Dans Ayakkabıları Nasıl Olmalı?

Sevdiklerinle Paylaş:

dans ayakkabısı modelleri
dans-ayakkabilari-nasil-olmali?

Hiç Mariana Montes ve Sebastian Arce’nin tango performans gösterisini izlediniz mi? Eğer 1 defacık olsun izlediyseniz şu anda harıl harıl “Dans ayakkabıları nasıl olmalı?” diye ele güne haber salmanız beni hiç şaşırtmaz. Dünya dans şampiyonalarını takip edip de bir sabah aniden “İstifa edip bundan sonra hayatımı vals yaparak geçireceğim.” diye uyandıysanız o da çok normal; bu konuda sizi en iyi ben  anlarım, rahat olun.💃💃💃  Belki de fokstrota, cha cha’ya, rumbaya veya salsaya merak saldınız. Neden olmasın? Dansa başlamak için en doğru zaman “bugün”dür.

Ya da düğün gecenizde eşinizle birlikte 1 parçalık olsun özel bir salon dansıyla açılışı yapmak istiyorsunuzdur.  Doğru dans stüdyolarını araştırdınız; hocanızı buldunuz, partneriniz de hazır. Öyleyse en keyifli adıma hazırsınız: “Dans ayakkabıları nasıl olmalı?”

Arayışınız ister bir tango dans ayakkabısı olsun, ister latin dans ayakkabısı olsun, öncelikle doğru dans ayakkabıları edinmiş olmanız çok önemli. İçinizden yükselip size ikide bir “dans ayakkabısı satın al” diyen o geveze sese kulak verin; buyurun dans ayakkabısı seçme tüyolarıma…

Dans Ayakkabıları Nasıl Olmalı?

1.Yapacağınız dansın türüne göre üretilmiş olmalı. Birçok kişi dansa başlarken “Önce herhangi bir ayakkabıyla biraz öğrenip ilerleyeyim; sonra ayakkabıydı kostümdü düşünürüm.” diye başlar ve bu düşünce hem feci düşmelere, eklem zedelenmelerine, burkulan ve şişen bileklere, danstan soğumaya hem de seçtiğiniz dansta başarısız olmanıza yol açar.😳🤢😯

Tangoya başlayacaksanız ama size örneğin vals ayakkabıları satılmışsa, bu 2 dansta postürler, figürler ve ayak pozisyonları farklı olduğu için bir türlü tangoda ilerleyemezsiniz. Aynı şekilde kendinize 1 çift Arjantin tango ayakkabısı satın aldı veya yaptırdıysanız o ayakkabılarla fokstrot yapmayı denemeyin bile. Ayakkabıyı seçerken mutlaka yapacağınız dansın türünü ve o dansta bilgi düzeyinizin hangi aşamada olduğunu ayakkabı üreticisine veya tasarımcıya mutlaka belirtmeyi unutmayın.

2.Kadın Dans Ayakkabıları Modelleri İçinde Açık Burun/Kapalı Burun Farkına Dikkat Edin. Eğer özellikle başlangıç seviyesindeyseniz ve partneriniz de dansa sizinle sıfırdan başlıyorsa kapalı burun dans ayakkabıları modellerine yönelmenizi öneririm. İlk kur çiftlerin henüz o dansa tam uyum sağlamadıkları ve hızlı dönüşlerde kadın dansçıların ayaklarına en fazla basılan ve parmak zedelenmelerinin en sık yaşandığı dönemdir. Sağlam, esnek, yapacağınız dansa uygun ve kapalı burun bir dans ayakkabısı seçmek bu dönemi hasarsız(!) atlatmanızı sağlar.

salon-dansi-ayakkabilari

3.Dans ayakkabınız ayaklarınıza özel üretim bir dolmakalem veya bir eldiven gibi uymalı. Ayakkabı seçimi ve alışverişi her daim zordur ama dans ayakkabılarının seçimi sizi daha da zorlar. Çünkü satın aldığınız veya yaptırttığınız o dans ayakkabısı ile 2’li 3’lü dönüşler, kıvrak bilek figürleri ve ilerledikçe çok iddialı özel hareketler sergileyeceksiniz. Bu hareketleri yaparken dans ayakkabısı ile bedeniniz bir olmalı; ayakkabı ayağınızı bir eldivenmişçesine sarmalı; özellikle ayak tabanınız ayakkabının tabanıyla birebir örtüşüp tam oturmalı.

