Koşu Ayakkabısı Nasıl Seçilir? En İyi Koşu Ayakkabısı Hangisi?

Ad Blocker Kullanıyorsunuz Galiba:)

Shoepera.com'a hoş geldiniz.Ad Blockerınızı shoepera.com için devre dışı bırakarak sitemde gezintinize hemen başlayabilirsiniz.Anlayışınız ve desteğiniz için şimdiden çok teşekkürler.

Sevdiklerinle Paylaş:

Koşu ayakkabısı nasıl seçilir içeriği yeni yıl planlarında koşmak istiyorum, kendime iyi bir koşu ayakkabısı satın almak istiyorum ve haftada şu kadar kilometre koşacağım deyip de ilk haftadan cayanlar, ertelemeciler ve kronik üşengeçler için içerik hemen aşağıda efendim.☺😉

 

Egzersizin her çeşidi sağlık, mutluluk hormonları💕🏃‍♀️😊 ve yaşama sevincimiz için olumluyken, koşu yapmak kardiyovasküler sisteme belirgin etki eden, biraz daha zorlayıcı ama bir o kadar da sonuç aldıran sporlardan.

 

Böyle olunca içimizden yükselen o “koşu ayakkabısı satın al” sesini dinlerken iyi bir koşu ayakkabısı özellikleri nediri etraflıca araştırmakta fayda var.

 

Her sene mayıs ayı kapıya dayanınca kapanmayan fermuarlar, daralan etekler ve yaklaşan mayo-bikini mevsiminin stresiyle kışın alınıveren fazla kiloları vermek, form tutmak için can havliyle diyet listesi arayışlarına girmek yerine, Ocak ayından işimizi sağlam tutalım, planlı ve disiplinli bir şekilde yıllık spor hedeflerimize şimdiden yönelelim derim.😎

 

Koşu kalp-damar sistemini çok çalıştırdığından özellikle 35 yaş üstü koşucuların koşmaya başlamadan önce genel bir sağlık kontrolünden geçmesi gerektiğini vurgulayarak beraber bakalım:

İyi bir koşu ayakkabısı nasıl olmalı?”, “Koşu ayakkabısı özellikleri nelerdir? konulu içeriğimize…

 

Baştan anlaşalım ama:

Bu içerik “efendim en iyi koşu ayakkabısı şudur; ille şunu alın” temalı bir içerik değil.

 

Sadece koşu ayakkabısı nasıl seçilir sorusuna cevap arayarak doğru ayakkabıyla eve dönmenize yardımcı olmayı amaçlayan bir içerik.

Yüzlerce model içinden seçim yapmak çok zor biliyorum.

O zaman çayımızı kahvemizi aldıysak, şöyle rahatça bir koltuğa yerleşip koşu ayakkabıları evreninde gezintiye buyurunuz.

 

Koşu Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

 

"koşu ayakkabısı nasıl seçilir"

 

 

1. Koşu Yapacağınız Zemine Göre Koşu Ayakkabıları: Kapalı alanda, spor salonunda mı koşacaksınız; pist koşusu mu yapacaksınız; outdoor koşular mı size hitap ediyor yoksa asphalt-beton zemin üzerinde mi koşmayı planlıyorsunuz?

 

Bu nokta kritik çünkü “koşu ayakkabısı kadın modelleri” kategorisinde satışa sunulan her ayakkabı bir değil.

Alışverişi yaparken satış danışmanınıza koşacağınız zemini belirterek buna göre bir koşu ayakkabısı tavsiyesi istemeyi unutmayın.

 

2. Koşma ve Yürüme Tarzınıza Göre Koşu Ayakkabıları: Temelde 3 tür koşma ve yürüme tarzı var: Normal Basış – İçe Doğru Basış ve Dışa Doğru Basış.

Hepimiz bu 3 tarzdan birine daha eğilimliyiz koşarken.

Podoloji uzmanları (ayak bilimi) özellikle koşu ayakkabısı alışverişlerinde koşma ve yürüme stilimizi doğru bilerek buna göre koşu ayakkabısı seçimi yapmamızı salık veriyorlar.

