Shoepera İçerikleri Muhafazakar Moda Dergisi Editörü Tarafından Çalındı

Ad Blocker Kullanıyorsunuz Galiba:)

Shoepera.com'a hoş geldiniz.Ad Blockerınızı shoepera.com için devre dışı bırakarak sitemde gezintinize hemen başlayabilirsiniz.Anlayışınız ve desteğiniz için şimdiden çok teşekkürler.

Sevdiklerinle Paylaş:

Merhaba Sevgili Shoepera’lılar,

Temmuz 2019’un ikinci yarısında çok çirkin ve aşağılık bir içerik hırsızlığı olayıyla karşı karşıya kaldık. Biz diye çoğul konuşmamın sebebi Shoepera’nın klasik bir blog olmayıp çok sayıda ülkede şahsıma tescilli bir şirket ve bir marka oluşundandır.

Bu sebeple Shoepera namına çalışan ve interneti her 48 saatte bir tarayan bir ekip olduğu gibi, Shoepera’nın marka haklarını korumaktan sorumlu bir hukuk kadrosu da var. Kendim de stratejik pazarlama ve marka yönetimi dalında 15. meslek yılının içinde bulunan uluslararası tescilli bir bilirkişiyim.

İşte haysiyet yoksunu bir zavallı tarafından bu gerçekler bilinmeden, şark kurnazlığı ve soysuzlukla Shoepera’ya ait makaleler çalınmıştır. Gelin nedir, ne değildir, kimdir bu yüzü kızarmayan soysuz hırsız birlikte bakalım duruma ve başınıza gelirse neler yapabileceklerinize…

İçerik Hırsızlığı Nedir? Kapsamı ve İçerik Üreticileri İçin Aksiyon Planı 

"icerik-hirsizligi"

İnternetin yaygınlık kazanmasıyla birlikte bir entelektüel alt yapısı, düzgün cümle kurma bilgisi dahi olmayan yüz binlerce insan tüm dünyada web ortamına giriş yaptı.

Kendi aklı, zekası, vasfı, yeteneği, birikimi olmayan bir takım insanlar entelektüel üretimi olan blogger ve YouTuberların, fotoğraf sanatçılarının, köşe yazarlarının ürettikleri üzerinden yasa dışı ve haksız kazanç elde etmelere başladılar.

Ülkemiz gerilemekte olan ülkeler arasında yer aldığından, A.B.D. ve Avrupa’da geçerli dijital hırsızlıklara yönelik hapis ve yüklü para cezaları ülkemizde henüz yeni yeni uygulanmaya başladı.

Bkz. Ünlü YouTuber “Deli Mi Ne?” kanalının sahibi, kendisinin içeriklerini izinsiz yayınlayan ülkemizin en ünlü ve en büyük tv kanallarından birinden hukuk mücadelesiyle tamı tamına 1 milyon 434 bin TL (içerik hırsızlığı+maddi+manevi zararların bedeli olarak) tazminat kazanmıştır. 👌👍👌💪💪💪💪💪💪💪💪

İçerik hırsızlığı nedir, içerikler çalınırsa ne yapmak gerekli konularında bloggerlar ve YouTuberlar kendi mücadelelerini yalnız başlarına veriyorlar alt yapı eksiklikleri nedeniyle. Ama bu tazminat davası bu konuda bir içtihat oluşmasının da önünü açtı emsal dava olarak.

İçerik hırsızlığı sadece metin ve videoların copy-paste yapılması, aynen alınarak yayınlanması anlamına gelmiyor. “Spinleme” olarak da tanınan, internet ortamındaki içeriklerin kişinin kendisine aitmiş gibi, hiçbir atıf yapmadan, orijinal kaynağı göstermeden orijinal içeriğin bazı kısımlarını kısmen değiştirmek, içeriği maddeleyerek atıf yapmadan özetlemek de yasa önünde birebir içerik hırsızlığı suçu kapsamındadır. 

Bu durumda hırsızlığı yapanın orijinal sitede hangi tarihte ne kadar gezinti yaptığı, ilk içeriği kimin yayınladığı, orijinal içerikle çalıntı içeriğin algoritmik metin incelemesi yapılarak hırsızlık kolayca tespit edilebiliyor.

Ben Shoepera için de bu prosedürü uygulattım. Siz de içerikleriniz çalınırsa yılmayın; uğraşın, bedelini ödetin. Emeklerinize, uykusuz gecelerinize, ürünlerinize göz koymuş hırsızlara “pabucun pahalı” olduğunu gösterin 💪👌👍

İçerik Hırsızlığı Karşısında İçerik Üreticileri Neler Yapabilir? 

Biliyorum ki, Shoepera’nın içeriklerini kendini çok zeki sanıp sinsice çalan o haysiyet yoksunu hırsız editör gibi birçokları var. Ama içerik hırsızlığı yaygınlaştıkça ve emsal davalar sonuçlandıkça hapis ve tazminat davalarında içerik üreticilerinin mağduriyetleri giderilmeye başlandı.👌👍

Bloggerlar, YouTuberlar, fotoğraf sanatçıları, romancılar, köşe yazarları ve üniversite tez yazarları artık çekinmeden haklarını arayabiliyor ve hiç utanması olmayan bu aşağılık hırsızları mahkum ettiriyor.

📢  Aksiyon planına gelirsek, herhangi bir alanda içerik üretiyorsanız ve içerikleriniz çalındıysa (aynen, kısmen veya spinleme yoluyla), çalıntı içeriğin yayınlandığı mecrada Adsense gibi çeşitli şekillerde reklam gelirleri elde ediliyorsa bu gelirlerin tamamını tıpkı “Deli Mi Ne?” YouTube kanalının sahibinin yaptığı gibi mahkemede tarafınıza ödenmesini sağlayabilir, site, YouTube kanalı veya tv kanalının kapattırılmasına kadar ileri gidebilirsiniz.

