Bir Ayakkabının Ortopedik Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Ad Blocker Kullanıyorsunuz Galiba:)

Shoepera.com'a hoş geldiniz.Ad Blockerınızı shoepera.com için devre dışı bırakarak sitemde gezintinize hemen başlayabilirsiniz.Anlayışınız ve desteğiniz için şimdiden çok teşekkürler.

Sevdiklerinle Paylaş:

Bugün sizlerle “Bir Ayakkabının Ortopedik Olduğu Nasıl Anlaşılır?” konusuna birlikte bir el atalım istiyorum.

Shoepera Türkiye Yüksek Ökçeler Kulübü deyince çoğunuzda stilettolar, bootieler, salsa ayakkabıları çağrışım yapıyor biliyorum.

Ama bir “Kadın Ayakkabıları Kulübü” inanıyorum ki, her türden kadın ayakkabısını ele almalı ve irdelemeli.

Ortopedik Ayakkabı kategorisini Shoepera’ya mutlaka eklememi rica eden, özel ihtiyaçları olan ayaklara sahip dostlarıma ve tüm okurlarıma borcumdur bu diye düşünüyorum.

Binlerce kadın küçük yaşlardan itibaren ayak sağlığı ve konforuyla ilgili sorun yaşayabiliyor.

Doğru zamanda gereken tedaviler uygulanamamışsa ömür boyu süren ağrılar, doğru ayakkabıyı bir türlü bulamamalar baş gösteriyor.

Kimi ayakkabı üreticileri de bu “ortopedik ayakkabı” sorununu bir “pazar fırsatı” olarak görüp bu alanda özel bir uzmanlıkları olmasa dahi çeşitli ayakkabıları biraz modifiye edip yüksek ücretlerle “ortopedik ayakkabı” adı altında pazara sürüyor maalesef.

Yanlış bir alışveriş yapıp ayak sağlığımızı iyice riske atmamak için buyurun “Bir Ayakkabının Ortopedik Olduğu Nasıl Anlaşılır?” yazımıza…

Ortopedik Ayakkabı Özellikleri Nelerdir?

ortopedik ayakkabı nasıl olur?

Ortopedik-ayakkabi-ozellikleri-nelerdir?

Kamuoyunda ortopedik ayakkabı, ortopedi ve travmatoloji uzmanlarınca “anatomik ayakkabı” olarak da tanımlanabilen özel ortopedik ayakkabılar, ayaklardaki mevcut ve ilerlemekte olan çeşitli sorun ve ihtiyaçlara göre tasarlanarak üretilmiş; doğru basışı kolaylaştıran, varsa ayaklar arasındaki uzunluk farklılıklarını destekleyerek ayak kavisi, bilekler, bel ve omurları koruyan ayakkabılardır. Tipik bir ortopedik ayakkabı özellikleri nelerdir derseniz:

 • Ortopedik/anatomik ayakkabı modellerinin burun kısımları ayak parmakları ve tabanı desteklemek üzere yuvarlaktır. Bu cümle hepimizi stiletto aşkımızı yeniden düşünmeye sevk ediyor ama gerçek şu ki, burun ne derece sivriyse ayak sağlığımızı korumak için o kadar fazla titizlik göstermeliyiz.

 

 • Ayak tabanınızdaki kavisi destekleyen özel, ayakkabının iç tabanında yer alan yüksek ve özel bir bombe vardır. Bu özel bombe ayaklarınızda zorlanmaya bağlı ağrıların oluşmasını engeller ve size konforlu bir yürüme deneyimi sağlar.
 • Ortopedik ayakkabı modelleri çok büyük çoğunlukla topuksuz olarak tasarlanırlar. Belirli sayıda topuklu ortopedik ayakkabı üretilmekle beraber, topuk arttıkça ayakkabının anatomik/ortopedik destekleme özelliği azalır.