Aklınız ayakkabılarınızda olursa, pisti nasıl kullanacağınıza, müziğin ritmine, adımlamalarınızın dengeli ve güçlü olmasına asla konsantre olamazsınız. Önemli yazarların hala kendi ellerine özel üretilmiş dolma kalemler kullandığını anımsayın; sanatsal ve estetik çalışmalar “sahibine özel ekipman” gerektirir.

Ayakkabınızla gerçek bir bütünleşme ve şahane dans performansları için dans ayakkabısı alışverişinizi yaparken “kendi ayaklarınıza özel” siparişle ayakkabı yaptırmanızı öneririm. Eğer dansı gerçekten ciddiye alarak ve disiplinle devam ederek yapacaksanız, ayakkabılarınız sevdiğiniz dansın yapısına göre ve “sadece sizin ayağınız için” özel üretilmiş olmalı.

Dans ayakkabılarından bunca söz etmişken özel gecelerde, dans kostümlerinizle, milongalarda çok beğenerek kullanabileceğinizi düşündüğüm, kamuoyunda “ayakkabı şeklinde parfüm” olarak da anılan çok özel bir kokuyu yakından tanımak isterseniz şu yazımı da okuyabilirsiniz:”Topuklu Ayakkabı ile Parfümün İkonik Buluşması: Carolina Herrera Good Girl EDP.” 

4.Dans ayakkabısı tabanını mutlaka süet olarak tercih edin. Dans okulları ve stüdyoları genellikle dans eğitimleri için ahşap/parke zeminli salonlar kullanır. Dans ayakkabılarınızın tabanını süet olarak tercih etmeniz dansa hızla uyumlanmanızı, dengenizi korumanızı, özellikle dönüşlerde tüm bedeninizi kontrol edebilmenizi sağlar. Kıvrak ve kontrollü adımlamalar ve dönüşler için süet ayakkabı tabanı gerçek bir kurtarıcıdır.

Dans ayakkabıları nasıl olmalı?” diye soranlarınıza ilk cevaplarımdan biri mutlaka süet tabanlı olmaları gerektiği. Aman dikkat! Piyasada dans ayakkabıları pazarına girmek isteyen kimi üreticiler klasik stilettoların dizaynını bir tık revize edip altına süet taban yerleştirerek o ayakkabıları “kadın dans ayakkabısı” olarak satmaya çalışıyor ve bunda başarılı da oluyor maalesef. 😒 

Her çalışma öncesi dans ayakkabılarınızın süet tabanını uygun bir süet fırçasıyla fırçalamanız gerek dans stüdyolarında gerekse pistlerde kayıp düşmeden dengenizi koruyarak güvenle dansa odaklanmanızı kolaylaştırır. Malum, dansta denge her şeydir! Tasarımını ne kadar severseniz sevin, siz siz olun asla süet tabanlı olmayan bir ayakkabıyla dansa başlamayın.

dans-ayakkabisi-modelleri

5.Dans Ayakkabısını İnternetten Sipariş Etmeyin. Evet biliyorum; birçok dans ayakkabısı üreticisi bana tepki gösterecektir ancak gerçek şu ki, diğer topuklu ayakkabılardaki gibi web üzerinden ezbere şekilde “dans ayakkabısı” siparişi vermek büyük bir hatadır.

Eğer düzenli olarak ayakkabılarınızı yaptırdığınız bir tasarımcı varsa, sizin ayaklarınızın çizimi, sağ ve sol ayaklarınızın burun, en, boy, yükseklik, tarak ölçüleri o tasarımcıda varsa o zaman modeli netten beğenip kendi ölçülerinizle sipariş edebilirsiniz elbette.

