Shoepera İçerikleri Muhafazakar Moda Dergisi Editörü Tarafından Çalındı

Sevdiklerinle Paylaş:

Merhaba Sevgili Shoepera’lılar,

Temmuz 2019’un ikinci yarısında çok çirkin ve aşağılık bir içerik hırsızlığı olayıyla karşı karşıya kaldık. Biz diye çoğul konuşmamın sebebi Shoepera’nın klasik bir blog olmayıp çok sayıda ülkede şahsıma tescilli bir şirket ve bir marka oluşundandır. Bu sebeple Shoepera namına çalışan ve interneti her 48 saatte bir tarayan bir ekip olduğu gibi, Shoepera’nın marka haklarını korumaktan sorumlu bir hukuk kadrosu da var. Kendim de stratejik pazarlama ve marka yönetimi dalında 15. meslek yılının içinde bulunan uluslararası tescilli bir bilirkişiyim.

İşte haysiyet yoksunu bir zavallı tarafından bu gerçekler bilinmeden, şark kurnazlığı ve soysuzlukla Shoepera’ya ait makaleler çalınmıştır. Gelin nedir, ne değildir, kimdir bu yüzü kızarmayan soysuz hırsız birlikte bakalım duruma ve başınıza gelirse neler yapabileceklerinize…

İçerik Hırsızlığı Nedir? Kapsamı ve İçerik Üreticileri İçin Aksiyon Planı 

icerik-hirsizligi-nedir

İnternetin yaygınlık kazanmasıyla birlikte bir entelektüel alt yapısı, düzgün cümle kurma bilgisi dahi olmayan yüz binlerce insan tüm dünyada web ortamına giriş yaptı. Kendi aklı, zekası, vasfı, yeteneği, birikimi olmayan bir takım insanlar entelektüel üretimi olan blogger ve YouTuberların, fotoğraf sanatçılarının, köşe yazarlarının ürettikleri üzerinden yasa dışı ve haksız kazanç elde etmelere başladılar.

Ülkemiz gerilemekte olan ülkeler arasında yer aldığından, A.B.D. ve Avrupa’da geçerli dijital hırsızlıklara yönelik hapis ve yüklü para cezaları ülkemizde henüz yeni yeni uygulanmaya başladı. Bkz. Ünlü YouTuber “Deli Mi Ne?” kanalının sahibi, kendisinin içeriklerini izinsiz yayınlayan ülkemizin en ünlü ve en büyük tv kanallarından birinden hukuk mücadelesiyle tamı tamına 1 milyon 434 bin TL (içerik hırsızlığı+maddi+manevi zararların bedeli olarak) tazminat kazanmıştır. 👌👍👌💪💪💪💪💪💪💪💪

İçerik hırsızlığı nedir, içerikler çalınırsa ne yapmak gerekli konularında bloggerlar ve YouTuberlar kendi mücadelelerini yalnız başlarına veriyorlar alt yapı eksiklikleri nedeniyle. Ama bu tazminat davası bu konuda bir içtihat oluşmasının da önünü açtı emsal dava olarak.

İçerik hırsızlığı sadece metin ve videoların copy-paste yapılması, aynen alınarak yayınlanması anlamına gelmiyor. “Spinleme” olarak da tanınan, internet ortamındaki içeriklerin kişinin kendisine aitmiş gibi, hiçbir atıf yapmadan, orijinal kaynağı göstermeden orijinal içeriğin bazı kısımlarını kısmen değiştirmek, içeriği maddeleyerek atıf yapmadan özetlemek de yasa önünde birebir içerik hırsızlığı suçu kapsamındadır. 

Bu durumda hırsızlığı yapanın orijinal sitede hangi tarihte ne kadar gezinti yaptığı, ilk içeriği kimin yayınladığı, orijinal içerikle çalıntı içeriğin algoritmik metin incelemesi yapılarak hırsızlık kolayca tespit edilebiliyor ki, Shoepera için de bu prosedürü uygulattım. Siz de içerikleriniz çalınırsa yılmayın; uğraşın, bedelini ödetin. Emeklerinize, uykusuz gecelerinize, ürünlerinize göz koymuş hırsızlara “pabucun pahalı” olduğunu gösterin 💪👌👍

İçerik Hırsızlığı Karşısında İçerik Üreticileri Neler Yapabilir? 

