Imelda Marcos Sendromu Nedir?

Ad Blocker Kullanıyorsunuz Galiba:)

Shoepera.com'a hoş geldiniz.Ad Blockerınızı shoepera.com için devre dışı bırakarak sitemde gezintinize hemen başlayabilirsiniz.Anlayışınız ve desteğiniz için şimdiden çok teşekkürler.

Sevdiklerinle Paylaş:

Yaşamda anneannemin lafıyla “ne ifrat ne tefrit” düsturuyla ilerleme yanlısı birisi olarak bugün sizlerle

ibretlik bir aşırılığın öyküsüne beraber bakalım istiyorum: Imelda Marcos Sendromu (nam-ı diğer ayakkabı satın alma hastalığı)

Evet, bu konuda kendim için de kaygılanıyordum abartıyor muyum acaba diye ama

Imelda Marcos vakasının tüm yaşam öyküsünü inceleyince gördüm ki, meğerse ben ayakkabı sevgimde tamamen normalmişim sevgili Shoeperalılar☺

İşin esprisi bir yana ciddi bir rahatsızlık olan alışveriş bağımlılığının önemli alt dallarından biri olan

ayakkabı satın alma hastalığına kendi ismini veren devrik Filipinli first-lady Imelda Marcos’un ibretlik öyküsünü

ve ayakkabılarıyla olan ilişkisini sizlerle irdeleyelim istiyorum. Buyurun Imelda Marcos Sendromu ve etkilerine…

Imelda Marcos Sendromu Nedir?

Imelda Marcos Sendromu, Filipinler’i 1965-1986 yılları arasında faşist diktayla yönetmiş tiran Ferdinand Marcos’un eşi Imelda Marcos’un toplamda 7000 adeti aşan devasa tutarlı ayakkabı koleksiyonundan ismini alan kronik ayakkabı satın alma bağımlılığının ismidir.

Giyimden hoşlanan çoğu kadının kendisini tanımlarken şaka yollu kullandığı “ayakkabı hastası olma”, “ayakkabı bağımlısı olma” tabirlerinin tıbbi olarak vücut bulduğu aşırılık halidir.

Imelda Marcos sendromu dünyada büyük çoğunlukla kadın tüketicileri vuran ve bağımlıların ayakkabı satın almama durumunda agresiflik, pasif-agresiflik, panik-atak belirtileri dahi sergilemeye başladığı,

büyük bir huzursuzluk hissettiği ve ayakkabı satın alma deneyiminden hemen sonra yeni ve farklı ayakkabı modelleri aramaya yönelten ruhsal bir rahatsızlıktır.

Imelda Marcos sendromu sahibi kadınlarda, ayakkabı alışverişini yaşamın birinci önceliği gibi görme,

ailenin yaşamsal ihtiyaçlarına ayrılan bütçeyi ayakkabılara harcama, ödeyebileceğinin çok üstünde borçlanma ve

bundan hiçbir rahatsızlık duymama, uyarı ve tavsiyelere agresif ya da kayıtsız tepkiler verme gibi davranışlar görülebilir.

Ayakkabı Bağımlılığı ve Açgözlülük

imelda-marcos

Gelelim Imelda Marcos sendromu tarihçesine ve rahatsızlığa ismini veren Imelda Marcos’a.

Marcos Filipinli, çok yoksul bir ailenin kızı olarak dünyaya gelip, güzellik yarışmasını kazandıktan sonra Filipinler’in devlet başkanı Ferdinand Emmanuel Edralin Markos’un tarihe bambaşka şekilde geçen eşidir.

Imelda Marcos tarihin en önemli ayakkabı koleksiyonerlerinden biridir ve hastalığa dönüşen bu ayakkabı merakı yıllar içinde kendisine utanç verici bir akıbet hazırlayacaktır.

Ferdinand Marcos, Filipinler’i komünizmi bahane ederek sıkı yönetimle ağır bir faşist dikta rejimine sürüklediğinde, Imelda ayakkabıları seven, sosyal bir first lady olarak tanınıyordu.

Gel gelelim, Imelda’nın ayakkabı bağımlılığı tek bir çifte bile 50 bin dolar ödemelere varınca halktan tepkiler görmeye başlar.

Filipin halkı Ferdinand ve Imelda tarafından tam 21 yıl boyunca soyulup soğana çevrilir, ağır vergiler, yolsuzluklar, faili meçhul cinayetler, rüşvet skandalları Filipin halkının mahvına ve büyük bir toplumsal buhrana yol açar.

Filipinler’de işsizlik, gazeteci ve yargıç tutuklanmaları, muhaliflere yönelik cadı avı sürerken Ferdinand ve Imelda’nın milyarlarca doları gizlice İsviçre’ye kaçırdıkları gerçeği de gün yüzüne çıkar.

Imelda Marcos Ayakkabı Bağımlılığı Nelere Mal Oldu?

Imelda Marcos  ayakkabı alma hastalığında artık ileri bir evrededir.

Kocasının devlet başkanı olmasını fırsat bilip kendini bakan olarak görevlendirir.