Aksi halde seri üretim dans ayakkabılarından birini netten sipariş edersiniz ve pistte dans ederken bir türlü sorunun ne olduğunu anlayamazsınız ama aklınız ayaklarınızdadır. Çünkü ya burun sıkıyordur, ya tabanda boşluklar vardır, ya topuk ayağınızı desteklemiyordur ya da dönüşlerde dengenizi kaybediyorsunuzdur… Size müthiş performanslar sergiletecek dans ayakkabılarınıza yarım saatlik bir mesai ayırın; tasarımcıya bizzat gidip ayak ölçülerinizi aldırın; inanın kendi dans videolarınızı izlerken o ayakkabılarınıza sarılmak isteyeceksiniz.👌✔👍

6.Dans ayakkabısı numarası her zamanki ayak numaranızdan farklı olabilir. Öne, arkaya dönüşlerde, sıçrayışlarda, adımlamalarda ayaklarınız dans ayakkabısı içinde şekilden şekle girer. Ayaklarınız dar ve uzun yapıdaysa farklı, daha taraklı yapıda ise farklı tasarımda ayakkabılar gerekir. Bir de “giyildikçe açılan” tek ayakkabı türü gerçekte sadece dans ayakkabılarıdır unutmayın. 

Eğer ayaklarınız ince, uzun, dar yapıdaysa her zamanki ayakkabı numaranızın ½ numara küçüğünü, geniş ve daha taraklı yapıdaysa ½ numara büyüğünü yaptırmalısınız. Hızlı dönüşlerde taraklı ayaklarda ayağın öne kayışı daha fazla olacağı için her zamankinden yarım numara büyük dans ayakkabısı kadın dansçıları “taraklı ayakla dönüşlerde denge kaybı” sorunundan kurtarır.

dans-ayakkabisi-topugu

7.Dansa yeni başlıyorsanız topuk türüne özellikle özen gösterin. Dans ayakkabıları çok özel bir ayakkabı kategorisi olduğu için inanılmaz estetik ve feminen tasarımlarla sunulurlar. Böyle olunca, kadın dansçılar otomatik olarak daha yüksek ökçeli ve çivi topuk dans ayakkabılarına yönelir. Bu, başlangıç aşamasındaki kadın dansçıların dansta ilerlemelerini yavaşlatır veya önler.

Çünkü topuk ne kadar sivri ve ne kadar yüksekse dansçının o ayakkabı üzerinde kontrol sağlaması o derece büyük bir ustalık gerektirir. Biliyorum, dans şampiyonalarını izlerken gördüğünüz modeller genellikle çok yüksek ve çok sivri topuklar ama o kadın dansçıların o seviyede dans etmek için 10 yıl civarı deneyime sahip olduklarını, günde 6-7 saat antrenman yaptıklarını ve dünya çapında ustalık seviyesinde olduklarını lütfen unutmayın.

Dansa başlarken önce en güzel dans ayakkabısını değil, en alçak ve kalınca topuklu doğru dans ayakkabısını tercih edin. Dansta ilerledikçe, hocanızdan da tavsiye alarak topuk boylarını yavaş yavaş daha yükseklerden seçebilirsiniz. Başlangıç için ortalama 7 cm topuklarla yola çıkabilirsiniz. Topuk boyları ve pont ölçüleri için şu içeriğimi de okumaktan hoşlanabilirsiniz: “Ayakkabı Topuk Boyu Nasıl Ölçülür?” 

8.Çamaşır gibi sıkabildiğiniz dans ayakkabıları tercih edin. Yukarıdaki maddede paylaştığım gibi, dünya dans yarışmalarında, özel gösterilerde kostüm, makyaj ve ayakkabılar çok iddialı olanlardan seçilir. Çok yüksek, gösterişli duran kalıp gibi ve çivi topuklu dans ayakkabıları görürsünüz. O sert dans ayakkabıları sadece o tür yarışma ve gösterilerde kullanılmak üzere üretilir ancak profesyonel dans sanatçıları da kendi antrenmanlarını yaparken esnek ve yumuşak olanlarını kullanır daima. 

Sözün özü, dans ayakkabısının en makbulü deyim yerindeyse “yummuşşşacık” olanlardır. Dans ayakkabılarınızı ters çevirip burun ve topuklarından tutup çamaşır sıkarcasına aksi yönlere rahatça çevirebilmelisiniz. Bu yumuşacık başlangıç ayakkabıları, ayakkabının ayağınızın ısısıyla da bütünleşip tüy gibi ayaklarla adımlama ve dönüşleri çok kolayca yapmanızı sağlar. Dans ayakkabınız ne kadar esnekse o kadar efsane bir dansçıya dönüşebilirsiniz.👌

dans ayakkabısı ücretleri
dans-ayakkabilari-fiyatlari

9.Dans ayakkabıları fiyatları konusunda ön fikriniz olsun. Kadın dans ayakkabıları fiyatları ayakkabının üretildiği materyale, varsa ilave ettirdiğiniz özel aksesuar ve ayakkabı takılarına, ayakkabının seri üretim mi, özel tasarım mı olduğuna, seçtiğiniz topuk türüne göre çok değişkenlik gösteriyor.