Biliyorum ki, Shoepera’nın içeriklerini kendini çok zeki sanıp sinsice çalan o haysiyet yoksunu hırsız editör gibi birçokları var. Ama içerik hırsızlığı yaygınlaştıkça ve emsal davalar sonuçlandıkça hapis ve tazminat davalarında içerik üreticilerinin mağduriyetleri giderilmeye başlandı.👌👍

Bloggerlar, YouTuberlar, fotoğraf sanatçıları, romancılar, köşe yazarları ve üniversite tez yazarları artık çekinmeden haklarını arayabiliyor ve hiç utanması olmayan bu aşağılık hırsızları mahkum ettiriyor.

📢  Aksiyon planına gelirsek, herhangi bir alanda içerik üretiyorsanız ve içerikleriniz çalındıysa (aynen, kısmen veya spinleme yoluyla), çalıntı içeriğin yayınlandığı mecrada Adsense gibi çeşitli şekillerde reklam gelirleri elde ediliyorsa bu gelirlerin tamamını tıpkı “Deli Mi Ne?” YouTube kanalının sahibinin yaptığı gibi mahkemede tarafınıza ödenmesini sağlayabilir, site, YouTube kanalı veya tv kanalının kapattırılmasına kadar ileri gidebilirsiniz. Telif hakkı davasının yanı sıra, maddi tazminat + manevi tazminat davalarını da ayrıca açabilir veya bu davaları birleştirebilirsiniz. 

 📢 İçeriklerinizi üretir üretmez “dijital noterlerde” içeriklerinizi kayıt altına aldırabilir; Shoepera’da yaptığımız gibi “zaman damgası” korumasıyla haysiyetsiz hırsızlara karşı gardınızı alabilirsiniz.

📢Blog danışmanlığı yapan ve kaliteli içerikleriyle tanınan Timur Demir içerik hırsızlığı konusunda yapılabilecekleri, kendinizi ne şekillerde koruyabileceğinizi şu makalesinde çok kapsamlı şekilde özetlemiş : “İçerik Hısızlığı-Yasal İşlemler-ve -Alınacak Önlemler” Her içerik üreticisinin mutlaka okumasını hararetle tavsiye ediyorum. 👍👌✔

Uzlaşı sağlayamaz ve mahkemelik olursanız haklarınızı ararken “Deli Mi Ne?” adlı YouTube kanalı sahibinin davasını da emsal dava olarak gösterebilirsiniz. Kanalında “Tazminat Davasını Kazandım” başlıklı videosunda tüm süreci detaylı anlatıyor.

Shoeperanın İçeriklerini Çalan Kim?

Gelelim bu bayağı hareketi yapmaktan utanmayan,yüzü kızarmadan içerik hırsızlığı yapanın kim ve hangi medya mecrası olduğuna. Bu büyük bir muhafazakar kadın dergisinin web portalıdır. Bu web portalının editör/editörleri sitenin girişine “muhafazakar moda sitesi” olduklarını kendileri yazmışlar. Ama demek ki, kendilerinin “muhafazakar” değerlerinin arasında başkasına ait olan beğenilen bir şeyi çalıp kendine mal etmek, alenen HIRSIZLIK YAPMAK da bir erdem kabul ediliyor bu muhafazakar dergi grubunca.

Çaldıkları içerikler için Shoepera’da hangi tarihlerde hangi içeriklerde gezinti yaptıkları dahi bilirkişi marifetiyle tespit edilmiş olup kayıt altına alınmıştır.

Gerçek muhafazakarlık, öncelikle başkasının malına, canına, sahip olduklarına göz dikmemekle başlar. Sitenin tabelasına “biz muhafazakarız” yazmakla muhafazakar ve saygıya layık olunmuyor. Ülkemizde muhafazakarlık gibi kıymetli bir “ahlaki değer” in hırsızlıklara alet edilip kullanışlı bir kılıf haline getirildiğini izlemek bu soysuz ve utanması arlanması olmayan, aileleri tarafından kendilerine hiçbir ahlaki nosyon verilmemiş insan müsveddeleri açısından çok üzücü, hazin.