Bakanlığın hesaplarını kocasıyla birlikte boşaltıp ayakkabı ve mücevher alışverişlerini yaparken kendisini frene basması için uyaran danışmanları da hapse attırmaktan geri kalmaz.

Ünlü moda evlerini kendisine özel modeller tasarlamaya zorlar, mücevher detaylı, topuklu, düz, spor, klasik demeden toplamda 7000 adeti aşan ve maddi değeri tam olarak hesaplanamayan bir topuklu ayakkabı koleksiyonunu Filipin halkından çaldıkları paralarla finanse eder.

Kimi zaman yanına gizli servis mensuplarını alarak tek başına Avrupa’ya ayakkabı alışverişlerine gider ve

faşist dikta altında inim inim inlemekte olan Filipin halkının bu israfa tahammülü de azalmaktadır.

Sonunda Amerika Birleşik Devletleri Marcos’ları gözden çıkarır ve Filipin halkı orduyla birlikte devasa bir ayaklanmayla

Ferdinand ve Imelda iktidarını devirir. Halk çifti linç etmek üzere yola çıktığında Imelda ayakkabı koleksiyonunun önemli parçalarını yanına alarak Hawaii’ye kaçarken A.B.D. menşeli bir helikopterle canını zor kurtarır.

Sürgünde geçirdikleri sürede kocası Ferdinand böbrek yetmezliğinden ölür ve sonunda Imelda’nın Filipinler’e dönmesine izin verilir.

Yıllar süren yolsuzluk ve rüşvet davalarıyla yargılanır…

Rüşvet ve Yolsuzluk Soruşturma Komitesi Marcos çiftinin Filipin Halkı’nı milyarlarca dolar zarara soktuğunu tespit eder.

Imelda’nın sürgün yıllarında depolara kaldırılmış binlerce çift özel tasarım ayakkabısı onarılır ve devasa bir ulusal müzede bugün dahi sergilenmeye devam eder.

Imelda’nın ayakkabı koleksiyonu kendi ruhunu, zaaflarını, bencil ve sömürücü karakterini ele verirken,

topuklu ayakkabılarını bambaşka bir misyon için giyen özel bir kadının öyküsüne göz atmak isterseniz şuraya da uğramanızı öneririm: “Meliha Varesanoviç ve Bir Direniş Sembolu Olarak Topuklu Ayakkabı”

Imelda Marcos Sendromu ile Nereden Nereye?

Imelda’nın dünya basınına yansıyan son fotoğrafı ise eski günlerini bilenleri ibretlere sürükler.

Tarihin en büyük yolsuzluk ve rüşvet skandallarına imza atan çiftin şaşalı günlerinin aksine Imelda Marcos 89 yaşında, ağır sağlık sorunlarıyla boğuşurken,

bir hastane köşesinde ömründe ilk defa 5 dolarlık terlikler ile görüntülenmiştir.

Dahası, Imelda Marcos Kasım 2018’de 7 büyük yolsuzluk davasında suçlu bulunmuş ve hapis cezasına çarptırılmıştır😯🤔👌

İşte böyle sevgili Shoepera’lılar…

 

Yaşamda aşırılığa kaçan her zaaf bizi eninde sonunda yıkıcı bir akıbete sürükler; istisnasını görmedim.

Imelda Marcos hapse girdiğinde devasa ayakkabı koleksiyonuna ne olacağı ise bilinmez…

Eğer Imelda Marcos Sendromu ve kendisinin ekstrem ayakkabı koleksiyonunu ilginç bulduysanız bir diğer ekstrem örneği okumak için sizi şu içeriğime de davet ediyorum👉👉👉“Lady Gaga Ayakkabı Modelleri ve Düşündürdükleri” 

Bize düşen yaşamda ne yoksunluk ne israf, “ne ifrat ne tefrit” düsturunu bir kez daha derinlemesine düşünmek,

yaşamdan haz alalım derken tarihe “nasıl” geçtiğimizin, nasıl “bilindiğimizin” ve

ardımızda ne “bırakacağımızın” muhasebesini yapmaktır bence.

Sizler Imelda Marcos sendromu hakkında ne düşünüyorsunuz?

 

Yorumlarda görüşünüzü paylaşırsanız mutlu olurum.

Imelda Marcos sendromu içeriğini sevdiyseniz sosyal medyada paylaşarak Shoepera’nın farklı ayakkabı severlere ulaşmasına destek verebilir; Shoepera’yı şuraları tıktıklayarak da takip edebilirsiniz👇👇👇👇

Instagram, Pinterest, Twitter

Shoepera içeriklerini sizlere düzenli olarak ulaştırabilmem için ise Shoepera’ya abone olmayı unutmayın lütfen.

Bağımlılık noktasına varmadan, tam siz’lik en güzel ayakkabılar sizlerin olsun👢💕👠💕👟💕

“Ayakkabı Ruhun Arabasıdır”

Sevdiklerinle Paylaş:

Yorumlar

  1. Renkliblogsayfam

Yorumunu Paylaş