Elbette dansta ilerledikçe farklı ayakkabılar da yaptırmak isteyebilir; efsane bir dans ayakkabıları koleksiyonu sahibi de olabilirsiniz. Çoğunlukla öyle oluyor çünkü 1 çift asla yetmiyor.😉 Ama başlangıçta tek bir çift ya da dönüşümlü giymek için en fazla 2 çiftle yola çıkmanızı öneririm. 

İyi kalite, size dansa “doğru bir başlangıç” yaptıracak, dengenizi koruyan ve ayaklarınızla birebir bütünleşen bir kadın dans ayakkabısı 2018’de minimumda 350-400 TL’den başlayıp yukarılara doğru tırmanıyor. Dans ayakkabılarınız çok özel bir ekipman  olduğu için bu tutarın altındaki seçeneklere hiç yönelmeyin derim.

Çok seveceğiniz, sizi bambaşka yüzyıllara, diyarlara taşıyan dansınızı sergilerken en büyük destekçiniz dans ayakkabılarınız olacak. Bir buz pateni sanatçısı patenlerini nasıl özenle seçiyorsa, dans ayakkabıları da benzer ve titiz bir seçimi gerektiriyor. Güçlü adımlar, estetik duruş, denge, otokontrol ve esneklik için yapacağınız minik bir ayakkabı yatırımı sizi pistlerin efsane dansçısı olmaya hazırlıyor.💃👗🎶💄👌

Bugün sizlerle yıllar önce dansa başlarken kendi aldığım dans ayakkabısı seçimi tavsiyelerini paylaşmak istedim ve “Dans ayakkabıları nasıl olmalı?” sorusuna birlikte cevap aradık. Umarım dans ayakkabılarınızı seçmede sizlere bir nebze de olsa yardımcı olabilmişimdir.

Eğer dans ayakkabıları nasıl olmalı konusuna farklı önerileriniz varsa lütfen aşağıda yorumlar kısmında paylaşarak yeni dansçılara destek verin.

Bu içeriğimi yararlı bulduyanız sosyal medyada paylaşmanızdan da çok mutlu olurum. Böylece hem dans tutkunu hem ayakkabı sever okurlara ulaşabilir; dans ayakkabıları konusunda hepimiz bilgilerimizi daha da derinleştirebiliriz.👍✔

Bir sonraki içerikte görüşene dek, Antonio Banderas’ın Take The Lead-Tango Scene’i izlemeyi ya da Astor Piazzolla’dan “Libertango”’yu en az 1 doz dinlemeyi de ihmal etmeyin derim. Tahminimce en az 1 çift dans ayakkabısı edinmek isteyeceksiniz.😉🤞💞

Unutmayın; “Ayakkabı Ruhun Arabasıdır.”

Sevdiklerinle Paylaş:Comments

  1. Evet. Uzaktan bakınca rahatsız gibi gözüküyorlar ama yumuşacık ve çok konforlular. Eğer bir tasarımcı olacak yeteneğim olsaydı dans ayakkabıları tasarlamak isterdim. Hepsi sanat eseri resmen.💞

 1. Ayakkabı bu, ne kadar farklı konu olabilir ki? Ne kadar çok yazı yazabilirsin ki? Bir yazı ne kadar uzun olabilir ki sonuçta konu ayakkabı… Sitenizi ilk ziyaret ettiğimde bu düşünceye sahiptim ama daha sonra ayakkabı konusu gerçekten farklıymış. Yazılarınız harika. Ayakkabı deyip geçmemek gerekiyormuş 😀

  ayrıca site isminiz muazzam tam bir marka ismi ‘shoepera’…

  1. Yorumunuz beni ne kadar mutlu etti tarif edemem. Ayakkabı konusu benim için bir tür hastalık:) Bıraksanız daha onlarca konu yazıp dururum sabahlara kadar:) Yazılarımı ve marka adımı beğenmeniz benim için çok önemli. Bilirsiniz, her blog yazarının kendi zihninde tasarladığı şeyler okurlardan olumlu dönüş alınca hepimiz çocuklar gibi seviniriz:) Ziyaret, görüş, öneri,eleştiri her türlü yorumunuzu her daim beklerim. Sizlerden gelen bu motive edici yorumlarla daha nice içerikte buluşuruz dilerim. Selamlarımla