 

a.Normal Basış Tarzına Uygun Kadın Koşu Ayakkabıları: Koşarken ayaklarınıza en natürel ve en sağlıklı hamleyi yaptırdığınızı ve dizlerinize, ayak parmak köklerinize aşırı yük bindirmeden koştuğunuzu söyleyebiliriz.

Bu basış tarzına sahipseniz ayakkabı seçmede en avantajlı gruptasınız.

b.İçe Doğru Basış Tarzına Uygun Kadın Koşu Ayakkabıları: Bu basış tarzına sahipseniz, koşarken ayakucu-topuk etkileşiminde ayaklarınız ve bilekleriniz içe D

oğru olması gerekenden fazla büküldüğü için düşmeler, yaralanmalar ve kas zedelenmelerine karşı “denge ve stabilite sağlayan” koşu ayakkabıları kadın modelleri tercih etmenizde fayda var.

 

c.Dışa Doğru Basış Tarzına Uygun Kadın Koşu Ayakkabıları: Bu basış tarzında da tam tersi, koşarken ayaklarınızın yan dış yüzeylerine fazlaca yük binmesi söz konusu.

En fazla “burkulma” ve “tendon yırtılması” yaşayan koşucular maalesef bu grupta.

 

Koşarken ayak bileği sürekli dışa doğru büküldüğü için koştuğunuz zemin ile ayaklarınız arasında yeterli koordinasyon elde etmek zor.

 

Eğer ağırlıklı olarak dışa doğru basan bir koşucuysanız ayaklarınızı, bilek, taban ve eklemlerinizi korumak için zeminle etkileşimi güçlendiren, koşarken attığınız her adımda “şok absorbsiyonu” (darbe emiciliği) yüksek koşu ayakkabısı modelleri seçmelisiniz.

 

Bu konuda daha ileri okumalar yapmak isterseniz şu adresi de ziyaret etmekten hoşlanabilirsiniz: https://www.asics.com/za/en-za/blog/article/what-is-pronation

 

3. Haftalık Olarak Yapacağınız Km Sayısına Göre Koşu Ayakkabıları: Koşu ayakkabıları birçok yönüyle diğer spor ayakkabılardan farklı malum.

Hem bedeni aşırı aktive etmesiyle hem koşu yaptığınız zeminle etkileşimine göre farklı modellere ve çeşitlere yönelmek gerekebiliyor.

 

Başlangıç düzeyi koşucusu ile maraton koşacak bir sporcunun tercih edeceği koşu ayakkabısı farklı.

Bu spordaki düzeyinizi ve haftalık/aylık ortalama kaç kilometre koştuğunuzu alışveriş esnasında belirtmeyi unutmayın.

Koşu Ayakkabısı Modelleri Anatomisi

 

Koşu ayakkabısı işte deyip geçenler gerçekten çok şey kaçırıyor.

Öyle ince düşünülerek hesaplanarak tasarlanmış ayakkabılar ki, koşu ayakkabılarını tıpkı bir otopsi yapar gibi incelediğinizde işin arka planındaki mühendisliğe ve tasarım zekasına hayran olmamak elde değil.

 

Gelin hep birlikte koşu ayakkabısını koşu ayakkabısı yapan teknik özelliklere ve yapıya bir göz atalım:

 

kosu ayakkabisi tabani

kosu-ayakkabisi-nasil-secilir-en-iyi-kosu-ayakkabisi

1. Koşu Ayakkabısı Dış Tabanı: Koşu ayakkabısını koşu ayakkabısı yapan en kritik parçaların başında ayakkabı tabanı geliyor.

Koşacağınız zemine göre ince lastik, sert lastik ya da kalın lastik yapılı olabilen koşu ayakkabılarının en kaliteli olanları yüksek aşınma dirençli kauçuk özelliktedir.

 

Islak zemin, kuru-sert zemin, pist nerede koşacak olursanız olun, kavrama, dayanıklılık yönlerinden tabanı güçlü ayakkabıyla bileğiniz bükülmez; sırtınız kolay kolay yere gelmez.