 

 • Ortopedik ayakkabılar içi ve dışıyla deriden üretilirler. Bu ayırdedici özellik ayaklarınızın rahat nefes almasını ve ayaklarınızda mantar ve benzeri rahatsızlıklar oluşmasını önleyerek size saatler boyunca sorunsuzluk sağlarlar.
 • Ortopedik ayakkabı tabanları kaymaz materyallerden üretilirler. Ayakkabı tabanı kayması ayaklarınız nasıl olursa olsun büyük ve bedeni oldukça zorlayan bir sorundur. Mevcutta ayaklarınızda çeşitli yapısal sorunlar yaşıyorsanız, altı kayan özellikle kösele ayakkabılar ayak sağlığınızı iyice zorlar ve ortopedik ayakkabı tercih etmezseniz ayak cerrahisine kadar varan sorunlarla karşılaşırsınız. Kaymaz tabanlı ortopedik ayakkabı modelleri ayaklarınızı tüm yönlerde kavrar; duruş bozukluklarını, denge kayıplarını engeller.

Ortopedik ayakkabılarla ilgili ilk somut deneyimimi bu yazıda okuyabilirsiniz.

 • İhtiyacınıza göre ayakkabı içine farklı destekleyiciler yerleştirtebileceğiniz yapıdadır. Kimi ayaklarda düztabanlık, eklem ağrıları, halluks valgus gibi rahatsızlıklar aynı anda bulunabiliyor. Ayak sorunlarını vahimleştiren birden çok rahatsızlığın her birine yönelik farklı iç destekleyici aparat veya parçaları özel siparişle birarada kullanabilirsiniz. (İlave ortopedik tabanlık, burun genişleticiler, ayak kavisi destekleyiciler gibi)
 • Ortopedik ayakkabılar özellikle topuk kısmının sertliği ile ayağın dengeli hareketini destekler. Gerçek ortopedik ayakkabı özellikleri arasında bu ayakkabıların yürüyüş ve koşuda gerektiği ölçüde esnek olmakla beraber, ayakları kavrayıp denge kayıplarını engellemeleri dikkat çeker. Ayak topukları ortopedik problemlerde kritik önem taşıdığı için ortopedik ayakkabılarınızın topuk kısımları olağandan daha sert olarak üretilirler.
 • Ortopedik kadın ayakkabıları ayaklarınızın eklem hareketlerini kolaylaştırır. Özellikle ortopedi ve travmatoloji uzmanlarından, ayak cerrahisi uzmanlarından görüş alınarak dizayn edildiklerinde kaslarınıza binecek yükü dengeli dağıtan ve ayak kemiklerini destekleyip eklem hareketlerini daha rahat yapabilmenizi sağlayan özelliktedir.

Eğer ortopedik ayakkabı ihtiyacınızın ötesinde diyabetik ayaklara sahipseniz şu yazımı da okumanızı önermek isterim: “Diyabet Ayakkabısı Nedir?”

Bugün “Bir ayakkabının ortopedik olduğu nasıl anlaşılır?” konusunda işinize yarayacağını düşündüğüm kritik noktaları paylaşmaya çalıştım. Umarım ortopedik ayakkabı alışverişlerinizde bu yazı işinizi kolaylaştırır ve sağlıkla giyeceğiniz doğru ortopedik ayakkabılarla dünyayı keyifle adımlarsınız.👍✌

Bu içeriği yararlı bulduysanız lütfen sosyal medyada paylaşın ve ortopedik ayakkabı ihtiyacı olan ayakkabı severlere yardımcı olun. Ortopedik ayakkabılarla ilgili tüm soru, yorum ve görüşlerinizi ise yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Bir sonraki içerikte buluşuncaya dek şahane ayakkabılarla kalın.🤞✔

“Ayakkabı Ruhun Arabasıdır.”

Sevdiklerinle Paylaş:

Yorumlar

 1. Gökhan
   • Gökhan
 2. Can Büyük
 3. Bektaş
 4. Duo Diyet

Yorumunu Paylaş