  1. Merhaba:) Üşüttüğüm için 2 gün Shoepera’da yoktum. Size gecikmeli cevap yazabildiğim için üzgünüm. Dans çok cezbedicidir. Hiç belli olmaz; ayakkabısıydı kostümüydü derken bir bakmışsınız bir anda pisttesiniz:) Modelleri beğenmeniz beni çok mutlu etti. Ziyaretiniz ve yorumunuz için çok teşekkürler. Her daim beklerim. Sevgilerimle

 2. Uzun zamandır sınavlarımdan dolayı giremiyordum yanlış görmüyorsam blogunuzun tasarımı değişmiş öncelikle yeni tasarımınız hayırlı olsun 🙂 Bilgiler için de teşekkür etmek gerek gerçekten bu konu anca bu kadar ayrıntılı yazılabilirdi 🙂

  1. Umarım sınavlarınız kolayca ve sorunsuz geçmiştir Ali Bey. Youtube kanalınızı henüz açmadınız galiba? 🙂 Bekliyoruz merakla. Tasarımda ve kodlamada bazı değişiklikler yapıyorum evet kutluyorum gerçekten çok dikkatlisiniz.😊👏 Siteyi teknik olarak geliştirmeye çalışıyorum. Sizlerden gelen yorumlarla zaman içinde iyice oturur tahminimce. Ziyaret ve değerli görüşlerinizi her zaman beklerim. Selamlarımla

  1. Hoş geldiniz İsmail Bey. Ziyaret ve nazik yorumunuz için çok teşekkür ediyorum. Shoepera’nın tahminimin çok üstünde erkek okuru oldu. 2019 sonlarına doğru sizlerden gelecek beklentilere göre erkeklere yönelik ikinci bir blog da kurabilirim belki (spor veya otomobiller gibi)😎☺ Shoepera’da da görüşlerinizi almaktan her zaman mutlu olurum. Selamlarımla

  1. Shoepera’yı ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederim Sena Hanım. Modelleri sevdiyseniz önümüzdeki dönem latin dans ayakkabıları v.b. de olacak Shoepera’da. Her daim beklerim. Ben de sizi takip etmek isterim. Sevgilerimle

 3. Bu paylaşımları sevdim gayet güzel ve başarılı açıklama. Ülkemizde genelde bu konulara çok takınmıyorlar.Görsele daha cık önem veriyorlar benim herzaman öncelliğim ayağın rahat olması.Saatlerce yürüyorum bazen rahatsız uygun olmayan ayakkabı tercihi ciddi ayak rahatsızlığına yol acıyor.

  1. Yazılarımı beğendiğinizi duymak beni çok mutlu etti. Bu tür yorumlar çok motive ediyor daha iyisini sunmak için. Shoepera’yı kurma sebeplerimden biri de buydu: Tamam içerikler keyifli samimi bir dille yazılsın ama bilgi de versin. Bütün mesele ayakkabıyı 5 dakikada satmak olmamalı mağazalarda. Rahatlık konusu gerçekten çok önemli. Ara sıra işe giderken v.b. ben de tasarımını çok sevdiğim bazı topuklu ayakkabılar için biraz eziyet çekiyorum itiraf etmek gerekirse; bir sonraki gün boyunca düz rahat ayakkabılarla durumu dengelemeye çalışıyorum. Ama dansta ve sporda duruma uygun ve rahat ayakkabı ilk şart gerçekten de. Shoepera’yı ziyaret ettiğiniz için çok teşekkürler. Her daim beklerim. Sevgilerimle

  1. Teşekkür ederim Murat Bey. Açıkcası ben pek taraftar değildim; Shoepera’nın içerikleri kadar tasarımı ve sizlerin gözüne hoş gözükmesi de benim için önemli. Bir deneyelim bakalım dedim; tasarımı çok bozarsa kaldırırım. Ziyaretiniz ve yorumunuz için çok teşekkürler. Selamlar, sevgiler

 4. Dans ayakkabıları nasıl olmalı sorusu ancak bu kadar detaylı, anlaşılır ve akıcı bir üslupla anlatılır. Tebrik ederim. Özellikle yeni başlayacaklar için harika tüyolar bunlar.

