Mor Ayakkabı Neyle Giyilir?

Ad Blocker Kullanıyorsunuz Galiba:)

Shoepera.com'a hoş geldiniz.Ad Blockerınızı shoepera.com için devre dışı bırakarak sitemde gezintinize hemen başlayabilirsiniz.Anlayışınız ve desteğiniz için şimdiden çok teşekkürler.

Sevdiklerinle Paylaş:

Henüz yılın yarısındayken doya doya faydalanmamızı istediğim şahane bir trendi SHOEPERA’da anmadan geçmeyelim: Mor Ayakkabı.

Modadan ev tekstiline tüm piyasaların dikkatle takip ettiği Pantone Renk Enstitüsü 2018’in rengini “ultraviyole” olarak belirlemişti.

Gerisi malumunuz: Mor arabalar, mor blenderlar, mor stor perdeler, mor gece elbiseleri ocak ayından bu yana havada uçuşuyor.

 

Ne yana dönsek ultraviyole ile sarıp sarmalanıyoruz.

Elbette ayakkabı tasarımcıları da bu akıma kayıtsız kalmadılar ve en sevdiğim renklerden morla ayakkabılara hayat verdiler bu yıl.

Hem mor ayakkabı neleri simgeliyor beraber konuşalım hem de mor ayakkabı neyle giyilir, gardrobumuza mor ayakkabı kombinleri için neler ekleyebilirize bakalım bakalım. 👇

 

Yılın Rengi Mor ve Mor Ayakkabı Simgeselliği

 

mor renk

yilin-rengi-mor

Trend rengi belirlerken ser verip sır vermeyen Pantone Renk Enstitüsü 2018’in renginin ultraviyole olduğunu duyururken morun hayalgücü, yaratıcılık ve özgünlük çağrışımları sebebiyle seçildiğini açıklamıştı.

 

Geçmişte ortalığı kasıp kavuran meşhur “Mor İnek” reklam kampanyasını eminim hepiniz anımsıyorsunuzdur.

Bir de “Bulutlar mor olmaz , git bunu baştan çiz.” diyen bir kreş öğretmenimiz yansımıştı basına.

Mor daima renk kartelasının çarpıcı, sofistike, biraz çılgın ve “geleneksel olmayan” çocuğu gibiydi.

 

İş görüşmelerinde (kreatif bir pozisyonda değilseniz) “Aman ha mordan kaçının; giymeyin.” denen ve fazla çarpıcı oluşuyla tutucu sektörlerde istenmeyen mor rengin makus talihi yılın rengi seçilmesiyle bu yıl kırıldı neyse ki.

Ocak-şubat aylarından bu yana klasik sektörlerde çalışan beyaz yakalı kadınlarda da görmeye başladığımız mor aksesuarlar grilerin, fümelerin, siyahların “klasikliğini” kırıyor.

 

mor-aksesuarlar

mor-objeler

Hayalle gerçekliği yan yana getiren, gerçeküstünün gerçeğe baskın olabileceğini empoze eden şu postmodernist zamanlara mordan daha uygun renk düşünemiyorum.

Mor, renk uzmanları ve bazı psikologlar tarafından sanatsallığı, ruhsallığı temsil eden bir renk olarak tanımlanıyor.

Ayrıca Kıta Avrupası tarihinde mor renk aristokrasinin, soyluluğun, asil kan sahibi olmanın rengi olarak anılıyordu.

 

Kimi krallar mor renk giysi ve aksesuarları sadece hanedan üyelerinin kullanabileceğini duyurmuş ve halkın mor renk giymesini aristokrasiye özenme olarak yorumlayıp yasaklamışlardır.

 

mor renk görseli

mor-renk-yilin-rengi-2018

Günümüzde ise mor bazı mistik ekoller tarafından lüksün, ihtişamın ve paranın rengi olarak tanımlanıyor ve ev dekorasyonunda lila tonlarından koyu ultraviyoleye varan çok geniş bir skalada yaygın olarak kullanılıyor.

Feng Shui yaklaşımında da mor renge büyük önem veriliyor.

 Özellikle yatak odası dekorasyonunda, oturma odasında mor objeler bulundurulması salık veriliyor.

 

Kırmızı ile mavinin karışımıyla elde edilen mor, bana hep bir sentezi, dengeyi çağrıştırır.

Kırmızının yakıcılığını mavinin serin dinginliğiyle birleştiren mor, sanki üzerimizde taşıdığımızda bizi dengeliyor ve güçlendiriyor.