 

2. Koşu Ayakkabısı Orta Tabanı: Orta taban olarak anılan bölüm koşu ayakkabısının dış tabanı ile ayakkabı kutusu olarak anılan bölüm arasında kalan, ayak tabanınızı ve eklemlerinizi destekleyerek yükü dengeli dağıtmaya da yardım eden yumuşak ve süngerimsi bir malzemeden oluşan kısımdır.

Yastıklama teknolojisiyle daha uzun mesafeleri ağrısız olarak koşmanızı sağlayan kısım olarak da bilinir.

 

3. Koşu Ayakkabıları Ön Yüzü:

 

"koşu ayakkabıları"

 

Bir koşu ayakkabısındaki en yumuşak materyallerden oluşan ve ayak tarağını kavrayan bölüm koşu ayakkabısı ön yüzüdür.

Ayaklarının üst yüzeyi (ayak kemeri) yüksek olan koşucularda bu kısmın hiçbir sıkma ve ayak yüzeyine baskı yapmaması gerekir.

 

Farklı spor ayakkabısı markalarında bu bölüm bombeli ve yüksekçe ya da markaya göre daha düz yapıda olabilir.

 

Koşu ayakkabısı nasıl seçilir içeriğiyle beraber şu içeriğimi okumaktan da keyif alabilirsiniz: “Spor Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalı?”

Koşu Ayakkabısı Türleri Nelerdir?

 

Koşu ayakkabısı alışverişi için gerçekten çok fazla kriter var.

Ama bu gözünüzü korkutmasın.

Ayak yapınızı iyi tanıyarak doğru koşu ayakkabısı seçimi 1 kez yapıldığında profesyonel koşucular gibi aynı modeli yenileyerek yıllarca devam edebilirsiniz.

 

Gelelim  koşu ayakkabı çeşitleri nelerdir e.

Bir spor ekipmanları satış noktasına gittiğinizde genellikle en geniş alternatif çeşidinin “koşu ayakkabıları” kategorisinde olduğunu görürsünüz.

 

Koşu ayakkabıları gerçekten hayranlık verici birer mühendislik harikası.

Bakalım tasarımcılar, mühendisler ve pazarlama uzmanları bize ne çeşit koşu ayakkabıları tasarlamışlar:

 

1. Kapalı Alan Koşu Ayakkabıları:

 

"kapalı alan koşu ayakkabısı"

 

 

Koşu bandı üzerindeki zaman ayarlı çalışmalar, fitness çalışmaları, cardio çalışmaları ile ilgilenen ve spor salonlarında kombine program çalışmayı düşünen sporculara yönelik tasarlanmış koşu ayakkabıları bu gruptadır.

Bu grupta yer alan bir koşucuysanız zeminle teması yakınlaştırmak için “ince tabanlı koşu ayakkabıları” tercih etmeyi unutmayın.

 

 

2. Outdoor Koşu Ayakkabıları:

 

"outdoor koşu ayakkabıları"

 

 

Eğer benim için açık havada full oksijen ortamında koşmak önemli diyorsanız, salon koşularından pek de haz etmiyorsanız dağ-bayır-ıslak ve kuru toprak zemin üzerinde koşacaksanız “sert tabanlı koşu ayakkabıları” grubundaki koşu ayakkabılar sizin için.

 

Outdoor zeminlerde koşarken meydana gelen, zeminden ayak tabanlarınıza gelen darbeyi dengeleyerek ayak tabanlarınızı korumayı hedefleyen koşu ayakkabılarıyla çok rahat edersiniz.

 

Eğer spor ayakkabılar kategorisinden daha fazla içerik okumak isterseniz şu içeriğime de göz atmanızı önerebilirim: “Golf Ayakkabısı Nasıl Olmalı?İdeal Golf Ayakkabısı Özellikleri Nelerdir?”

 

3. Asfalt-Beton Zemin Koşu Ayakkabıları: Yol koşusu ayakkabısı olarak da anılan bu gruptaki koşu ayakkabıları özellikle güzel ülkemizin bozuk asfalt yapıları üzerinde kilometreleri devirirken zorlanmanızı ve sakatlanmalar yaşamanızı önler.

