Rus YouTuberdan Trend Alarmı: Yalın Ayakla Metro Selfiesi

Ad Blocker Kullanıyorsunuz Galiba:)

Shoepera.com'a hoş geldiniz.Ad Blockerınızı shoepera.com için devre dışı bırakarak sitemde gezintinize hemen başlayabilirsiniz.Anlayışınız ve desteğiniz için şimdiden çok teşekkürler.

Sevdiklerinle Paylaş:

Merhaba Sevgili Shoepera’lılar,

Bugün ayakkabı gündemine sıra dışı bir haberle uyandık.

Rusya’nın tanınmış YouTuberları’ndan Polina Smerch’in takipçi kitlesine yaptığı enteresan davet inanılmaz sayıda Rus kadın tarafından kabul gördü.

 

Kadınlara özellikle şu YouTube ve Instagram çılgınlığı çağında yapılan baskılar öylesine arttı ki, kadınlar cephesinden isyan bayrağı çekildi anlaşılan.

 

Her gün tüm iletişim kanallarından zayıf ol, fit ol, kadınsı ol, saçın parlak olsun, dişlerin bembeyaz olsun, cildin pürüzsüz olsun, tarz giyin, spor yap, su iç, burnunu yaptır, dudağını şişirt, belini incelt, kariyer yap, doğum yap ama hemen 50 kiloya in, cildin beyaz olsun, saçını boyat, az yemek ye, topuklu giy ve benzeri on binlerce mesaj veriliyor ve görünen o ki kadınlar artık bu kadarına “dur” demeye karar verdi.

 

Bakalım Rus kadınların beklenmedik isyanı nelere yol açmış, merak ediyorsanız yazımı okumaya devam edin…

 

Rus YouTuberdan Trend Alarmı: Yalın Ayakla Metro Selfiesi 

rusya-ciplak-ayakli-kadinlar

Güzellikleri tüm dünyaca kabul edilen Rus kadınlar çılgın Rus YouTuber Polina Smerch’in çağrısına karşılık verince Rusya karışmış resmen:)

 

Ünlü YouTuber kadınların üzerindeki baskıyı azaltmak için günde birkaç saatliğine de olsa ayakkabılardan kurtulmayı teklif etmiş takipçilerine.

Uygulaması da kolay olsun diye etkinliği metro istasyonlarından başlatmış.

 

Bu sıra dışı daveti duyan on binlerce Rus kadın olanca güzellikleri ve kararlılıklarıyla Rus metro istasyonlarına yalın ayak gelmesinler mi??😲😲

 

 

Metrodakilerin meraklı bakışları altında hiç istiflerini bozmayan yalın ayaklı Rus kadınlar, Polina’nın etkinliğine katıldıklarını da göstermek için çeşitli hashtaglerle Rus metrolarında yüz binlerce selfie çekmişler.

 

Rus Yetkililer Panikte: Yalın Ayaklılar Vazgeçmiyor

rusya-yalin-ayakli-kadinlar-metro-selfie

 

Yalın ayaklı Rus kadınlar metrolarda ilk görüldüğünde birkaç kadının kendi arasındaki eğlencesi sanılmış ve üzerinde durulmamış.

 

Gel gelelim günler geçtikçe bu atraksiyonel trend yok olmak şöyle dursun giderek katılanların sayısı öylesine artmış ki, Rus hükümet ve belediye yetkilileri ne yapacaklarını şaşırmışlar. 🤩😆

 

Önce trende katılan kadınları bireysel olarak uyarmışlar ama kadınlar bana mısın dememiş.

 

Sonra gruplar halinde metrolara yalın ayak binmeye başlamışlar ki.

Rus yetkililer bu aşamada artık metro anonsları yapmaya  başlamışlar ve kadınları ayakkabılarını giymeye davet etmişler.

 

Yine sonuç yok.

Metroda yalın ayakla selfie çekmeye devam😆😎

 

Bakmışlar olacak gibi değil, tanınmış Rus doktor ve halk sağlığı uzmanlarını tvlere çıkarttırmışlar, videolar çektirmişler.

 

Yalın ayakla metroya binmenin çok sayıda mikrop, virüs ve bakteri almak demek olduğunu, şehir yaşamında çıplak ayakla gezmenin hastalıklara davetiye çıkarmak anlamına geldiğini yayınlarda vurgulatmışlar.

Nafile.

Trend artık neredeyse bir eyleme dönüşmüş.  Yakın zamanda biteceğe pek benzemiyor. 😉✌

 

👉YouTuberları, bloggerları küçümseyenler, meslek değil bunlar diyenler dünyanın gerçeklerini okuyamayanlardır.

Sonra tüm yetkililerini devreye sokar, uzmanlar çıkartır ama 1 YouTuber’ın yarattığı farkındalık dalgasıyla başa çıkamazlar işte böyle. 💪

Yalın ayaklıların tam aksi yönde bir diğer ayakkabı çılgınlığını okumak için şu yazıma uğramanızı öneririm: “Lady Gaga Ayakkabıları ve Düşündürdükleri” 

Sosyal Medya Güzellik ve Bakımlılık Faşizmi Mi Yaratıyor?