Telif hakkı davasının yanı sıra, maddi tazminat + manevi tazminat davalarını da ayrıca açabilir veya bu davaları birleştirebilirsiniz. 

 📢 İçeriklerinizi üretir üretmez “dijital noterlerde” içeriklerinizi kayıt altına aldırabilir; Shoepera’da yaptığımız gibi “zaman damgası” korumasıyla haysiyetsiz hırsızlara karşı gardınızı alabilirsiniz.

📢Blog danışmanlığı yapan ve kaliteli içerikleriyle tanınan Timur Demir içerik hırsızlığı konusunda yapılabilecekleri, kendinizi ne şekillerde koruyabileceğinizi şu makalesinde çok kapsamlı şekilde özetlemiş : “İçerik Hısızlığı-Yasal İşlemler-ve -Alınacak Önlemler” Her içerik üreticisinin mutlaka okumasını hararetle tavsiye ediyorum. 👍👌✔

Uzlaşı sağlayamaz ve mahkemelik olursanız haklarınızı ararken “Deli Mi Ne?” adlı YouTube kanalı sahibinin davasını da emsal dava olarak gösterebilirsiniz. Kanalında “Tazminat Davasını Kazandım” başlıklı videosunda tüm süreci detaylı anlatıyor.

Shoeperanın İçeriklerini Çalan Kim?

Gelelim bu bayağı hareketi yapmaktan utanmayan,yüzü kızarmadan içerik hırsızlığı yapanın kim ve hangi medya mecrası olduğuna. Bu büyük bir muhafazakar kadın dergisinin web portalıdır. Bu web portalının editör/editörleri sitenin girişine “muhafazakar moda sitesi” olduklarını kendileri yazmışlar. Ama demek ki, kendilerinin “muhafazakar” değerlerinin arasında başkasına ait olan beğenilen bir şeyi çalıp kendine mal etmek, alenen HIRSIZLIK YAPMAK da bir erdem kabul ediliyor bu muhafazakar dergi grubunca.

Çaldıkları içerikler için Shoepera’da hangi tarihlerde hangi içeriklerde gezinti yaptıkları dahi bilirkişi marifetiyle tespit edilmiş olup kayıt altına alınmıştır.

Gerçek muhafazakarlık, öncelikle başkasının malına, canına, sahip olduklarına göz dikmemekle başlar. Sitenin tabelasına “biz muhafazakarız” yazmakla muhafazakar ve saygıya layık olunmuyor.

Ülkemizde muhafazakarlık gibi kıymetli bir “ahlaki değer” in hırsızlıklara alet edilip kullanışlı bir kılıf haline getirildiğini izlemek bu soysuz ve utanması arlanması olmayan, aileleri tarafından kendilerine hiçbir ahlaki nosyon verilmemiş insan müsveddeleri açısından çok üzücü, hazin.

Shoepera’daki beğendikleri içerikleri haysiyet sahibi bir insan gibi bir e-mail yazarak izin isteseler, kaynak gösterseler rahatlıkla kullanabilirlerdi.

Bunu yapan herkese izin verdim şimdiye dek. Bana e-mail ve 5 farklı sosyal medya mecrasından her an ulaşmak saniyelik iş. Ama bunu tercih etmeyip sinsice içerik hırsızlığı yapmaya “muhafazakar bir kadın portalı” olarak tenezzül edecek kadar düşmüşler yazık ki.

Bu pespaye hırsızlığı yapanlara şu içeriğimi de okumalarını salık veriyorum; kendilerine bir faydam daha dokunsun: 👉👉👉“Başkasının Pabucuyla Maraton Koşulmaz.” 

Shoepera İçeriklerini Çalanlara Ne Olacak?

Bu muhafazakar moda portalı kendilerine yazılı olarak bildirdiğimiz süre dahilinde çaldıkları içerikleri kaldırmayıp yayına devam etmektedirler.

Böylece herhangi bir iyi niyet sahibi olmadıkları da kayıtlara geçtiğinden, yasal açıdan kendileriyle uzlaşma olasılığımız kalmadığını, mahkemelik konumda olduğumuzu da tüm okurlarımla üzülerek paylaşıyorum.

Mahkeme sürecine girdiğimiz için de şimdilik kendilerinin marka ismini telaffuz etmiyorum. Dikkatli gözler zaten anlamış hangi dergi ve hangi portal olduğunu.

Derginin yönetim kurulu ve tüm tüzel kişiliği de yasa önünde sorumlu konumdadır. Artık süreci izleyip göreceğiz.

Sizler ne diyorsunuz içerik hırsızlığı konusuna? Başınıza geldi mi?

Geldiyse ne yönde hareket ettiniz ve ne sonuçlar aldınız? Yorumlarda paylaşırsanız bu kritik konuyu hep beraber irdeleyebiliriz. 

Bu yazıda tüm gerçek muhafazakarları ve etik çalışan içerik üreticilerini tenzih ediyorum ve bu tür bir konuyu Shoepera’da yazmak zorunda kaldığım için de ülkem ve hırsızlığı kendine tabela yapmış herkes adına utanç duyuyorum.

Her zamanki gibi keyifli içeriklerde buluşmak dileğiyle..

“Ayakkabı Ruhun Arabasıdır” 

Sevdiklerinle Paylaş:

Yorumlar

  1. İbrahim Erdoğan

Yorumunu Paylaş