 

Koşu ayakkabılarının geneli kullanılan materyaller sebebiyle ortalama günlük spor ayakkabılardan daha ağırken, yol koşusu ayakkabıları en esnek ve en hafif koşu ayakkabıları arasındadır.

 

Ez cümle koşu ayakkabısı nasıl seçilir sorusunun tek cümlelik kısa bir cevabı yok.

Sporda da yaşamda da farkı yaratanın hep detaylarda saklı olduğuna ve zoru seçmenin hep kazandırdığına inanan biriyim ben.

Koşu Ayakkabısı Ömrü Ne Kadar? Ne Zaman Yenilenmeli?

 

Spor ayakkabılar kategorisinin amirali diyebileceğimiz koşu ayakkabıları çok hassas ve detaylı tasarlanıyor.

Ayak anatominiz, aerodinamik koşullar, koşu stiliniz, koştuğunuz zemin gibi onlarca farklı ölçüte göre tasarlanan koşu ayakkabıları belirli bir periyotta yenilenmek durumunda.

 

Aksi halde koşu ayakkabısı tabanındaki koşuya özel dişliler ve oluklar zayıflıyor, kalın tabanlı modellerde lastik incelmesi yaşanıyor.

Yastıklama ve ayağı destekleme özelliği yok oluyor.

O ayakkabı artık “koşu ayakkabısı” olma özelliğini yitiriyor.

 

 

Koşu ayakkabısı nasıl seçilir kısmını atlattıysak şimdi sıra geldi ne sıklıkla bu ayakkabıyı yenileyeceğimize…

 

Koşu ayakkabısı ömrü ne kadar acaba diyenleriniz için bu ayakkabının dıştan yıpranma belirtileri göstermediğini, zaman ve koşulan zeminin bu ayakkabıyı dıştan yepyeni gözükse bile yıpratarak işlevsizleştirdiğini söyleyebilirim.

 

Koşma stiliniz, beden ağırlığınız, kas kütleniz varsa ayaklarınızın özel bir durumu (veya rahatsızlığı), haftalık koştuğunuz kilometre sayısı…

Hepsi koşu ayakkabınızın yıpranma derecesini ve zamanını etkiliyor.

Ancak dünyada bu konuda yapılan testler sonucunda koşu ayakkabıları yenileme döneminin ortalama olarak her 700 kilometrede geldiğini ortaya koyuyor.

 

Bu da çok profesyonel olmayan başlangıç seviyesi koşucular ve orta seviye koşucular için yaklaşık her 5 ayda 1 koşu ayakkabılarının yenilenmesi anlamına geliyor.

 

Eğer bütçe anlamında görece rahatsanız, eşdeğer özelliklerde 2 koşu ayakkabısı satın alarak hafta içinde dönüşümlü kullandığınızda 700 kilometrelik yenileme zamanını uzatabilir ve daha konforlu şekilde sporunuzu yapabilirsiniz.

 

ŞU İÇERİĞİ DE SEVEBİLİRSİNİZ 👉👉👉 Tenis Ayakkabısı Kadın Modelleri Markaları Özellikleri

 

En İyi Koşu Ayakkabısı 2022 Modeli Hangisi?

 

"en iyi koşu ayakkabıları"

 

 

Çoğu zaman tanınmış, derece ve kupalara sahip profesyonel koşucularla yapılan röportajlarda koşu ayakkabısı tavsiyesi istenir.

O yılın en başarılı koşucusunun giydiği koşu ayakkabısı satış rekoru kırar.

 

Ben bu fikre pek sıcak bakamıyorum açıkçası.

Çünkü koşu ayakkabıları teknik özellikleri, koşucunun koşu sıklığı-takvimi, koşu yapacak kişinin ayaklarının yapısı, boy-kilo durumu tamamen farklı.