Shoepera’daki beğendikleri içerikleri haysiyet sahibi bir insan gibi bir e-mail yazarak izin isteseler, kaynak gösterseler rahatlıkla kullanabilirlerdi. Bunu yapan herkese izin verdim şimdiye dek. Bana e-mail ve 5 farklı sosyal medya mecrasından her an ulaşmak saniyelik iş. Ama bunu tercih etmeyip sinsice içerik hırsızlığı yapmaya “muhafazakar bir kadın portalı” olarak tenezzül edecek kadar düşmüşler yazık ki.

Bu pespaye hırsızlığı yapanlara şu içeriğimi de okumalarını salık veriyorum; kendilerine bir faydam daha dokunsun: 👉👉👉“Başkasının Pabucuyla Maraton Koşulmaz.” 

Shoepera İçeriklerini Çalanlara Ne Olacak?

Bu muhafazakar moda portalı kendilerine yazılı olarak bildirdiğimiz süre dahilinde çaldıkları içerikleri kaldırmayıp yayına devam etmektedirler. Böylece herhangi bir iyi niyet sahibi olmadıkları da kayıtlara geçtiğinden, yasal açıdan kendileriyle uzlaşma olasılığımız kalmadığını, mahkemelik konumda olduğumuzu da tüm okurlarımla üzülerek paylaşıyorum.

Mahkeme sürecine girdiğimiz için de şimdilik kendilerinin marka ismini telaffuz etmiyorum. Dikkatli gözler zaten anlamış hangi dergi ve hangi portal olduğunu. Derginin yönetim kurulu ve tüm tüzel kişiliği de yasa önünde sorumlu konumdadır. Artık süreci izleyip göreceğiz.

Sizler ne diyorsunuz içerik hırsızlığı konusuna? Başınıza geldi mi? Geldiyse ne yönde hareket ettiniz ve ne sonuçlar aldınız? Yorumlarda paylaşırsanız bu kritik konuyu hep beraber irdeleyebiliriz. 

Bu yazıda tüm gerçek muhafazakarları ve etik çalışan içerik üreticilerini tenzih ediyorum ve bu tür bir konuyu Shoepera’da yazmak zorunda kaldığım için de ülkem ve hırsızlığı kendine tabela yapmış herkes adına utanç duyuyorum. Her zamanki gibi keyifli içeriklerde buluşmak dileğiyle..

“Ayakkabı Ruhun Arabasıdır” 

Sevdiklerinle Paylaş:Comments

 1. Hem geçmiş olsun, hem de değerli bilgiler için teşekkürler. Benim iki kez bildiğim kadarıyla başıma geldi. Bilmediklerim de olabilir o kadar çoklar ki. Ikisinde de birebir ulaşarak ve google a şiayette bulunarak sildirdim.

  1. Çok teşekkür ederim Derya Hanım. Size de geçmiş olsun. İnsanın çok asabını bozan, çok çirkin bir olay bu içerik hırsızlığı konusu. Çalınan içeriklerinizi sildirebildiğiniz için de çok mutlu oldum sizin adınıza. İnsanlar hırsızlıklara, kurnazlıklara ayırdıkları zamanı efendi gibi özgün içerikler üretmeye harcasalar, dünya çok daha güzel bir yer olacak.
   Deneyiminizi paylaştığınız için ayrıca teşekkür ederim.
   Sevgilerimle

  1. Çok teşekkür ederim desteğinize. Evet. DMCA’ya da bildirim yaptık. Meşru tüm girişimlerde bulunacağım sonuna kadar. Sanırım birkaç makale için uğraşmayacağımızı düşünüyor içerik hırsızları ama yanılıyorlar. Sonuç alana kadar devam. Emsal sonuçların oluşup belli bir caydırıcılığa erişmemizi umuyorum Türkiye’de.
   Ziyaretiniz için de çok teşekkür ederim.
   Daha keyifli içeriklerde görüşmek dileğiyle.