  1. Yorumunuz beni çok motive etti bu türden içerikleri hazırlamaya devam etmek için; çok teşekkür ederim size.
   Shoepera’ya dair görüş, yorum ve eleştirilerinizi her daim almaktan mutlu olurum.
   Selam ve sevgilerimle

  1. Seda Hanımcım tamamen katılıyorum size.
   Her ayakkabı bence bir evrendir ve bir çift ayakkabı hiç konuşmadan bize öyküler anlatır.

   Yazımı sevmeniz beni çok mutlu etti.

   Görüş, eleştiri veya yorumlarınızı her zaman beklerim.

   Sevgiler, selamlar

 5. Ne güzel anlatmışsınız ama konuya girmeden ilkeli ve güzel yazılarınızdan ödün vermeden istikrarlı şekil de yazmanız bizi çok mutlu ediyor bende sizin gibi ayakkabının hayatımızda hatta sağlımızda ki etkisini çok önemseyenlerdenim. Hele ki dans edecekseniz en doğru ayakkabı şart bilmediğiniz noktalar için de yazınızı okumamız yeterli oluyor çeok teşekkür ediyorum saygılar sunuyorum.

 6. Dans ayakkabıları hakkında ne yazılabilir ki diye düşünmedim değil içeriğin başlığını görünce😊 Ama gördüm ki uzun bir yazı ortaya çıkabiliyormuş. Kaleminize sağlık ayakkabı konusunda gerçekten çok bilgilisiniz ve bu konuda sizi otorite olarak kabul ettiğimi söylemek isterim. Saygılarımla…

  1. Sevgili İbrahim Bey,
   Yorumunuz beni çok onore etti; yazılarımı beğenmeniz benim için çok değerli bir şey.
   Dilerim bu övgülerinize layığımdır.
   Ben de hiç bilmediğim birçok konuyu sizin blogunuzdan takip ediyorum sürekli.
   Ne mutlu bana ki, sizler gibi değerli dostlar tanıdım Shoepera’yla.
   Saygı ve selamlarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aslı TUNCA

14 yıl deneyimli bir stratejik pazarlama ve marka yönetimi insanı. Yaşamı stratejiler, sunumlar, lansmanlar ve eventler arasında geçer. Pazarlamayı, markaların evrenini aşkla sever; mesleğine düşkündür, ayakkabılara da :) Aşırı araştırır, çok düşünür, pek gezer, az yazar. Güzelliklere, inceliklere ve güzelliğin ardındaki felsefeye inanır. Hayatta attığımız adımlarda, ayakkabıların simgesel bir anlamı olduğunu düşünür.

Devamı Gelsin Derseniz

SHOEPERA e-mailing grubuna kaydolun; ücretsiz kulüp üyeliğini ve ayakkabı havadislerini kaçırmayın!

SHOEPERA'lılara katıldığınız için teşekkürler. Bu mesajı Shoepera abonesi olarak kulübe ücretsiz üye olma ve içeriklerden haberdar edilme tercihiniz sebebiyle almaktasınız. Ayakkabıların nabzını birlikte tutmak ve Shoepera'da olmaktan keyif almanız dileğiyle:) Aslı TUNCA

Bir şey ters gitti.

Scroll Ad 300*250 (In Post – 5-10 ve 15 . paragraflar sonrası)


Tüm İçeriklerime Göz At
Okura Özel Not

Sevgili Shoeperalılar,

Shoepera Türkiye Yüksek Ökçeler Kulübü, yapılanması gereği ücretsiz kulüp üyeliklerini e-bülten abonesi olmanızla sunuyor.

Bu sebeple:

1.E-bültene abone olmanız,

2.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medyada paylaşmanız,

3. Shoepera’yı sosyal medyada beğenmeniz ve takibe almanız,

4. İçeriklere ilişkin yorumlarınızı paylaşmanız

5. Shoepera İçerik Planı’na katkı yapmanız benim için altın değerinde.

Bu sayede sizlere kaliteli çalışmalar sunup sunmadığımı görme fırsatı veriyorsunuz bana.

Zamanınızı ayırarak Shoepera’ya verdiğiniz tüm bu destekler için hepinize çok teşekkür ederim.

shares