 

Bu nedenle bana koşu ayakkabısı nasıl seçilir sorusundan hemen sonra Aslı “En iyi koşu ayakkabısı hangisi?” diye soran herkese:

 

“Ayak anatominize, koşuculuktaki düzeyinize, koşacağınız zemine, açık alan veya kapalı alanda koşacak olmanıza göre, yani “sizin ihtiyacınıza göre” en iyi koşu ayakkabısı daima değişir.” cevabını vermeyi seçiyorum.

 

Eğer piyasada koşu ayakkabısı olarak satılan klasik modellerin dışında alternatiflere yönelmeyi seven sıra dışı bir kişiliğiniz varsa stilettolarınızla maraton bile koşabilirsiniz 😲😳😎😉

 

Olmamış şey değil:) Bakın hemen şurada👉👉👉👉“Runatolia 2019 Kadınları Topuklu Ayakkabı İle Koşturdu”

En Sık Görülen 5 Koşu Ayakkabısı Seçme Hatası

 

1. Renge-görüntüye göre koşu ayakkabısı seçmek
2. Fiyat hassasiyeti sebebiyle “en uygun olanı seçmek” isterken düşük kalite bir koşu ayakkabısıyla yaralanma riski almak
3. Ünlü atletlerin koşu ayakkabısı modelini hiç incelemeden ve uygunluğundan emin olmadan ezbere şekilde satın almak
4. Koşu ayakkabısını koşu çorabıyla denemeden satın almak.
5. Koşu ayakkabısı numarasını koşarken ayakların çok şiştiğini dikkate almadan seçmek.
6.Sabah koşusu yapmak üzere koşu ayakkabısı alışverişini sabah saatlerinde ayak ödemsizken yapmak ve muhtemelen yarım numara küçük satın almak.
7. Koşu anatomisine uygun olmayan günlük bir spor ayakkabı satın alarak o ayakkabıyla koşuya çıkmak.

8. Koşu ayakkabı numaralarının HER MARKADA değiştiğini dikkate almadan ve ayakkabıyı o markada denemeden satın almak.

 

Bu içerikte koşu ayakkabısı nasıl seçilir,

koşu ayakkabısı özellikleri, en iyi koşu ayakkabısı hangisi,

koşu ayakkabısı modelleri ve anatomisi nedir nasıldır gibi sorulara cevaplar sunmaya çalıştım.

 

Umarım koşu ayakkabısı alışverişinize minik de olsa bir kolaylık sağlayabilirim.

Bir de yeni yıl koşu yapma hedefiniz varsa bir an önce başlamanız için de bir vesile olabilirim.🏃‍♀️🏃‍♀️🏃‍♀️👌😉

 

Bu içeriği yararlı bulduysanız sosyal medya mecralarında paylaşarak potansiyel koşuculara ulaşmasına destek verebilirsiniz.

Yorumlarda ise alıp memnun kaldığınız/kalmadığınız koşu ayakkabısı modelleri varsa belirtirseniz hepimiz faydalanır ve alışverişlerimizde dikkate alırız.

 

Shoepera içeriklerini yararlı veya keyifli buluyorsanız Shoepera’yı şuraları tıktıklayarak 👉👉👉  Instagram , Youtube , Twitter ve Pinterest de  takibe almayı unutmayın lütfen.

 

Bana şuradaki👉👉👉👉İletişim sayfasından da Shoepera’da görmek istediğiniz ayakkabı içeriklerini iletebilirsiniz.

 

Hepsini tek tek okuyup içerik planına aldığımdan emin olabilirsiniz.👌🤞😉

 

Bir sonraki içerikte görüşene dek haftalık koşma hedefinizi bir an önce yaşama geçirmenizi,

hedefinize en uygun ve en sevdiğiniz koşu ayakkabısı ile kilometreler devirmenizi,

bana da koşu selfielerinizi göndermenizi diliyorum.👟👟👟👟👟🏃‍♀️🏃‍♀️🏃‍♀️🏃‍♀️🏃‍♀️🏃‍♀️

 

“Ayakkabı Ruhun Arabasıdır”

Sevdiklerinle Paylaş:

Yorumlar

  1. Cavanşir
  2. Ahmet Öz

Yorumunu Paylaş