  1. Çok teşekkür ederim. İçerik hırsızlığı ile etkin mücadele edenlerin sayısı arttıkça bu tür ahlaksızlıkların azalmasını umuyorum. Dilerim hiçbir içerik üreticisi bu tür süreçlere muhatap olmaz.
   Ziyaretiniz ve destekleriniz çok değerli benim için.
   Selamlarımla

 2. Muhafazakarlığın ne demek olduğunu anlayamamış ve muhafazakarlık gibi kıymetli kavramı kirleten bu şahısları kınıyorum. Allah herkese akıl vermiş. Aklını beynini çalıştır sen de yaz değil mi? Herkes maalesef kolay kazancın peşine düşmüş. Ama bu kötü olaylara rağmen yılmak yok Aslı Hanım. Geçmiş olsun…

  1. Zeka eğer yanında ahlak duygusu ve kişisel erdemler yoksa işte böyle utanılacak hallere düşürüyor insanı. Bir insan alenen hırsız olduğunu bilip de nasıl iç huzuruyla uyuyabilir hayret ediyorum. Muhafazakarlığı da kendilerine benzetmişler. Hiç utanmaları yok. Bu hareketler gerçek muhafazakarlara da zarar veriyor. Neyse ki, hala hukuk var. Bakalım süreç içinde neler olacak, beklemedeyiz.
   Desteğiniz için çok teşekkürler.
   Selamlarımla

 3. Benzer hırsızlığı 725haber diye bir site de yaptı. Ne sosyal medyadan ne emailden dönüş alamadım. içeriği almış kendi adıyla yayinlamislar söz de haber sitesi… Böyle çöp siteler interneti kirletip, zamanimizi ve emegimizi çalmaktan başka işe yaramıyor bence…

  1. Büyük geçmiş olsun. Bu tür insanlar sırf hırsız olduğu yetmezmiş gibi bir de yüzsüz, arsız. Aynada kendi yüzlerine nasıl bakıyorlar merak ediyorum.
   Google da içerik hırsızlığı konusunda daha sert yaptırımlar uygulamalı bence; işi bir parça gevşek tuttuklarını düşünüyorum.
   Ziyaretiniz için çok teşekkür ederim.
   Selamlarımla

 4. Geçmiş olsun, mücadeleniz bize örnek oluyor. Yapılacaklar konusunda bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim. Umarım haklı mücadelenizi kazanırsınız ve bir daha da böyle olaylar yaşanmaz. Emek verilen, kafa yorulan her içeriğimiz bizim çocuğumuz gibidir, onları her türlü tehlikeye karşı korumak görevimiz.

  1. Gerçekten hiçbir içerik üreticisinin böyle rezil bir olayla karşılaşmamasını dilerim. Ama sevindirici boyutu şu ki, artık emsal davalar sayesinde mağduriyetler azalacak. İnsanımız zekasını kurnazlıklara, sinsiliklere kullanmak yerine üretmeye, yaratmaya yönelse ülkece ilerleyebileceğiz. Ama maalesef ahlaki ve sosyal bir çöküntü içinde toplumumuz. Yüz kızarması kalmamış.
   İçerik hırsızlığı durumunda yapılabilecekler burada bu yazıda dursun elbet ama dilerim bu bilgileri kullanmaya hiç ihtiyacınız olmasın. Keyifle o güzel blogunuzda bilgi dolu içerikleri paylaşmaya devam edin bizimle.
   Yorumunuz için çok teşekkürler.
   Sevgilerimle

 5. İnsanlar sırf yazı olsun diye ve hiç emek vermeden de başka yerden kopyala yapıştır yazarı oluyor ve sonra da kendilerini sanki iyi bir şey yapmış gibi ortalarda gezmeyi alışkanlık haline getiriyor.Sonuna kadar yanınızda ve destekçinizim elimizden geleni de yapmaya hazırız. insanları bilgilendirici yazınız için de çok teşekkürler.Umarım herşey yoluna girer saygılar.

  1. Çok teşekkür ederim desteğinize. Biliyorsunuz hepimiz büyük efor sarf ediyoruz kaliteli içerikler oluşturup sunmak için. Ama işte böyle utanması kalmamış hırsızlar da internette cirit atıyor. Hiçbir bloggerin bu çirkinlikle karşılaşmamasını dilerim.
   Keyifli yazılarda görüşmek dileği ve selamlarımla

 6. Öncelikle çok geçmiş olsun. Ayrıca verdiğiniz mücadele ve bu konuyu bizlerle paylaştığınız için tebrik ve teşekkür ediyorum. Ne yazık ki sizin de söylediğiniz gibi internette ünlü olma gayreti ile entelektüel birikimi olmayan insanlar sağdan soldan aşırdıkları ile içerik üretmeye çabalıyorlar. Benim de takip ettiğim bir blogger var. Kendisi içeriklerimi çalmıyor. En azından o erdemi gösteriyor ama düzenli olarak yazdığım yazıların konu başlıklarını takip edip, aynı konu başlıklarında yazılar yayınlıyor. Bu da bir miktar fikir hırsızlığı gibi. Bunlarla mücadele etmek zorundayız. Yoksa işimiz çok zor.