 

Kapitalizm varlığını sürdürmek için özellikle kadınlara ve çocuklara yönelik çalışır.

Bir hanedeki tüm tüketim araç ve nesnelerini kimse itiraf etmese de KADIN seçer.

 

Nereden ev alınacak, çocuk hangi mamayı tüketecek, tatil nerede yapılacak, o sezon neler giyilecek, çocuk hangi okula gidecek, yazlık alınsın  gibi yüzlerce ekonomik karar kadının pusulasına bağlıdır.

 

Kapitalizm de bunu bilir ve deterjandan fondötene, okul reklamından havuzlu villa tanıtımına pazarlama programları hedef kitle kadın olacak şekilde dizayn edilir.

 

Ama karar mercii olan kadınlar aynı zamanda kapitalizm tarafından özellikle son 10 yıldır sosyal medya tarafından artan şekilde nesneleştiriliyor. 

 

  • Yukarıda saydığım türden baskılar,
  • cinsiyet rollerinin hem aşırı vurgulanması hem de eşitlik beklenmesi gibi çelişkiler,
  • kadınlardan hem modern hem geleneksel olmalarının aynı anda istenmesi,
  • sevgilim eşim çok güzel olsun ama yemek de yapsın,
  • çocuk da doğursun makam sahibi olup eve para da getirsin,
  • doktoralı bile olsa önemli değil ama tipi çok kadınsı olsun gibi üstü örtülü talepler,
  • tüm bunlara karşılık erkeklerin sadece çalışmasının yeterli kabul edilmesi ve başkaca “hiçbir konuda bir gelişme göstermeseler de olur” şeklindeki çifte standart dünya kadınlarını çok bunalttı. 

 

Kadın Şöyle Olmalı Söylemlerinin Kaçınılmaz Sonucu

 

Son yıllarda farklı ülkelerde benzer trendler göze çarpıyor:

Epilasyon yaptırmayı reddetmek, düzenli spora gitmeyi kabul etmemek, bedeni kendi natürel haline bırakmak, sütyen ve benzeri dantel, polyester ağırlıklı tekstil ürünlerini giymeyi şiddetle reddetmek, beden olumlama ve kilo vermeyi reddetmek gibi akımlar gitgide artıyor ve hepsi birlikte milyonlarca kadının katıldığı bir örtülü isyana dönüşüyor.

 

Erkekler sadece işe giderken kadınların “nasıl olması, ne yapması, nasıl gözükmesi” gerektiğinin sürekli empoze edilmesi bu defa da ayakkabı giymeyi reddetmeyle sonuçlanmış Rusya’da.

 

Bunca kadının sağlık risklerini bile göze alarak doğal yürüyüşe, yalın ayaklılığa, beden tüylerini aldırmamaya, sütyen kullanmamaya başlaması kapitalizm için alarm zilleri çalıyor ve güzellik, bakımlılık faşizmine kırmızı kart gösteriliyor demek bana göre.

 

👉Kadın nesneleşmeyi kabul etmeyerek, kendini nasıl seviyorsa öyle yaşadığında dünya çok daha güzel bir yerdir. Şu da burada dursun: Kadınlar tüketmeyi kesti mi, yaşam durur, ekonomi durur, toplum durur. 

 

👉Güzellik, kadınsılık, zarafet, giyim kuşam, ayakkabılar, parfümler, kuaförler, spor salonları evet hepsi içimizi açar; yerine göre çok hoştur ama sadece biz istediğimizde, içimizden geldiğinde.

 

Kadın şöyle böyle olmalı söylemlerine girenler günün birinde emsali görülmemiş trendlerin seyircisi olabilirler, benden söylemesi 😎😉

 

Bugün bu çok sıra dışı Rus YouTuberdan Trend Alarmı: Yalın Ayakla Metro Selfiesi konusuna göz attık beraberce.

 

Ne diyorsunuz bu yalın ayakla metro seyahati trendine?

Dünyanın en güzelleri diye anılan Rus kadınlar artık ayakkabılarından vazgeçtiklerine göre, bu durum kadınlarla ilgili başka değişimlerin habercisi olabilir mi?

 

Kadınsılık, çok yönlülük, güzellik-bakımlılık baskısından kurtulmada kadınları özgürleştirici başkaca neler düşünebilir, neler yapabiliriz? Bu veya benzer bir trend bizde tutar mıydı, ne dersiniz?

Görüşlerinizi yorumlarda okumayı merakla bekleyeceğim. ☺😉

“Ayakkabı Ruhun Arabasıdır”

Görseller Kaynak: HURRIYET

Sevdiklerinle Paylaş:

Yorumlar

  1. barış
  2. Ayşe Mermerci

Yorumunu Paylaş