Hayal gücü, asalet, ihtişam, güç, sanatsallık gibi çağrışımları olan mor rengi yılın rengi seçmekte Pantone Renk Enstitüsü haksız diyebilir miyiz?😎💖

Mor Ayakkabı Neyle Giyilir?

 

"mor ayakkabı"

 

Ah ah neyle giyilmez ki?

Spor ayakkabılarınızdan stilettolarınıza, babetlerinizden sandaletlerinize her bir formuyla mor ayakkabı neyle giyilir diyenler için alternatif bol:

 

 

  • Çarpıcı bir hardal rengi tek parça elbiseyle,
  • Masum ve dingin pudra pembesi ya da ekru bir takımı leylak bir süet ayakkabıyla kombinleyerek,
  • Sıkıcı bulduğunuz klasik gri eşofmanlarınızı mor koşu ayakkabıları ile hareketlendirerek,
  • Nil yeşili bir abiye elbiseyi mor dolgu topuk ayakkabılarla tamamlayarak,
  • Gök mavi şortlu bir kombini leylak veya ultraviyole alçak topuk stilettolar ile  giyerek,
  • Sonbaharda camel (deve tüyü) rengi bir trençkotu mor bootielerle canlandırarak,
  • Yazın son demlerini yaşayıp sonbaharı karşılamaya hazırlandığınız özel bir akşamda  leylak, ultraviyole veya koyu mor gece elbiseleri ile mor ince bantlı topuklu ayakkabı modellerini ton sür ton kullanarak,
  • Varlığını bile unuttuğunuz taş yıkama bir jeani keyfinizce kesip biçip basit bir pony tail ve mor süet topuklu ayakkabı seçenekleri ile yorumlayarak ya da mor dolgu topuk ayakkabı modelleri seçerek bambaşka bir havaya dakikalar içinde bürünebilirsiniz.
  • Mor ayakkabı kombinleri denince hayal gücünün rengi moru neyle nasıl yorumlayacağınız tamamen size kalmış😉👍

Star Parçanız Mor Ayakkabı ile 5 dakikada Çabasız Şıklık

 

mor topuklu ayakkabı

mor-ayakkabi-modelleri

Çabasız şıklık ve dakikada çarpıcılığı yakalamak için her kadının sadece bu yıl değil, her dönemde ayakkabılığında mor ayakkabıları olması gerektiğine çok inanıyorum.

Hazır bu yılın rengi mor iken neden lila bir babet ya da ultraviyole bir stilettoyla kraliçelerin tercihi morun cazibesini taşımayasınız?

 

Mor ayakkabı topuklu modelleri kadar spor alternatifler de çekicilikte hayli iddialı.

Dar vakitlerde hazırlanma telaşını sade tek parça dizüstü bir kokteyl elbisesi ve bir çift mor ayakkabı sihriyle şipşak bertaraf edebilirsiniz.

 

Yılın rengi olduğu için o kadar çok alternatifiniz var ki, seçim yapmak yerine her birinden birer çift almak isteyebilirsiniz:

Mor klasik topuklu ayakkabılar, mor stiletto seçenekleri, mor az topuklu babet modelleri, mor yüksek tabanlı spor ayakkabı kadın modelleri 2018 koleksiyonları derken eve 10 kutu ayakkabıyla dönmemek için şu yazımı da okumak isteyebilirsiniz: “Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılır?

 

Mor ayakkabı neyle giyilir sizce, mor ayakkabılarınızı sizler nelerle kombinliyorsunuz aşağıda yorumlar kısmında paylaşırsanız mutlu olurum. 2019 yılın rengi tahminlerini bırakmak isteyenlerinizi de yine aşağıda yorumlar kısmında bekliyorum.😋

 

(Dipnot: Geçen üç yılın renkleri yeşil, rose quartz (pudra pembesi) ve serenity (gök mavi) ile marsalaydı.👌 )

 

2019’un renginin resmi olarak duyurulmasına daha aylar varken henüz almadıysanız mor ayakkabı seçiminizi hemen yapın; asaletin, ihtişamın, lüksün ve yaratıcılığın rengiyle her gün 10.000 mutlu adım atmayı unutmayın .👏👏👏👏👏🎵🎶🎶🎶🎵🎵🎵

 

Mor ayakkabı kombin tüyolarınızı yorumlar kısmında lütfen gönderin bana; bu içeriği sevdiyseniz sosyal medyada paylaşırsanız da çok mutlu olurum.

 

Ayakkabı Ruhun Arabasıdır.” 

Sevdiklerinle Paylaş:

Yorumlar

  1. Hasan

Yorumunu Paylaş