  1. Çok teşekkür ederim Mehmet Bey. Dilerim blog, YouTube, roman fark etmez hiçbir içerik üreticisi böyle bir çirkinlikle karşılaşmaz. Sizin başınıza gelen de hiç masum bir olay değil. Yazılarınızı beğeniyorsa bir kişi, aynı konuyu işlemek istiyorsa kendi yorumuyla, kendi bakış açısıyla farklı şekilde işlesin. Yazısının bir yerinde de desin ki Mehmet Ortaç’da blogunda bu konuyu şu açıdan ele almış deyip tek tıkla link versin, atıf yapsın. Bu kadar basit. Hiç böyle gizli gizli aşırmalar, sinsilikler yapmalarına gerek yok ki. Ama ülkemizde bu en temel ahlaki ve etik konularda büyük bir çöküş var gözlemlediğimiz. Dilerim emsal dava ve vakaların artmasıyla bir bilinçlenme, bir utanma arlanma oluşur bu konuda.
   Ziyaretiniz ve yorumunuz için çok teşekkür ederim.
   Selamlarımla

 7. Bu tip istenmeyen olaylar popüler ve içerikleri ile dikkat çeken Shoepera gibi sitelerin başına geliyor maalesef. Lakin konu ile mücadeleniz, verdiğiniz örnekli bilgilendirmeniz ve haklı siteminiz tüm yazar ve blog sahiplerine örnek olsun. Teşekkürler.

  1. Rica ederim Erhan Bey; desteğiniz için ben teşekkür ederim.
   İnsanımız hiç böyle alengirli işlere girmese de aklını işletip oturup içeriğini üretse dünya daha güzel bir yer olacak. Dilerim hiçbir içerik üreticisi bir daha bu tür bir çirkinlikle karşılaşmasın.

   Ziyaretiniz için çok teşekkürler.
   Daha keyifli yeni içeriklerde görüşmek dileğiyle

 8. Aslı Hanım merhaba. Bu olayı Facebook paylaşımınızdan öğrenmiştim. Bir gelişme olup olmadığını belirtmediniz. Şu sıralar ben size aslında uğruyorum ama yeni paylaşımlarda bulunmadınız. Sanırım bu gerginlik sizi olumsuz etkiledi. İnsanlar çalmadan duramıyor maalesef. Oturup bir şey üretmek yerine hazıra konmak doğru geliyor onlara. Sizi böyle konular hakkında verdiğiniz mücadeleden ötürü tebrik etmek gerekli. Herkes bu kadar kararlı ve dik duramaz. Hatta böyle olaylar yaşayıp, pes edip giden arkadaşlarımız da oldu. Fakat sonuna kadar haksızlıkla mücadele etmek gerekli. Konu hakkındaki son gelişmelerden bizi haberdar ederseniz seviniriz gerçekten. Ve elimizden gelen bir şey olursa, seve seve yardımcı oluruz. Sevgiyle kalın.

  1. Gülhan Hanımcığım Merhaba,
   Evet, artık sürecin içine girdiğimiz için somut gelişmeler oldukça bu konuda son durumu paylaşacağım. Hem bu olaylarla uğraşmak, hem kendi iş hayatımdaki dönemsel aşırı tempo hem de yeni blog çalışmalarım sebebiyle Shoepera içeriklerinde yayın sıklığım biraz azaldı maalesef. Havadislerim epeyce birikti sizlere. Kardeşime kurduğum bambaşka bir alandaki yeni blog son dakika kendisi vazgeçip YouTube’a girmeye karar verince komple bana kaldı:) A’dan z’ye sıfırdan blog kur, makale planları hazırla, görseller seç, wordpress ayarları hostingdi v.b. derken hepsine bir den yetişmekte çok zorlandım. Ama yakında yepyeni ikinci bloguma sizleri davet edip görüşlerinizi almayı sabırsızlıkla bekliyorum. Az kaldı:)

