sık, sivri burun italyan kesim ayakkabıları daha nadiren giyseniz bu kadarı bile ayaklarınızı rahatlatır.
   Shoepera’yı ziyaret edip yorumunuzla katkı sağladığınız için çok teşekkür ederim.
   Gelecek yazılarda görüşmek dileği ve selamlarımla

  1. Daha önceki yıllarda ortopedik ayakkabı ve ayak sağlığı konularında çok bilinçli değildim. Geçmişte tasarımından dolayı çok beğenip aldığım yanlış ayakkabılar da oldu. Meğer ayak kemiklerimize kalıcı zararlar bile verebiliyormuşuz. Dilerim bu yazı ortopedik ayakkabılar hakkında bir nebze de olsa Shoepera okurlarına bir yarar sağlıyordur.
   Ziyaretiniz ve yorumunuz için çok teşekkür ederim.
   Selamlarımla

  1. Yazımı yararlı bulmanıza çok sevindim. Yakında erkek okurlarıma yönelik değişik içerikler de sunmaya başlayacağım.
   Sizi Shoepera’da tekrar görmek dileği ve saygılarımla

 7. Ayakkabıyı alırken bu bilgileri biliyor olmak ayak sağlığını olumlu etkileyecektir. İçi dışı deri olması, içindeki bombe, tabanın kaydırmaması, topuk sertliği ve yüksekliği çok önemli. Video desteği için de teşekkürler.

  1. Beğenmenize çok mutlu oldum. Ayakkabıları çoğu kez tasarımına, cazibesine göre seçme yanılgısına düşebiliyoruz.
   Oysa ayak sorunlarıyla yüzleşmemek adına ortopedik ayakkabı bu seektörde önemli bir segment.
   Dilerim ayakkabı severlere mini mini de olsa bir yarar sağlayabilmişimdir.
   Ziyaretiniz için çok teşekkürler.
   Sevgilerimle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aslı TUNCA

14 yıl deneyimli bir stratejik pazarlama ve marka yönetimi insanı. Yaşamı stratejiler, sunumlar, lansmanlar ve eventler arasında geçer. Pazarlamayı, markaların evrenini aşkla sever; mesleğine düşkündür, ayakkabılara da :) Aşırı araştırır, çok düşünür, pek gezer, az yazar. Güzelliklere, inceliklere ve güzelliğin ardındaki felsefeye inanır. Hayatta attığımız adımlarda, ayakkabıların simgesel bir anlamı olduğunu düşünür.

Devamı Gelsin Derseniz

SHOEPERA e-mailing grubuna kaydolun; ücretsiz kulüp üyeliğini ve ayakkabı havadislerini kaçırmayın!

SHOEPERA'lılara katıldığınız için teşekkürler. Bu mesajı Shoepera abonesi olarak kulübe ücretsiz üye olma ve içeriklerden haberdar edilme tercihiniz sebebiyle almaktasınız. Ayakkabıların nabzını birlikte tutmak ve Shoepera'da olmaktan keyif almanız dileğiyle:) Aslı TUNCA

Bir şey ters gitti.

Scroll Ad 300*250 (In Post – 5-10 ve 15 . paragraflar sonrası)


Tüm İçeriklerime Göz At
Okura Özel Not

Sevgili Shoeperalılar,

Shoepera Türkiye Yüksek Ökçeler Kulübü, yapılanması gereği ücretsiz kulüp üyeliklerini e-bülten abonesi olmanızla sunuyor.

Bu sebeple:

1.E-bültene abone olmanız,

2.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medyada paylaşmanız,

3. Shoepera’yı sosyal medyada beğenmeniz ve takibe almanız,

4. İçeriklere ilişkin yorumlarınızı paylaşmanız

5. Shoepera İçerik Planı’na katkı yapmanız benim için altın değerinde.

Bu sayede sizlere kaliteli çalışmalar sunup sunmadığımı görme fırsatı veriyorsunuz bana.

Zamanınızı ayırarak Shoepera’ya verdiğiniz tüm bu destekler için hepinize çok teşekkür ederim.

shares