   Haksızlığa ve utanma duygusunu kaybetmiş insanlara tahammülüm düşük. Bir yazıyı beğenen insan efendi gibi aynı konuyu başka açıdan işlesin blogunda, bir yerinde de filanca blogda da bu konuyu fişmanca kişi şöyle işlemiş deyip atıf yapmak dakikalık iş. Ama kendini zeki sanan bazı aklı evveller böyle çirkinliklere hırsızlıklara tenezzül ediyor. Alacağım sonuç ne olursa olsun, ben bıkmam uğraşırım. Pes etmemek, dayanmak gerek çünkü su uyur, hırsız uyumaz.
   Desteğiniz için çok teşekkür ediyorum. Yakında güzel haberlerle yeniden görüşmek dileği ve sevgilerimle

  1. Merhaba İzzet Bey, bu özellik Shoepera’da var halihazırda.
   Ama kimi kendini bilmezler güvenlik duvarini aşıp içerikleri çalınca mecburen hukuk yoluyla çözüyorum süreci.
   Ne derler bilirsiniz; hırsıza kilit neylesin? Hırsız hep hırsız, yine hırsız.

 9. öncelikle geçmiş olsun. Nasıl böyle bir şeye cesaret ediyorlar anlamıyorum. Emek vermeden nereye kadar yürür bu iş. Böyle bir durum karşısında ne yapmamız gerektiğini açıkça anlatmanız çok iyi olmuş. bilgiler için çok teşekkürler

  1. Dilerim bu rezil durumla hiç karşılaşmazsınız.
   İçerik hırsızları o kadar utanması olmayan bir güruh ki, her blogdan 2’şer makale çalıp 1 ayda dev portal yaptık diye çıkıyor piyasaya.
   Çünkü ahlakı yok.
   Ama bu tür hırsızlıklarda hukuki cezalar arttığı için artık “pabuç pahalı”.
   Sonuna kadar gidip uğraşarak bu tiplerin hakkından geleceğiz.

   Sevgilerimle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aslı TUNCA

14 yıl deneyimli bir stratejik pazarlama ve marka yönetimi insanı. Yaşamı stratejiler, sunumlar, lansmanlar ve eventler arasında geçer. Pazarlamayı, markaların evrenini aşkla sever; mesleğine düşkündür, ayakkabılara da :) Aşırı araştırır, çok düşünür, pek gezer, az yazar. Güzelliklere, inceliklere ve güzelliğin ardındaki felsefeye inanır. Hayatta attığımız adımlarda, ayakkabıların simgesel bir anlamı olduğunu düşünür.

Devamı Gelsin Derseniz

SHOEPERA e-mailing grubuna kaydolun; ücretsiz kulüp üyeliğini ve ayakkabı havadislerini kaçırmayın!

SHOEPERA'lılara katıldığınız için teşekkürler. Bu mesajı Shoepera abonesi olarak kulübe ücretsiz üye olma ve içeriklerden haberdar edilme tercihiniz sebebiyle almaktasınız. Ayakkabıların nabzını birlikte tutmak ve Shoepera'da olmaktan keyif almanız dileğiyle:) Aslı TUNCA

Bir şey ters gitti.

Tüm İçeriklerime Göz At
Okura Özel Not

Sevgili Shoeperalılar,

Shoepera Türkiye Yüksek Ökçeler Kulübü, yapılanması gereği ücretsiz kulüp üyeliklerini e-bülten abonesi olmanızla sunuyor.

Bu sebeple:

1.E-bültene abone olmanız,

2.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medyada paylaşmanız,

3. Shoepera’yı sosyal medyada beğenmeniz ve takibe almanız,

4. İçeriklere ilişkin yorumlarınızı paylaşmanız

5. Shoepera İçerik Planı’na katkı yapmanız benim için altın değerinde.

Bu sayede sizlere kaliteli çalışmalar sunup sunmadığımı görme fırsatı veriyorsunuz bana.

Zamanınızı ayırarak Shoepera’ya verdiğiniz tüm bu destekler için hepinize çok teşekkür ederim.

shares